ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak i czym przykleić listwy oraz maskownice?

Planując klejenie listew przypodłogowych lub montaż maskownicy, nasze zmagania nie skończą się tylko na prawidłowym przycięciu – równie ważne będzie ich mocne i trwałe przytwierdzenie do podłoża. Do tego typu zadań doskonale sprawdzi się odpowiedni klej montażowy, zapewniający natychmiastową, wysoką przyczepność, bez konieczności podpierania. Jaki produkt wybrać? Odpowiadamy!

Kiedy w planach mamy zasłonięcie szczelin dylatacyjnych lub zależy nam na bezpośrednim poprowadzeniu i osłonie przewodów elektrycznych oraz telekomunikacyjnych na podłodze, do tych prac z pewnością przyda się odpowiedni klej montażowy. Dzięki trwałości i elastyczności, dobrze dobrany produkt pozwoli na wyjątkowo trwałe oraz wygodne klejenie listwy przypodłogowej czy maskownic do każdego podłoża. Jaki produkt wybrać, by pomógł nam w tym zadaniu? Z pomocą przychodzi… Bostik MAMUT GLUE.

Bostik MAMUT GLUE to jednoskładnikowy, trwale elastyczny, super lepki i gęsty klej montażowy na bazie MS POLIMERU - modyfikowanych silanów - przeznaczony m.in. do mocowania elementów stolarki meblowej, listew, maskownic, zabudowy wnęk, blatów, frontów, profili, paneli, progów, uchwytów lub wieszaków. Unikalna technologia polimerowa zapewnia natychmiastową i optymalnie wysoką przyczepność bez konieczności podpierania. Bostik MAMUT GLUE doskonale znosi drgania i wibracje, niezależnie od zastosowania. Umożliwia niesamowicie silny chwyt - zarówno w przypadku podłoży gładkich, jak i porowatych, wewnątrz i na zewnątrz, bez konieczności gruntowania. Jest neutralny dla podłoża, a także posiada certyfikat EMICODE EC1 Plus, co potwierdza spełnianie najbardziej restrykcyjnej normy w zakresie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia. Klej jest także bezpieczny dla alergików.

Z pomocą Bostik MAMUT GLUE możemy przykleić listwy czy maskownice do powierzchni malowanych, emaliowanych czy glazurowanych, wykonanych z tynku, betonu i gipsu, jak również z ceramiki sanitarnej, szkła lub porcelany. Jest on na tyle silny, że gwarantuje trwałość maksymalnie wytrzymałej spoiny.

Bostik MAMUT Glue 3

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

W jaki sposób aplikować klej montażowy, aby odpowiednio przeprowadzić montaż listew przypodłogowych lub maskownic? W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże, które powinno być pozbawione olejów, tłuszczów, pyłu, kurzu i słabo związanych powłok malarskich lub lakierniczych oraz pozostałości po poprzednich kitach, klejach, farbach itp. Potrzebny nam również będzie także pistolet ręczny lub pneumatyczny – z uwagi na precyzyjniejszą i prostszą aplikację.

W przypadku aplikacji, na początku zdejmujemy nosek, odcinamy wierzchołek kartusza powyżej gwintu i ponownie nakładamy nosek, stosując tylko dostarczany z produktem oryginalny nosek z nacięciem typu „V”. Pamiętajmy przy tym, by nie odcinać noska na inną średnicę! Klej nakładamy jednostronnie pionowymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 20-30 cm - w zależności od rozmiarów przyklejanych elementów - w celu zapewnienia dobrej wentylacji spoiny. Następnie łączymy listwę lub maskownicę z podłożem w ciągu maksymalnie 10 minut od nałożenia kleju. Dla optymalnej wytrzymałości, klejone elementy dociskamy tak, by między nimi pozostała 2-3 mm szczelina wentylacyjna. Dystans ten zapewni, że spoina klejowa będzie w stanie dobrze przenosić odkształcenia. Ważne również jest, aby klej zawsze nakładany był paskami o trójkątnym przekroju, co umożliwia dostarczana razem z produktem, specjalnie nacięta końcówka „V” – tak, by między paskami był dostęp powietrza i wilgoci.

Mając w planach klejenie listew przypodłogowych lub maskownic, nie można obejść się bez odpowiedniego kleju montażowego. W tych pracach pomoże nam stworzony na bazie MS POLIMERU Bostik MAMUT GLUE, który powoduje mocne i trwałe spojenie, nie uszkadzając sklejanych tworzyw. Jest odporny na spływanie, umożliwiając niesamowicie silny chwyt - zarówno w przypadku podłoży gładkich, porowatych, wewnątrz i na zewnątrz, bez konieczności gruntowania.

A tak EXTREMEPRO poradził sobie z klejeniem listew: https://www.youtube.com/watch?v=dUUGXZXnCa4

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE