ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

9 pomysłów na oryginalny wystrój świąteczny

Jednym z elementów tworzących wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia są dekoracje. Wykonane własnoręcznie zachwycają swoją niepowtarzalnością oraz wprowadzają bożonarodzeniowy klimat, a dodatkowo mogą stanowić sposób na doskonała zabawę z dziećmi. Oto kilka prostych pomysłów na oryginalne, świąteczne aranżacje i do tego hand made ☺.

Samodzielne wykonywanie ozdób jest świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu wraz z bliskimi. Nie musimy posiadać wyjątkowych umiejętności plastycznych, gdyż wystarczą chęci i odrobina kreatywności. Materiały do stworzenia dekoracji możemy zdobyć np. podczas spaceru w lesie, czy też parku. Przydadzą się również m.in. puste słoiki, szklanki, sztuczny śnieg, cienkie druciki, koralki, brokat i wszelkie dodatki, z których wyczarujemy klimatyczne ozdoby, nadające świątecznego charakteru naszym mieszkaniom. Pamiętajmy także o kolorystyce, która towarzyszy nam w tym okresie. Barwy złote, czerwone, białe, zielone to must have świątecznych dekoracji!

 

1. Stroiki na stół

Najlepiej prezentują się te, zawierające świeże gałązki dowolnego drzewa iglastego. Podstawą stroika może być np. nieużywana, metalowa tacka. Układamy dookoła niej gałązki i przyklejamy klejem SPEED GLUE, aby w środku pozostał otwór na świece. Do powstałej kompozycji dodajemy szyszki. Całość możemy delikatnie spryskać sztucznym śniegiem. Możemy również przykleić kilka czerwonych koralików i dobranych kolorystycznie niedużych bombek, które nadadzą stroikowi charakterystycznego, świątecznego wyrazu. Na środek ustawiamy dużą, białą świecę i gotowe.

9 pomysłów na oryginalny wystrój świąteczny

 

2. Biel i srebro

To połączenie kolorystyczne nada każdemu pomieszczeniu elegancji. Świetnie sprawdzi się na wigilijnym stole. Wystarczy nakryć go białym obrusem, na którym ustawimy wazony wypełnione gałązkami od św. Mikołaja. Z łatwością wykonamy je samodzielnie, malując zebrane gałązki srebrną lub białą farbą. Równomierny kolor uzyskamy korzystając z pomocy farb w spray’u Super Color. Aby dekoracja nie była zbyt minimalistyczna, warto ją nieco ocieplić, lekko posypując złotym lub srebrnym brokatem gałązki posmarowane cienką warstwą kleju.

 

9 pomysłów na oryginalny wystrój świąteczny

3. Cytrusy, pierniczki, słodkości

Pomarańcze i cytryny pokrójmy na plasterki, dookoła powbijajmy w nie kilka goździków i pozostawmy na kilka dni do wysuszenia. Przygotowane w taki sposób owoce połączymy za pomocą ozdobnego, złotego sznureczka. Gotowy łańcuch możemy zawiesić w dowolnym miejscu, niekoniecznie na choince. Będzie stanowił nie tylko ciekawą ozdobę, ale również wypełni pokój swoim aromatem. Jako dekorację warto wykorzystać także świąteczne łakocie. Duży, przezroczysty słoik wypełniony własnoręcznie robionymi piernikami będzie oryginalnym i pysznym element aranżacji. Wystarczy przewiązać go ozdobną wstążką, a zyskujemy dekorację i praktyczny pojemnik w jednym.

 

9 pomysłów na oryginalny wystrój świąteczny

4. Wieńce

Ich wykonanie zajmuje niewiele czasu, dlatego warto zrobić je samodzielnie. Wystarczy wygiąć na kształt okręgu kawałek drutu, który będzie szkieletem dla naszego wieńca. Następnie owijamy go gałązkami drzewa iglastego. Dla pewności można je przymocować punktowo za pomocą kleju (np. SPEED GLUE). Możemy dodatkowo przyczepić do nich szyszki oraz niewielkie bombki. Świetnym pomysłem jest pomalowanie całości np. lakierem Super Color firmy Den Braven. Kolor możemy odpowiednio dostosować do całej aranżacji, nadając jej spójnego charakteru. Na koniec przywiązujemy do wieńca wstążkę, która jednocześnie stanowić będzie sposób mocowania. Tak przygotowany wieniec możemy powiesić na drzwiach wejściowych.

 

9 pomysłów na oryginalny wystrój świąteczny

5. Drewniane śnieżynki

Te urocze dekoracje świetnie wkomponują się w wystrój pokoju dziecięcego. Potrzebujemy drewnianych patyczków, guzików, koralików i innych elementów do ich ozdobienia, a także mocnego kleju. Patyczki od lodów, bądź cienkie, drewniane listewki przycinamy na równe kawałki. Układamy je „na krzyż” i sklejamy na środku. Tutaj może przydać się nam klej do drewna Montagefix-N. Gotowe gwiazdki możemy pokryć farbą, brokatem, koralikami, bądź pozostawić w naturalnej formie.

 

9 pomysłów na oryginalny wystrój świąteczny

6. Szklane świeczniki

Świece nadają przytulnej i intymnej atmosfery. Idealnie pasują do sypialni, ale także jako dekoracja stołu. Aby dodać im świątecznego charakteru, wstawmy je do słoika wypełnionego np. mchem, bądź gruboziarnistą solą. Szkło udekorujmy według uznania. Z pewnością pomocne okażą się wstążki, farby do szkła, koronka, czy cekiny.

 

9 pomysłów na oryginalny wystrój świąteczny

7. Świąteczne girlandy

Najlepiej prezentują się w oknie, na ścianie, bądź na kominku. Możemy zrobić je np. z bawełnianej tkaniny. Potrzebujemy jeden kawałek jednolitego materiału oraz dwa wzorzyste. Wycinamy z każdego 8 trójkątów równoramiennych oraz dwa długie i cienkie prostokąty, do których później przyszyjemy powstałe elementy. Zszywamy ze sobą ramiona trójkątów i wywijamy na drugą stronę. Każdy trójkąt przyszywamy za jego podstawę do naszej wstążki, zachowując równe odstępy pomiędzy nimi.

 

9 pomysłów na oryginalny wystrój świąteczny

8. Czerwień w towarzystwie złota

To połączenie kolorów wyjątkowo dobrze komponuje się w świątecznych aranżacjach. Możemy zastosować je np. w połączeniu czerwonych poinsecji ze złotą doniczką. Aby nie tracić czasu na poszukiwania ozdobnej osłonki w tej konkretnej barwie, warto za pomocą lakieru w sprayu pomalować starą. Dzięki temu błyskawicznie odświeżymy wnętrze i wykorzystamy niepotrzebny przedmiot powtórnie.

 

9 pomysłów na oryginalny wystrój świąteczny

9. Nietypowa choinka

Jeśli jesteś zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań,  możesz zdecydować się na nieco odważniejszą wersję bożonarodzeniowej choinki. Stara, drewniana drabina niedbale owinięta łańcuchami lampek oraz girlandami świetnie sprawdzi się w industrialnych wnętrzach. Podkreśli jego charakter oraz nada całemu pomieszczeniu oryginalności. Wykorzystać tu można również popularne cotton balls – sposób, jak przygotować je samodzielnie również znajdziesz na naszym blogu ☺.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE