Każda osoba, która choć raz w życiu przeżyła remont mieszkania wie, że jest to nie lada wyzwanie. Brak doświadczenia oraz niewystarczająca ilość czasu często potrafią negatywnie wpłynąć na efekt końcowy, który w rezultacie mocno odbiega od zamierzonych oczekiwań. Oto 10 najczęściej popełnianych błędów, których uniknięcie pozwoli Ci uzyskać wymarzony rezultat. Przeczytaj je uważnie, zanim zabierzesz się za planowanie remontu.
Zabierając się za remont już na samym początku musisz ustalić, w jakim stylu chcesz urządzić swoje mieszkanie. Nie może być tak, że sypialnia będzie minimalistyczna a salon kolonialny, ponieważ zakłóci to spójność mieszkania, zwłaszcza jeśli jakieś z pomieszczeń ma otwarty charakter i łączy się z innym. Wybór jednego stylu jest ważny również ze względu na to, że w późniejszym czasie, w oparciu o jego założenia będziesz kupować meble, podłogi czy nawet dodatki. Dlatego zanim przystąpisz do remontu, zastanów się dobrze nad tym, jakie wnętrza podobają Ci się najbardziej.
Każdy stara się przeprowadzić remont jak najtańszym kosztem, oczekując przy tym zadowalającego efektu finalnego. Nie zawsze jednak da się pogodzić te dwie rzeczy. Dlatego radzimy - staraj się nie oszczędzać na elementach, które mają Ci starczyć na lata, jak np. podłogi czy kafelki ścienne. Warto także dołożyć odrobinę więcej do solidnej armatury łazienkowej. Wybór farb jest równie ważny, dlatego kupuj te najwyższej jakości (najlepiej zmywalne), aby po kilku miesiącach od zakończenia remontu uniknąć ponownego malowania mieszkania.
Zbyt intensywne barwy ścian mogą nas bardzo przytłaczać, z kolei białe wnętrza dla niektórych są zbyt surowe i bez wyrazu. Wybór kolorów ścian powinniśmy dobrze przemyśleć, ponieważ będą one w przyszłości wpływać na nasze samopoczucie. Musimy pamiętać, że to co widzimy na próbniku, niekoniecznie będzie dobrze wyglądać na ścianach salonu lub kuchni. Dlatego, gdy decydujesz się na zakup koloru, do którego nie jesteś do końca przekonany, spróbuj najpierw od pomalowania nim niewielkiego kawałka ściany lub jednej z nich. Unikniesz wówczas dodatkowego kłopotu w sytuacji, gdy jednak twój wybór faktycznie okaże się być złą decyzją.
Urządzając mieszkanie musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że powinno być ono funkcjonalne. Podczas określania planu remontowego, powinieneś wziąć pod uwagę w jaki sposób spędzasz czas w domu i jakie masz potrzeby. Wiele osób często remontuje wnętrza chcąc za wszelka cenę osiągnąć efekt uzyskany rodem z katalogów wnętrzarskich. Jednak na dłuższą metę przebywanie w takim mieszkaniu staje się męczące i nie cieszy nas tak jak powinno.
Zwykle nasze mieszkania są oświetlane przez lampy sufitowe lub stojące. Rzadziej zdarza się, że decydujemy się na oświetlenie punktowe. Warto jednak w czasie remontu pomyśleć o tym, aby wzbogacić swoje nowe wnętrze o ciekawą aranżacją świetlną. Prostym i szybkim pomysłem jest dodanie lampy, która będzie mogła swobodnie wisieć nad stołem w jadalni czy nawet stolikiem kawowym. Dzięki temu rozwiązaniu, o wiele przyjemniejsze stanie się spędzanie przy nich czasu. Pamiętajmy również o tym, aby dobrze oświetlić strefy robocze – blat w kuchni, stół w jadalni, czy miejsce wokół kanapy.
Bardzo często popełnianym błędem jest wieszanie obrazów lub szafek wiszących zbyt wysoko. Zakłóca to wówczas proporcje wnętrza, przez co wydaje być ono niechlujne. Jest na to jednak proste rozwiązanie - należy pamiętać, że obrazy powinny być zawieszone na wysokości oczu dorosłego człowieka, czyli ich środek powinien znajdować się mniej więcej na wysokości 150 cm od podłogi. Szafki natomiast powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby dostęp do nich był swobodny i dostosowany do wzrostu głównych użytkowników.
Wiele osób w czasie remontu zapomina o aranżacji okien. Kupienie koronkowych firan wydaje się być przecież łatwym rozwiązaniem. Musisz jednak pamiętać, że gdy decydujesz się na jeden wiodący styl w mieszkaniu, dotyczy to również aranżacji okien. Na rynku mamy szeroki wybór - od rolet rzymskich po firany czy drewniane żaluzje. Wybór należy do nas, pamiętajmy jednak o tym, żeby zachować spójność w mieszkaniu i dopasować wszystkie elementy do siebie.
Często popełnianym błędem jest strach przed dodatkami. Nastała moda na mieszkania w surowym klimacie, gdzie nie ma miejsca na dodatki. Szkoda, bo można nimi bardzo fajnie odświeżyć wnętrze. Nowe poszewki na poduszki, pled o ciekawym splocie czy tez czarno-białe fotografie bardzo ładnie nadadzą przestrzeni nowego charakteru.
Coraz więcej osób zapomina o tym, jak ważna rolę w naszym życiu odgrywają rośliny. Nie dość, że są one odpowiedzialne za produkcję tlenu i oczyszczają powietrze, to w dodatku potrafią w ciekawy sposób ożywić wnętrze. Dlatego, w zależności od stylu w jakim zdecydowaliśmy się wykonać remont, wystrój wnętrza warto uzupełnić o ten ekologiczny dodatek.
Ta zasada jest bardzo ważna. Urządzanie mieszkania, tak by zrobiło wrażenie na przyjaciółce lub teściowej nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Starając się zaimponować innym, zapominamy o sobie. Pamiętaj więc, że mieszkanie remontujemy według naszych upodobań. Taki efekt będzie o wiele bardziej prawdziwy :)
Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.
Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.
Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.