ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Co warto wiedzieć o uszczelnianiu okien

Nieszczelność okien jest wyjątkowo odczuwalna w okresie zimowym. Szczeliny mogą spowodować utratę ciepła nawet do 25%, a co za tym idzie, dyskomfort termiczny domowników i większe zapotrzebowanie na energię cieplną niezbędną do ogrzania budynku. Często dzieje się tak również w przypadku dobrych jakościowo i ciepłych okien. Wpływ na to ma niewłaściwy montaż. Dzięki odpowiednim produktom uszczelniającym łatwo można jednak uniknąć tego typu problemów. Dowiedzcie się, jak ich szukać!

W okresie grzewczym koszty utrzymania mieszkania są znacznie większe niż w wiosenno-letnich miesiącach. Wpływ mają na to nie tylko niskie temperatury panujące na zewnątrz, ale również wszelkie nieszczelności stolarki otworowej. Warto zatem, aby uniknąć dodatkowych wydatków, już wcześniej zadbać o prawidłowe uszczelnienie okien. Najnowsze modele okien gwarantują dużą izolacyjność termiczną i akustyczną przy minimalnej wymianie powietrza zachodzącej przez nawiewniki. Pamiętajmy, że jest ona konieczna dla naszego zdrowia oraz zapobiega powstawaniu pleśni. Nawet jednak przy najlepszych oknach, problemy z niekontrolowaną nieszczelnością mogą występować, gdy okno zostało nieodpowiednio osadzone. Wszelkie błędy popełnione na etapie montażu, mogą skutkować powstaniem mostków termicznych, będących jedną z głównych przyczyn strat ciepła.

Co warto wiedzieć o uszczelnianiu okien

Pianka poliuretanowa – remedium na nieszczelności

O tym, czy montaż stolarki okiennej będzie prawidłowy i wszystkie swoje walory zachowa przez cały okres eksploatacji, decydują nie tylko umiejętności ekipy montażowej, ale również, jeśli nawet nie w przeważającej części, produkty użyte do mocowania ramy okiennej. W tej roli dobrze sprawdzają się popularne pianki poliuretanowe, które tworzą trwałe, solidne i przede wszystkim szczelne wypełnienie chroniące przed mrozem, wiatrem, a nawet hałasem z zewnątrz. Wykorzystać je można do osadzenia okna i wypełnienia szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem. Pamiętajmy, aby wybierać produkty niskorozprężne, które nie spowodują wypaczenia ramy, jak np. jednoskładnikową półsztywną piankę PURFOAM-EXTRA firmy Den Braven. Jeśli chcemy tego typu prace wykonać w okresie jesienno-zimowym musimy zwrócić uwagę, by korzystać z produktów przeznaczonych do stosowania w niskich temperaturach. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że aplikowana pianka nie straci swoich właściwości, a wykonane wypełnienie będzie w 100% spełniać swoje zadanie (PVC-Winterfoam oraz GUNFOAM WINTER  - umożliwiają prace nawet przy ujemnych temperaturach). Aby zapewnić odpowiednie parametry pracy nawet najlepszymi pianami zimowymi należy zadbać o kilka podstawowych kwestii. Temperatura otoczenia może być ujemna, natomiast temperatura butli podczas aplikacji powinna wynosić ok. 15°C. Najlepiej, więc przechowywać pianę w temperaturze pokojowej przez dobę bezpośrednio przed montażem - zbyt szybkie podgrzanie butli grozi wybuchem. Piana jednoskładnikowa utwardza się pod wpływem wilgoci atmosferycznej, której w miesiącach zimowych brakuje w powietrzu, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zraszaniu wodą szczeliny, w którą będziemy ją aplikować. Podsumowując dobra piana, zapewnienie odpowiednich warunków i właściwy montaż to ciepłe i komfortowe pomieszczenia.

Co warto wiedzieć o uszczelnianiu okien

Dlaczego pianka poliuretanowa:

  • wyjątkowa stabilność wymiarowa
  • wysoka sprężystość, dzięki czemu wypełnienie pracuje wraz z budynkiem
  • przez długi czas nie zmienia swoich rozmiarów, utrzymując szczelność na wysokim poziomie
  • bardzo dobre właściwości izolacyjne – termiczne, akustyczne i przeciwwilgociowe
  • dobra przyczepność do większości podłoży budowlanych (betonu, tynku, drewna, stali, PCW itp.)
  • może być stosowana w kontakcie z różnymi materiałami, zarówno w przypadku powierzchni poziomych jak i pionowych, gładkich i porowatych

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE