ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Akrylowanie połączeń przy listwach podłogowych i drzwiach

Montaż drzwi wewnętrznych i klejenie listew przypodłogowych to zwykle jeden z końcowych etapów remontu lub budowy własnego domu. W praktyce okazuje się jednak, że nawet na ostatniej prostej może pojawić się niespodzianka w postaci szczelin między listwami przypodłogowymi a ścianą, niedokładnych połączeń listew w narożnikach lub też odstającej od ściany ościeżnicy drzwiowej. Tego typu problemy na szczęście można szybko wyeliminować samodzielnie, przy użyciu uszczelniacza, takiego jak Perfect Seal AKRYL EXTRA marki Bostik.

Akrylowanie to proces, którego jednym z głównych celów jest zamaskowanie szpar i niedoskonałości na złączach konstrukcyjnych oraz wokół elementów dekoracyjnych, w tym listew przypodłogowych i drzwi wewnętrznych. Spoina z akrylu nie tylko poprawia estetykę i ukrywa niezbyt eleganckkkie łączenia, ale również niweluje drgania i niewielkie ruchy, związane z pracą materiałów budowlanych. Inaczej mówiąc, w dużym stopniu chroni listwy przypodłogowe oraz ościeżnice przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. pęknięciem podczas codziennego użytkowania. Aby jednak spoina rzeczywiście spełniła swoje zadanie, musi być wykonana z elastycznego akrylu, takiego jak trwale plastyczno-elastyczny uszczelniacz Perfect Seal AKRYL EXTRA.

Nowy preparat marki Bostik charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży, w tym tynków, gipsów, gładzi i drewna, do tego po nałożeniu można go pomalować na dowolny kolor, bez ryzyka powstawania rys czy spękań. Olbrzymią zaletą uszczelniacza z linii Perfect Seal jest praktyczne opakowanie w formie kartusza, czytelne wskazówki dotyczące aplikacji na etykiecie oraz konkretnego zakresu zastosowań. Dzięki temu nawet niedoświadczony majsterkowicz poradzi sobie z akrylowaniem połączeń przy listwach przypodłogowych i przestrzeni wokół drzwi.

Akrylowanie połączeń przy listwach podłogowych i drzwiach

Niewiele pracy, spektakularny efekt

Nałożenie akrylu wokół ościeżnicy drzwiowej, na styku listew przypodłogowych i ściany oraz w miejscach łączeń dwóch dociętych elementów nie jest zadaniem skomplikowanym. Do jego wykonania potrzebny jest dobry preparat, taki jak Perfect Seal AKRYL EXTRA, prosty pistolet do kartuszy, szpachelka Bostik Perfect Seal do wygładzania spoiny oraz odrobina cierpliwości i precyzji. Najpierw należy dokładnie oczyścić podłoże ze wszystkich zanieczyszczeń, pyłów i tłuszczu, a także zabezpieczyć listwy i drzwi taśmą malarską. Kolejny krok to odcięcie końcówki aplikatora zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Etap ten jest bardzo ważny, bo odpowiedni kąt nacięcia gwarantuje precyzyjne i łatwe nakładanie akrylu. Preparat aplikujemy płynnym, zdecydowanym ruchem, wzdłuż górnej krawędzi listwy lub wokół ościeżnicy.

Należy pamiętać, aby nosek kartusza przystawiony był bezpośrednio do szczeliny. Warto co jakiś czas robić przerwy na wygładzanie nałożonej fugi przy pomocy zamoczonej w wodzie szpachelki Bostik Perfect Seal – trzeba to bowiem robić, zanim uszczelniacz wyschnie. W przypadku produktu Perfect Seal AKRYL EKSTRA czas schnięcia wynosi 7 minut. Po nałożeniu i wygładzeniu akrylu należy odczekać do jego całkowitego utwardzenia i wówczas można pomalować spoinę na dowolny kolor, np. biały lub zgodny z odcieniem ściany. Efekt idealnie gładkiej powierzchni wokół listew i drzwi będzie gwarantowany.

Na koniec warto dodać, że w przypadku konieczności przeprowadzenia szybkiego remontu lub wykonania jedynie drobnych poprawek, można sięgnąć po PERFECT SEAL AKRYL MOKRO NA MOKRO. Jest on nie tylko bardzo uniwersalny i świetnie sprawdzi się na takich powierzchniach, jak tynki, gipsy, gładzie, beton, płyty g-k, drewno czy PCW, ale również przeznaczony do natychmiastowego malowania. Można zatem pominąć długi okres schnięcia fugi i już po kilku minutach cieszyć się widokiem idealnie uszczelnionych listew i drzwi.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE