ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Czym kleić styropian do sufitu?

Nie wiesz, czym kleić styropian do sufitu i jak wyglądać powinno samo klejenie, żeby uzyskać oczekiwany efekt? Dekoracyjne gzymsy, rozety czy kasetony w postaci gotowych, styropianowych odlewów to szybki i bardzo prosty sposób na urozmaicenie wystroju wnętrz, zwłaszcza tych stylizowanych na styl retro lub klasyczny. Jednak, aby efekt był estetyczny i nie sprawiał wrażenia sztucznego, wszystkie elementy należy precyzyjnie dopasować i przykleić do sufitu. Podpowiadamy, jak starannie wykonać tego typu prace.

Estetycznie i praktycznie - klejenie styropianu do sufitu

Styropian to bez wątpienia jeden z tych materiałów, który łączy w sobie dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Przede wszystkim jest on znakomitym pomysłem na ocieplenie domu i dobrze sprawdza się jako izolacja akustyczna. Z drugiej strony w sklepach z materiałami budowlanymi znaleźć można nie tylko grube, styropianowe płyty ociepleniowe, ale również niezwykle efektowne kasetony i listwy, które świetnie wyglądają i potrafią w prosty sposób odmienić wizerunek pomieszczenia. Decydując się na zastosowanie w swoim domu takiego materiał, z pewnością zadajesz sobie pytanie: jak przykleić styropian do sufitu i ścian, żeby całość była trwała i nie straciła swoich właściwości?

denbraven2

Czym kleić styropian do sufitu? Mocnym, wydajnym i łatwym w aplikacji klejem! 

Chociaż istnieje wiele teorii dotyczących mocowania styropianu, to niemal wszyscy specjaliści są zgodni w jednym: klejenie kasetonów sufitowych i płyt powinno odbywać się przy pomocy profesjonalnych preparatów. Najlepszym rozwiązaniem jest idealnie biały klej, który nie zawiera żadnych rozpuszczalników, nie odbarwia podłoży, nie żółknie. Powinien on być również wydajny, odpowiednio lepki i gęsty, a do tego szybko wiązać i być przeznaczony do nakładania zarówno w poziomie, jak i pionie. Takie właściwości sprawiają, że klejenie styropianu do sufitu będzie odbywało się szybko i bezproblemowo. Klej nie będzie spływał, a płyty nie odpadną po kilku dniach. Krótki czas wiązania to także gwarancja, że elementy styropianowe na sufit nawet przez chwilę nie będą wymagały dodatkowego podparcia ani zabezpieczenia krawędzi np. szpilkami czy gwoździami.

denbraven3

Klejenie elementów dekoracyjnych

Lekki, „ciepły” i praktyczny styropian to zwykle pierwsza propozycja, która przychodzi nam do głowy na hasło: ocieplenie sufitu w garażu, kotłowni czy na strychu. Materiał ten nie jest jednak przecież przeznaczony tylko do pomieszczeń typowo gospodarczych. Cienkie, styropianowe płyty styropianu do sufitu to rewelacyjny sposób na szybką metamorfozę każdego wnętrza, ponieważ świetnie zakryją nierówności na ścianach oraz zakamuflują wszelkie niedoskonałości na suficie. Do tego dochodzą dekoracyjne sztukaterie, rozety czy listwy, których montaż na różnych powierzchniach potrafi dać spektakularne efekty. Pozostaje jednak pytanie, czym kleić styropian w takiej postaci?

Zasada jest podobna, jak w przypadku płyt i kasetonów - trzeba wybrać odpowiedni klej, najlepiej specjalistyczny i dedykowany do pracy z tym materiałem. Dobrym przykładem takiego produktu jest klej akrylowy do sztukaterii marki Den Braven, którym styropianowe elementy dekoracyjne można mocować do betonu, gipsu, tynku, a nawet ceramiki i drewna. Warto tutaj pamiętać, aby zastosowany klej, taki jak Montagefix-PS marki Den Braven był malowany po utwardzeniu, ponieważ tylko taki będzie można bezpiecznie pokryć farbą w ulubionym przez nas odcieniu, pasującym do reszty aranżacji. 

denbraven1

Nowoczesne kleje do styropianu to znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą we własnym zakresie mocować płyty, kasetony oraz elementy dekoracyjne. Oczywiście można postawić również na inne produkty, np. pianki czy kleje na gorąco. Zwykle wymagają one jednak więcej wprawy lub zastosowania specjalistycznych narzędzi. Zamiast zatem tracić czas na zastanawianie się, czym kleić styropian do sufitu, najlepiej zdać się na rady doświadczonych fachowców i wybrać produkt gotowy, specjalnie przeznaczony do tego celu.

Polecamy również artykuł - czym zmyć piankę montażową. Zapraszamy!

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE