ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak aplikować silikon? – instrukcja krok po kroku

Uszczelnianie miejsc pomiędzy armaturą, a ścianą lub podłogą, to niezbędny element prac remontowo-budowlanych. Do tego celu używa się silikonów w poręcznych kartuszach, które przy zachowaniu kilku podstawowych zasad są dość proste w użyciu. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, by samodzielnie uszczelnić wybrane powierzchnie w pomieszczeniach sanitarnych.

uszczelnianie silikonem

Właściwości i zastosowanie silikonów

Silikony to produkty, które są niezastąpione podczas wielu prac wykończeniowych. Używa się ich głównie w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, np. łazienkach, toaletach, kuchniach, pralniach czy saunach. Służą do uszczelnienia wolnych przestrzeni między armaturą, a podłogą lub ścianą. Najczęściej zatem silikonami uszczelnia się miejsca wokół wanien, kabin prysznicowych, brodzików, umywalek, zlewozmywaków, muszli, bidetów czy blatów. Dodatkowo sprawdzą się, jako elastyczna fuga w narożnikach płytek ceramicznych. Wybierając produkty do takich zastosowań warto uwagę zwrócić na silikony, które są specjalnie dedykowane do użycia w pomieszczeniach sanitarnych, np. Silikon Sanitarny czy Silikon Extra Sanitarny marki Den Braven. Są one dobrze przyczepne do powierzchni gładkich i szkliwionych, a co więcej, zawierają specjalny środek grzybobójczy, który chroni przed rozwojem pleśni i grzybów. Dodatkowo są odporne na działanie mydła, środków czyszczących oraz wszelkiego rodzaju detergentów. Do delikatnych podłoży jak tworzywa, laminaty czy wrażliwe na działanie kwasów elementy armatury sprawdzi się Den Braven Silikon Neutralny Sanitarny.

Przygotowanie przyborów i powierzchni do fugowania

Przed rozpoczęciem uszczelniania należy przygotować i mieć pod ręką pistolet do kartuszy (służy do precyzyjnego nakładania silikonu w odpowiedniej ilości), miskę z czystą wodą, zaokrągloną szpachelkę lub szpatułkę przydatną przy wygładzaniu spoin, a także malarską taśmę maskującą, która posłuży do zabezpieczenia brzegów ścian, podłogi i armatury. Następnie należy odpowiednio przygotować powierzchnię, którą chcemy fugować. W tym celu trzeba ją dokładnie i starannie oczyścić, osuszyć oraz odtłuścić. Podłoże musi być wolne od kurzu, brudu i innych tym podobnych zanieczyszczeń. Dzięki temu uszczelniacz właściwie przylgnie i nie będzie odchodził. Taśmą natomiast oklejamy obszar wokół miejsca aplikacji. Zwróćmy jednak uwagę, aby taśma nie zahaczała o nasz obszar roboczy, ponieważ przy jej odrywaniu można uszkodzić fugę. Dopiero po takich zabiegach można zacząć silikonowanie.

uszczelnianie silikonem 2

Aplikacja silikonu krok po kroku

Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy jest przygotowanie kartusza – odcinamy końcówkę powyżej gwintu, najlepiej pod kątem 45 stopni, nakręcamy aplikator na pistolet, wkładamy kartusz do pistoletu i przechodzimy do silikonowania. Aby nie zostawić pustych miejsc, musimy wyciskać silikon płynnym i równomiernym ruchem. Natychmiast po aplikacji uszczelniacza przystępujemy do wygładzania fugi na całej jej długości. W ten sposób unikniemy niechcianych pęcherzy powietrza. Bardzo przydatna przy tej czynności będzie szpachelka lub szpatułka, chociaż fugę można również wygładzić palcem, wcześniej zamoczonym w wodzie z dodatkiem mydła. Najlepiej jest to zrobić w przeciągu 10-13 minut od nałożenia silikonu, ponieważ w tym czasie uszczelniacz się jeszcze nie utwardzi. Pamiętajmy także, aby fuga miała taki kształt, który pozwoli na swobodne ściekanie wody. Natychmiast po zakończeniu obróbki fugi, delikatnie usuwamy taśmę ochronną, uważając, aby nie uszkodzić świeżej spoiny.

Czyszczenie rąk, narzędzi i powierzchni

Warto pamiętać, że silikon szybko twardnieje, dlatego ręce, narzędzia i powierzchnię roboczą trzeba umyć zaraz po jego aplikacji. W ten sposób najłatwiej usuniemy wszelkie zabrudzenia. Do wyczyszczenia śladów po silikonie z rąk i narzędzi można wykorzystać chusteczki Bravo marki Den Braven lub ewentualnie benzynę ekstrakcyjną. Pilnujmy również, aby do mycia fug używać środków na bazie alkoholu. Do tego zabiegu pod żadnym pozorem nie można stosować produktów, które zawierają chlor, ponieważ w ten sposób zniszczy się środek grzybobójczy zawarty w silikonach.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE