ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak dobrać produkty do uszczelniania ścian i podłóg pod płytkami?

Zanim przystąpimy do układania płytek w miejscach narażonych na działanie wody lub zawilgocenie, musimy odpowiednio zaizolować powierzchnię. Choć warstwa ta jest niewidoczna, nie można pominąć tego kroku. Planując uszczelnianie ścian i podłóg, rozpocząć należy od wyboru odpowiednich produktów do hydroizolacji. Jakie kryteria przeanalizować?

Woda wnikająca pod okładzinę, przesączająca się np. przez fugi, może doprowadzić do poważnych konsekwencji – nie tylko do uszkodzenia lub odspojenia warstwy wykończeniowej, ale też zawilgocenia muru oraz rozwoju grzybów i pleśni. Dawniej do zabezpieczenia przeciwwodnego wykorzystywano m.in. papę. Dziś wypierają ją nowoczesne preparaty – takie jak folie w płynie czy masy uszczelniające. Zanim dokonamy wyrobu, warto zapoznać się z właściwościami produktów dostępnych na rynku. Co wziąć pod uwagę?

  • produkty do uszczelniania scian

   Do pomieszczeń mokrych – wnętrza takie jak łazienka, pralnia, toaleta czy kuchnia są szczególnie narażone na destrukcyjny wpływ wody. Zarówno ściany, jak i podłogi trzeba więc zabezpieczyć. Doskonale sprawdzi się w tej roli folia w płynie, czyli gotowa do użycia półpłynna masa dyspersyjna na bazie modyfikowanej żywicy. Produkty takie jak Bostik Ardatec Flexdicht mogą być stosowane na większości podłoży budowlanych, m.in. betonie, jastrychu, różnego rodzaju tynkach, płytach g-k, a także starych posadzkach z płytek ceramicznych. Dzięki elastyczności zapewniają też bezpieczne mostkowanie rys i pęknięć.

  • Na ogrzewaniu podłogowym – decydując się na układanie płytek na posadzce z systemem grzewczym, upewnić się trzeba, że wybrana przez nas folia do uszczelniania jest elastyczna i odporna na różnice temperatur.

  • Na tarasy i balkony – do zastosowań zewnętrznych nadają się jedynie specjalne folie w płynie, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych (m.in. są mrozoodporne), a także dwuskładnikowe zaprawy uszczelniające np. Den Braven Den Bit-F. Zabezpieczą przed podciąganiem kapilarnym, sprawdzą się na styku z gruntem.

   produkty do uszczelniania scian 4

  • Wewnątrz niecki basenowej – większość folii w płynie chroni przed działaniem wody nienapierającej. Natomiast w miejscach takich jak wnętrze basenu, gdzie oddziałuje woda pod ciśnieniem, stosować można tylko specjalistyczne produkty o wysokich parametrach fizyko-chemicznych, jak np. Bostik Ardatec 2K Flex. Również klej, na który będą mocowane płytki w basenie, musi być elastyczny oraz odporny na wilgoć, mróz oraz działanie alkaliów, rozcieńczonych kwasów mineralnych i organicznych, np. Bostik Ardaflex Flexmörtel.

  • W narożnikach i połączeniach ścian z posadzką – dodatkowym produktem, który potrzebny jest do uszczelnienia narożników czy szczelin dylatacyjnych, jest wodoodporna elastyczna taśma (np. Bostik Adatape 120 Flex lub Ardatape 100 Special), którą należy wtopić w pierwszą warstwę folii lub przykleić.

  • produkty do uszczelniania scian 3

   Ze względu na rodzaj okładziny wykończeniowej – pamiętać należy, że preparat hydroizolacyjny powinien być dobrany nie tylko do podłoża czy lokalizacji, ale także do typu okładziny, którą podłoga lub ściana ma zostać wykończona. Pod płytki ceramiczne, takie jak glazura czy terakota sprawdzi się większość standardowych folii w płynie przeznaczonych do uszczelniania ścian i podłóg. Niektóre produkty tego typu mogą też być stosowane w przypadku płytek z kamienia nauralnego (np. Bostik Ardatec Flexdicht).

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE