ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Aneks kuchenny – wady i zalety

Aneks kuchenny to jedno z popularniejszych rozwiązań aranżacyjnych Zanim jednak zdecydujemy się na kuchnię otwartą, warto zastanowić się nad jej funkcjonalnością. Przedstawiamy jej wady oraz zalety.

Urządzając mieszkanie stajemy przed wieloma aranżacyjnymi dylematami. Trudno nam jest przewidzieć ewentualne niedogodności, gdyż zwykle odkrywamy je dopiero podczas użytkowania pomieszczeń. Należy jednak pamiętać o funkcjonalności oraz własnych upodobaniach, które zapewnią nam komfort, niezależnie od tego, na co się zdecydujemy.

Zalety:

Aneks kuchenny – wady i zalety

  • Aneksy kuchenne często spotykane są w mieszkaniach o mniejszym metrażu, gdyż ich główną zaletą jest oszczędność miejsca. Małe, zamknięte kuchnie bywają przytłaczające i zmniejszają komfort poruszania się. Łącząc dwa pomieszczenia zyskujemy wrażenie przestronności oraz optyczne powiększenie przestrzeni.
  • Otwarta kuchnia idealnie sprawdza się podczas gotowania dla całej rodziny bądź znajomych. Takie rozwiązanie nie izoluje osoby, która przygotowuje posiłki i sprzyja integracji. Jest to również niezwykle praktyczne dla rodziców, którzy mogą w tym czasie kontrolować bawiące się dzieci.
  • Równie istotną zaletą jest większy dostęp do światła dziennego poprzez okna znajdujące się w salonie. Aneksy są zazwyczaj znacznie jaśniejsze od małych, zamkniętych kuchni. Odpowiednio oświetlone pomieszczenie zwiększa naszą wygodę oraz ułatwia wykonywanie codziennych czynności.

Aneks kuchenny – wady i zalety

 • Ze względu na popularność aneksów, producenci proponują bogatą ofertę mebli, dzięki którym stworzymy wymarzoną kuchnię. Daje nam to wiele możliwości aranżacyjnych, jak chociażby ewentualność zabudowy w formie wyspy lub półwyspu, co jest niezwykle efektownym i funkcjonalnym rozwiązaniem.

Wady:

  • Aneks kuchenny z pewnością będzie gorszym rozwiązaniem dla osób, które systematycznie nie dbają o porządek. Kuchnia otwarta na salon może stanowić pewną niedogodność np. w sytuacji, gdy goście mają bezpośredni kontakt wzrokowy z panującym bałaganem.
  • Zapewnienie spójności takiej aranżacji może okazać się nie lada wyzwaniem. Połączenie salonu z kuchnią powoduje, że oba pomieszczenia powinny odpowiednio się ze sobą komponować. Niekiedy należy zrezygnować z pewnych rozwiązań, jak chociażby popularne górne szafki kuchenne, aby całość zachowała harmonijny charakter.

Aneks kuchenny – wady i zalety

 • Znaczącą wadą aneksu jest przenikanie wszystkich zapachów do salonu, czego niekiedy naprawdę trudno uniknąć. O ile aromat świeżo upieczonego ciasta jest niezwykle przyjemny, tak gotujący się kalafior powoduje odwrotne wrażenie. Koniecznością jest zatem dobry pochłaniacz, bądź okap, co generuje dodatkowe koszty. Ponadto tłuste opary znacznie łatwiej wnikają w tkaniny i tapicerkę.
 • Dźwięk uruchomionego okapu czy też miksera rozchodzi się po całym mieszkaniu. Może to być niekomfortowe dla pozostałych domowników, którzy pragną ciszy lub korzystają z kącika telewizyjnego.
 • Otwarta kuchnia ma duży wpływ na wilgotność powietrza oraz temperaturę, które ulegną zdecydowanemu zwiększeniu. Potrzebna jest zatem doskonała wentylacja, która zabezpieczy mieszkanie przed powstawaniem grzybów i pleśni.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE