ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Czym powinien charakteryzować się dobry klej hybrydowy?

Klejenie to jedna z najpopularniejszych metod mocowania. Współczesne produkty klejące są bardzo wytrzymałe i nadają się do wielu różnych materiałów, z powodzeniem zastępują więc mechaniczne sposoby łączenia. Wyjątkowymi właściwościami wyróżniają się kleje hybrydowe, które mogą służyć nie tylko do scalania elementów, ale też uszczelniania połączeń. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając klej hybrydowy.

Czym powinien charakteryzować się dobry klej hybrydowy?

Do niedawna większość klejów montażowych produkowana była na bazie poliuretanu. Od jakiegoś czasu zaczęła je jednak wypierać nowsza technologia, czyli tzw. kleje hybrydowe. Modyfikacja spoiwa sprawiła, że produkty te są niezwykle uniwersalne – nie tylko kleją, ale też uszczelniają, dzięki czemu w wielu wypadkach mogą zastąpić silikony i uszczelniacze akrylowe. Nadają się do stosowania na większości podłoży budowlanych, gładkich i porowatych, suchych i lekko wilgotnych, w pionie i w poziomie.

Wybierając klej, zawsze musimy sprawdzić, czy może on być stosowany na powierzchni, na której zamierzamy go użyć. Musimy uważnie przyjrzeć się zaleceniom producenta zwłaszcza wtedy, gdy planujemy kleić wrażliwy materiał np. metal, tworzywo sztuczne czy lustro. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się właśnie kleje hybrydowe, są bowiem neutralne chemicznie i nie powodują korozji. Bez obaw możemy sięgnąć np. po wielofunkcyjny Perfect Seal Multiuszczelniacz-klej marki Bostik. Klejnie drewninych listew przypodłogowych, montaż gipsowych sztukaterii, uszczelnienie kamiennej obudowy kominka czy drewnianej zabudowy meblowej – ten innowacyjny produkt bez trudu poradzi sobie z każdym z tych zadań.

Elastyczność, wytrzymałość i trwałość

Oceniając właściwości kleju hybrydowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak spełnia swoją podstawową funkcję. Dobry klej hybrydowy musi przede wszystkim tworzyć silne i trwałe wiązanie. Do ekstremalnych obciążeń polecamy np. Bostik Super High Teck – klej hybrydowy, który charakteryzuje się wysoką siłą chwytu początkowego i natychmiastową przyczepnością. Umożliwia on mocowanie nawet bardzo ciężkich elementów bez konieczności podpierania. Warto podkreślić, że kleje hybrydowe są trwale elastyczne, dzięki czemu kompensują różnego rodzaju odkształcenia i pracę materiałów. Wysokiej jakości produkty są też odporne na promieniowanie UV oraz inne czynniki atmosferyczne, nie odbarwiają się, nie żółkną, nie kruszą się i nie pękają mimo upływu czasu. Uszczelniacz hybrydowy musi też zapewniać pełną i długotrwałą szczelność połączenia. Isototne są również właściwości robocze – preparat powinien być łatwy w aplikacji i nie może tworzyć pęcherzy w kontakcie z wilgotnym podłożem. Ponieważ kleje hybrydowe nie zawierają silikonów ani rozpuszczalników, mają znikomą woń i są bezpieczne dla osób, które ich używają.

Czym powinien charakteryzować się dobry klej hybrydowy

Nienaganny efekt estetyczny

Kiedy nakładamy klej w wyeksponowanym miejscu, zależy nam nie tylko na jego skuteczności, ale także na tym, by fuga była jak najmniej zauważalna. Ważną zaletą produktów hybrydowych jest możliwość ich malowania. Spoinę można pokryć farbą wodną lub rozpuszczalnikową w dowolnym kolorze, skutecznie ukrywając miejsce łączenia. Ciekawą opcją są też hybrydowe kleje transparentne. Perfect Seal Multiuszczelniacz-klej Crystal to całkowicie przezroczysty preparat, który pozwala tworzyć niewidoczne połączenia. Zapewnia doskonały efekt estetyczny, który jest szczególnie pożądany np. przy mocowaniu elementów dekoracyjnych lub uszczelnianiu szklanych gablot.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE