ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Hydroizolacja balkonów i tarasów - o czym należy pamiętać?

Wiele osób poszukujących mieszkania czy też zdecydowanych na budowę bądź zakup domu, jako jedno z ważniejszych kryteriów znalezienia idealnego „M” wymienia balkon lub taras. Nic w tym dziwnego – w ciepły, słoneczny dzień nie ma nic przyjemniejszego niż chwile spędzone właśnie na tarasie, nawet jeżeli jest on niewielkich rozmiarów. Warto jednak pamiętać, że komfort użytkowania tej przestrzeni zależy nie tylko od sposobu jej aranżacji, ale przede wszystkim od czynników czysto technicznych. Szczególnie ważną kwestią jest hydroizolacja balkonu czy tarasu, czyli zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem wody, zimna i wilgoci. 

Uszczelnianie – dlaczego warto zrobić to dobrze? 

Balkony i tarasy to elementy konstrukcyjne budynku, które z pozoru są proste do wykonania i zabezpieczenia. W praktyce jednak przestrzenie te wymagają szczególnie dużo troski, ponieważ niemal bez przerwy narażone są na działanie takich czynników jak deszcz, śnieg, promieniowanie UV czy mróz. Wszystkie te zjawiska działają destrukcyjnie na konstrukcję, mogą prowadzić do pęknięć na powierzchni, odklejania się okładziny (np. płytek czy desek) czy też pojawienia się pleśni i grzybów. Na szczęście dokładna oraz zgodna z zasadami sztuki izolacja tarasów i balkonów pozwala na zminimalizowanie ryzyka występowania wymienionych wcześniej problemów. 

O czym zatem trzeba pamiętać, planując zabezpieczenie miejsc wypoczynku na zewnątrz domu? Kluczowy jest tutaj dobór odpowiednich produktów, a także staranność i aplikacja preparatów zgodnie z instrukcją producenta. Sporo czasu warto poświęcić szczególnie takim przestrzeniom, jak narożniki i miejsca styku z innymi elementami konstrukcyjnymi, np. balustradą. Do drobnych uszczelnień wykorzystać można produkty w kartuszach, warto jednak zwrócić uwagę, czy są one przeznaczone do stosowania na zewnątrz, jak np. PERFECT SEAL DACH&BALKON OBRÓBKI RYNNY COKOŁY, czyli masa hybrydowa o wysokiej odporności na ekstremalne warunki pogodowe. 

Depositphotos 56188233 xl 2015

Hydroizolacja tarasu – wybieramy produkty

W przypadku tarasów ułożonych wokół budynku dochodzi jeszcze niekorzystny wpływ wód gruntowych. Wybór materiałów do hydroizolacji należy rozpocząć od porządnej analizy całej konstrukcji. Ważny jest jednak nie tylko jej kształt i rozmiar, ale przede wszystkim typ podłoża, lokalizacja oraz przestrzenie sąsiadujące z tarasem czy balkonem. Dla przykładu - inne potrzeby będzie miał przecież taras umiejscowiony bezpośrednio na gruncie, a inne ten położony nad garażem lub salonem. W tym pierwszym przypadku trzeba uchronić taras przede wszystkim przed wodami gruntowymi, tworząc specjalną warstwę odcinającą (np. wykorzystując hybrydowe masy uszczelniające marki Bostik – Aqua Blocker i Aqua Blocker Liquid), a dodatkowo także zniwelować negatywne skutki długotrwałego działania deszczu czy śniegu. W drugim natomiast konieczne będzie zabezpieczenie balkonu przed opadami i mrozem, a zarazem zminimalizowanie ryzyka zawilgocenia sufitu w pomieszczeniu, znajdującym się bezpośrednio pod nim (np. stosując system izolacji podpłytkowej firmy Bostik a jednym ze składników systemu jest produkt Ardatec 2K Flex). 

Bez względu jednak na wszystkie dodatkowe aspekty, izolacja tarasu powinna być wykonana przy użyciu preparatów odpornych na wodę, przeznaczonych do zastosowania zewnętrznego i tworzących taką powłokę, która umożliwi późniejsze ułożenie np. płytek ceramicznych czy gresu. Ważne jest również, aby produkt zabezpieczał przed rozwojem pleśni i grzybów.  Świetnie sprawdzą się tutaj zatem mineralne zaprawy uszczelniające, masy bitumiczne oraz zaprawy na bazie SMP. Przykładem produktu, przeznaczonego właśnie do wykonywania trwale elastycznych izolacji poziomych i pionowych na tarasach i balkonach jest dwuskładnikowa przeciwwodna izolacja podpłytkowa Ardatec 2K Flex, a także bezrozpuszczalnikowa zaprawa Turbotec 2K+ marki Bostik, którą można stosować na materiały bitumiczne. Do uszczelniania połączeń balustrad czy ścian warto natomiast wybrać odporny na ekstremalne warunki pogodowe preparat w wygodnym kartuszu, np. Perfect Seal Dach&Balkon Obróbki Rynny Cokoły. Dzięki niemu można szybko i łatwo uszczelnić trudnodostępne elementy na planie balkonu czy tarasu, a jednocześnie zabezpieczyć przed korozją elementy wykonane z metali.

Zobacz także:

SERWISY PRODUKTOWE