ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

12 narzędzi niezbędnych w każdym domu

Niespodziewane usterki czy też spontaniczne, drobne remonty wymagają użycia odpowiednich narzędzi. Młotek czy śrubokręt przydadzą się w każdym domu, niezależnie od tego jak często będziemy po nie sięgać. Prezentujemy listę 12 sprzętów, w które warto wyposażyć skrzynkę narzędziową.

Wywiercenie otworów w ścianie, wbicie gwoździa, bądź dokręcenie zawiasu to czynności, do których nie jest potrzebny fachowiec. Niewielkie prace remontowe z łatwością wykonamy samodzielnie, o ile oczywiście posiadamy podstawowe narzędzia. Pamiętajmy, aby wybierać te ze średniej półki cenowej. Najtańsze zazwyczaj są nietrwałe i często ulegają zniszczeniu już po pierwszym użyciu, a najdroższe dedykowane są profesjonalistom, więc i tak nie wykorzystamy w pełni ich możliwości. Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na to, aby przyrząd dobrze układał się w dłoni i miał odpowiednie wyważenie a metalowe elementy były gładkie i pozbawione wad.

12 narzędzi niezbędnych w każdym domu

1. Mamut Glue + pistolet do kleju

Klej to jeden z bardziej uniwersalnych i prostych w użyciu sposobów montażu lub łączenia różnych przedmiotów. Wybierając bardzo silny klej Mamut Glue, który trwale zachowuje swoją elastyczność przymocujemy nawet cięższe elementy (wytrzymałość na zerwanie w jego przypadku wynosi aż do 22 kg/cm²). Jest świetną alternatywą dla tradycyjnych wkrętów czy kołków. Dodatkowo przyśpieszy prace, dzięki natychmiastowej przyczepności i wyjątkowo krótkiemu czasowi schnięcia. Ten uniwersalny produkt przeznaczony jest do większości podłoży budowlanych, m.in. betonu, kamienia, szkła, metali, lakierowanego drewna, czy PCW. Pamiętajmy również o niezbędnym pistolecie, dzięki któremu precyzyjnie nałożymy klej.

2. Miarka

Metrówki najczęściej dostępne są w opakowaniach z tworzywa sztucznego, z automatyczną blokadą. Warto wybrać modele metalowe o długości 5 m, gdyż są najbardziej praktyczne. Istotna jest także klasa dokładności, dopuszczająca błąd od 0,3 mm (przy 2m miarkach) do 4,6 mm (przy 10m długości).

3. Wkrętak

Wkrętak to jedno z tych narzędzi, które jest absolutnie niezbędne w każdym domu. Warto zatem zakupić nieco droższy model, którego końcówka pokryta jest magnesem stanowiącym zabezpieczenie przed ścieraniem oraz ułatwiającym pracę. Najlepiej zdecydować się na dwa wkrętaki – jeden o zakończeniu płaskim, a drugi krzyżowym. Praktycznym rozwiązaniem będzie śrubokręt z wymiennymi końcówkami o różnych kształtach i wielkościach. Zwróćmy uwagę, czy wybrany model posiada także zakończenia do kluczy imbusowych oraz kluczy z końcówkami typu torx.

4. Nóż introligatorski

Jest niezbędny nie tylko do prac remontowych, ale także do wykonywania własnoręcznych dekoracji. Przeznaczony do cięcia papieru, tektury, kartonu, tapet, czy też wykładzin pozwoli na wykonanie precyzyjnej linii.

5. Młotek

W przypadku drobnych prac domowych doskonale sprawdzi się młotek ślusarski. Zanim zdecydujemy się na jego zakup pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na solidność mocowania trzonka do obucha. Najlepsze będą produkty metalowe, ze stałym połączeniem obu części. Warto wybierać spośród modeli o wadze 200-500g z gumowanym trzonem, dzięki czemu młotek będzie lepiej układał się w dłoni.

12 narzędzi niezbędnych w każdym domu

6. Szczypce uniwersalne

Szczypce, popularnie nazywane kombinerkami, mają szeroki zakres zastosowań. Przydadzą się m.in. do odkręcania, przykręcania, cięcia, bądź dociskania różnych elementów. Podczas zakupu upewnijmy się, że produkt zawiera zabezpieczenie przed napięciem elektrycznym do 500 woltów.

7. Poziomica

Najbardziej funkcjonalne są te, posiadające wskaźniki pionu i poziomu. Dzięki niej wszystkie elementy wyposażenia domu zostaną zamocowane idealnie prosto.

8. Wiertarka

Wybór rodzaju wiertarki (udarowa lub bezudarowa) powinien być uzależniony od tego, w jakim materiale będziemy chcieli wywiercić otwór. Kupując odpowiednie dla nas urządzenie należy zwrócić uwagę na maksymalną prędkość obrotową, moc, liczbę biegów i średnicę wiercenia. Pamiętajmy również o dobrej jakości wiertłach, które są równie ważne co solidna wiertarka.

9. Klucz nastawny

Dzięki mechanizmowi regulowania szczęk możemy dopasować go do wielkości zakręcanej, bądź odkręcanej śruby, przez co z łatwością naprawimy zarówno rower, jak i instalację grzewczą. Modele wykonane ze stali chromowo-wanadowej gwarantują odporność na uszkodzenia takie jak szczerbienie, pękanie, czy utlenianie.

10. Wkręty, gwoździe, śruby, nakrętki

Nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne, dlatego warto wybrać cały zestaw zawierający produkty różnej wielkości i o wielorakim przeznaczeniu.

11. Taśma izolacyjna

Jest niezbędna podczas usterki, np. urwanego kontaktu. Dzięki niej zaizolujemy lub odpowiednio oznaczymy kable elektryczne. Taśmę izolacyjną możemy wykorzystać także na wiele innych sposobów.

12. Uchwyt montażowy z lupą

Podczas prac remontowych często brakuje nam tzw. „dodatkowej ręki”. Chcąc coś przykręcić, skleić, czy też ustabilizować warto sięgnąć po praktyczne narzędzie, jakim jest uchwyt montażowy z lupą. Stabilny statyw oraz para szczypiec o możliwości regulowania ustawienia ułatwiają klejenie nawet najdrobniejszych elementów.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE