ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Czy bezfugowe układanie płytek jest możliwe?

Podłoga bez fug to dla wielu osób kusząca perspektywa. Moda na minimalizm w wykończeniu wnętrz i stosowanie elementów wielkogabarytowych przyczyniła się do popularyzacji hasła „układanie płytek bezfugowo”. Czy jednak położenie gresu całkowicie „na styk” jest dobrym rozwiązaniem?

Funkcje spoin

Spoina przy tradycyjnych okładzinach ceramicznych pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze pozwala zniwelować nierówności i niewielkie odchylenia w wymiarach poszczególnych elementów, a po drugie kompensuje naprężenia wynikające z „pracy” budynku.

Ten pierwszy aspekt przestał mieć znaczenie w związku z zastosowaniem przez producentów ceramiki tzw. procesu rektyfikacji. Kafle po wypaleniu poddawane są mechanicznej obróbce - dzięki cięciu i szlifowaniu zyskują idealnie równe krawędzie i charakteryzują się tolerancją wymiarową nieprzekraczającą 0,2 mm. Brzegi elementów barwionych w masie są nieznacznie fazowane, natomiast szkliwione zakańcza się „na ostro”. Ich boki schodzą się dokładnie pod kątem 90°

Depositphotos 11744810 m 2015

Bezfugowe układanie kafli

Wraz z wejściem na rynek płytek rektyfikowanych zrobiło się głośno na temat bezfugowego układania kafli. Całkowicie jednorodna, niepodzielona płaszczyzna ściany czy podłogi to efekt, który chciałoby osiągnąć wielu projektantów i inwestorów. Eksperci zwracają jednak uwagę, że takie rozwiązanie, choć teoretycznie możliwe, nie jest zalecane.

Nie możemy bowiem zapominać o istotnej kwestii, jaką są naprężenia, które powodują odkształcanie okładziny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych elementów oraz gresów układanych na ogrzewaniu podłogowym. Brak jakiejkolwiek dylatacji może spowodować odpryskiwanie krawędzi ściskanych płytek i ich pękanie. Co więcej, bezfugowe ułożenie gresu uniemożliwi odspojenie pojedynczej płytki w przypadku konieczności jej wymiany lub awarii instalacji.

inside300

Główne zasady układania płytek

Jak więc układać kafle, żeby okładzina była trwała, a jednocześnie osiągnąć jak najlepszy efekt estetyczny? Specjaliści radzą, aby zastosować minimalną spoinę o szerokości 1-2 mm. Taka fuga, zwłaszcza przy dobraniu odpowiedniego koloru, może być niemal niewidoczna. Jednocześnie spełni swoje funkcje praktyczne.

Decydując się położyć płytki na cienką spoinę, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Cienką fugę można zastosować wyłącznie w przypadku płytek rektyfikowanych. Zawsze należy sprawdzić, jaką szerokość spoin zaleca producent ceramiki.

  2. Podłoże musi być bardzo dokładnie wyrównane.

  3. Wybór zaprawy zależy od rodzaju płytki, miejsca aplikacji oraz typu podłoża. Najczęściej poleca się użycie specjalistycznych zapraw o zwiększonej elastyczności.

  4. Ważne jest, aby możliwie w sposób całkowity wypełnić przestrzeń pomiędzy płytką a podłożem. Rekomenduje się stosowanie tzw. metody podwójnego smarowania (nanoszenie kleju na obie powierzchnie klejone). Istotne jest to, aby łączna grubość warstw nie przekraczała grubości zalecanej przez producenta kleju.

  5. Do spoinowania wąskich szczelin najlepiej wybrać produkty do tego dedykowane. Należy zadbać o to, aby fuga wypełniła całą szczelinę.

  6. Układanie płytek na wąską spoinę wymaga bardzo dużej precyzji. Zadanie to trzeba więc powierzyć doświadczonemu wykonawcy.

  7. Chcąc osiągnąć dobry efekt estetyczny, warto zadbać o staranne wykończenie wszystkich detali. Elementy takie jak listwy przypodłogowe czy cokoły skutecznie można przymocować za pomocą trwale elastycznych klejów hybrydowych np. TECEFIX MS 441, Montagefix MS lub Mamut Glue marki Den Braven. W ten sposób mocowanie będzie wytrzymałe, a jednocześnie niewidoczne z zewnątrz.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE