ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Czym zmyć piankę montażową z rąk i ubrań?

Pianki montażowe świetnie wypełniają puste przestrzenie, stabilizują, izolują i wygłuszają, dlatego są niezbędne w budownictwie. Jednak czasami, w trakcie wykonywanej pracy, potrafią pobrudzić ręce i ubranie. Nie jest to przyjemne, ponieważ pianki bardzo szybko zastygają. Podpowiadamy, jak usunąć piankę montażową z ubrania i dłoni oraz jakich preparatów najlepiej użyć do pozbycia się zarówno świeżych, jak i zaschniętych plam. 

Czym zmyć piankę montażową z rąk i ubrań?

ZASTOSOWANIE PIANEK MONTAŻOWYCH

Pianki montażowe mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie i przemyśle, ponieważ bardzo dobrze wygłuszają, uszczelniają i łączą ze sobą poszczególne elementy. Najczęściej stosuje się je do montażu okien, drzwi, rolet lub bram garażowych. Są również pomocne przy osadzaniu progów, schodów i parapetów. Ponadto wypełnia się nimi wszelkie prześwity, bruzdy oraz szczeliny, które powstały przy rurach, przewodach instalacyjnych w ścianach, stropach i dachach, a także wokół kominków czy między płytami styropianowymi w systemach dociepleń ścian zewnętrznych. Co więcej, doskonale nadają się do izolacji cieplnej dachów.

JAK OCHRONIĆ SIĘ PRZED ZABRUDZENIEM PIANKĄ MONTAŻOWĄ?

Zanim zaczniesz zastanawiać się jak usunąć piankę montażową z ubrania, warto dowiedzieć się, jak temu zapobiegać! Sięgając po pianki poliuretanowe powinniśmy najpierw odpowiednio zabezpieczyć wszystkie powierzchnie, które są narażone na ewentualne zabrudzenia. Dotyczy to także naszego ciała i odzieży. W tym celu wszelkie prace budowlane najlepiej jest wykonywać w specjalnym kombinezonie lub roboczym ubraniu, którego nie będziemy żałować, gdy się zabrudzi. Należy także założyć rękawiczki ochronne. Czasami, mimo zastosowania wszelkich środków ostrożności, może się jednak zdarzyć, że pianka montażowa poplami ręce lub ubranie. Czym zmyć piankę montażową z rąk? Jak usunąć ją z ubrania?

CZYM ZMYĆ PIANKĘ MONTAŻOWĄ Z RĄK?

Wszelkie zabrudzenia najlepiej usuwać jak najszybciej, by nie doprowadzić do zaschnięcia i stwardnienia pianki na dłoniach. Świeże ślady po piankach poliuretanowych schodzą szybko, a skutecznie można usunąć np. przy pomocy specjalnych ściereczek do rąk Den Braven Bravo, które są bezpieczne i łatwe w użyciu. Wystarczy ścisnąć pojemnik u góry i ściągnąć pokrywkę z puszki. Następnie należy zdjąć folię zabezpieczającą oraz przewlec i wyciągnąć pierwszą chusteczkę przez otwór w pokrywce. Zabrudzone miejsce na rękach trzeba później łagodnie przetrzeć chusteczką. Po użyciu warto pamiętać o szczelnym zamknięciu pokrywki. Ściereczki zawierają witaminę E i Aloe Vera. Zostały przetestowane dermatologicznie, więc mogą być też używane przez alergików. Działają bez mydła, wody i ręcznika.

Czym zmyć piankę montażową z rąk i ubrań?

JAK USUNĄĆ PIANKĘ MONTAŻOWĄ Z UBRANIA?

Oczywiście, pozostaje nam rozwiązać jeszcze jedną kwestię: jak usunąć piankę montażową z ubrania? Ubrania, które zostały pobrudzone pianką montażową bardzo trudno doczyścić, a całkowite usunięcie zabrudzeń jest praktycznie niemożliwe. Dlatego, żeby pozbyć się niechcianych plam, trzeba poczekać do całkowitego zaschnięcia piany, a następnie ostrym nożykiem usunąć możliwie jak najwięcej śladów pianki. Uwaga! Miękkiej piany nie próbujmy wycierać, gdyż w ten sposób rozetrzemy tylko zabrudzenie po całej powierzchni ubrania!

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE