ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Fugowanie płytek krok po krok, czyli jak prawidłowo położyć fugę?

Płytki ceramiczne lub gresowe to niezwykle popularny sposób na aranżację podłóg i ścian, szczególnie w kuchni, łazience i na korytarzu. Nowoczesne kafle, z uwagi na wyjątkową trwałość, bogatą paletę barw i różnorodność kształtów, coraz częściej układane są również na podłogach w innych pomieszczeniach – salonach urządzonych w stylu loftowym, w nowoczesnych jadalniach i minimalistycznych gabinetach. Doświadczenie pokazuje nam, że spora część miłośników płytek decyduje się na ich samodzielny montaż, co w praktyce oznacza ich docinanie, klejenie i konieczność fugowania. Ten ostatni etap, wbrew pozorom, nie jest specjalnie skomplikowany, jeżeli wybierze się odpowiedni produkt i pozna kilka najważniejszych zasad spoinowania.

 

Jak fugować płytki, czyli poradnik dla amatorów

gladka fuga bostik perfect seal

Nie będzie z pewnością dla nikogo zaskoczeniem, że fugowanie kafelek należy rozpocząć od prac porządkowych i odpowiedniego przygotowania powierzchni. Przede wszystkim chodzi tutaj o usunięcie ze spoin resztek kleju, kurzu i zanieczyszczeń, bo w innym przypadku fuga nie będzie tak idealna, jak sobie życzymy. Kolejny etap to wybór produktu np. elastycznej zaprawy cementowej do fugowania w zakresie do 3-20 mm Bostik Ardacolor Flex. Jeśli mamy do czynienia z obciążeniami chemicznymi i mechanicznymi zaleca się natomiast sięgnięcie po zaprawę epoksydową Ardacolor Xtrem Easy do fugowania powierzchni ściennych i podłogowych.

Przygotowując wybraną zaprawę koniecznie trzeba zapoznać się ze wskazówkami producenta i sumiennie się do nich stosować. Nie należy się jednak obawiać trudności – proces ten najczęściej polega na połączeniu proszku z wodą w odpowiednich proporcjach, a następnie wymieszaniu całości przy użyciu mieszadła wolnoobrotowego. Kiedy fuga jest gotowa do użycia można przystąpić do jej nakładania, czyli równomiernego wypełniania nią szczelin za pomocą gumowej pacy. Nadmiar materiału należy ściągnąć po przekątnej, a po około 10-15 minutach powierzchnię oczyścić gąbką z niewielką ilością wody.

Po wyschnięciu, pozostałości zaprawy należy również usunąć lekko zwilżoną gąbką. Jeżeli okaże się, że fugowanie płytek przeprowadziliście nie do końca precyzyjnie i dostrzeżecie jakieś niedoskonałości to należy poczekać do wstępnego zawiązania fugi i dopiero wówczas nanieść poprawki.

 

szpachelka do fug perfect seal

Wykończenie na medal

Fugowanie płytek na ścianie i podłodze nie jest zadaniem trudnym, jednak ogromne znaczenie ma tutaj precyzja i stosowanie się do zaleceń producenta. Ważnym etapem jest również odpowiednie zabezpieczenie narożników i miejsc, w których płytki podłogowe łączą się ze ściennymi. W tych newralgicznych punktach nie należy stosować klasycznej zaprawy, ale silikon, który uszczelni i w sposób elastyczny zabezpieczy łączenia.

Dobrym wyborem, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, będzie tutaj silikon Bostik Perfect Seal ŁAZIENKA w wygodnym kartuszu, a także dodatki w postaci sprayu „Gładka fuga” i specjalnej szpachelki ułatwiającej pracę. Dzięki takiemu zestawowi fuga będzie trwała, szczelna i idealnie wyprofilowana.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE