ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak kłaść akryl w narożnikach?

Akrylowanie spoin i szczelin to jedna ważniejszych czynności, którą należy wykonać w trakcie prac wykończeniowych, jeżeli zależy nam na uzyskaniu efektu perfekcyjnie gładkich ścian. Dlaczego? Otóż pozwala on zamaskować miejsca łączeń, a dzięki elastycznej formule uniknąć pojawienia się nieestetycznych pęknięć w powłoce malarskiej. Podpowiadamy, jak krok po kroku powinno przebiegać akrylowanie narożników pomieszczeń.

akrylowanie scian 2

Czym jest akryl budowlany i do czego się go używa?

Akryl budowlany marki Den Braven to plastyczno-elastyczny kit uszczelniający przeznaczony do wypełniania rys, spoin i pęknięć, które powstają na ścianach lub sufitach w wyniku ich wieloletniej eksploatacji. Dodatkowo jest wykorzystywany do uszczelniania naroży i połączeń pomiędzy poszczególnymi płytami gipsowo-kartonowymi, a także między listwami przypodłogowymi czy podsufitowymi a posadzką lub sufitem podwieszanym. Akryl nie tylko wypełni wszelkie spoiny czy rysy, ale także, w przeciwieństwie do tradycyjnych silikonów, dobrze współpracuje z farbami i można je bez problemów malować.

Warto pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego typu uszczelniacza – od tradycyjnych akryli malarskich, po specjalistyczne produkty przeznaczone np. do suchej zabudowy, jak Akryl do płyt g-k marki Den Braven, czy specyficznych farb, jak np. Akryl do farb lateksowych marki Den Braven. Jeżeli zależy nam na czasie, warto skłonić się po propozycje o skróconym czasie schnięcia, jak np. Akryl Natychmiast Malowalny marki Den Braven, który można stosować przed czy po malowaniu.

Jak kłaść akryl w narożnikach? – instrukcja krok po kroku

Nakładanie akrylu nie jest skomplikowaną czynnością i bez problemu można ją wykonać samodzielnie. Nie wymaga zbrojenia siatką czy taśmą flizelinową. Trzeba jedynie przestrzegać zaleceń producenta oraz kilku prostych, ogólnych zasad:

akrylowanie scian 3

Przed przystąpieniem do właściwych prac, warto przyszykować specjalny pistolet, który pozwoli na precyzyjną aplikację masy z kartusza oraz szpachelkę lub szpatułkę, która pomoże w wygładzenia fug. Następnie trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię, na której chce się stosować nakładanie akrylu. W tym celu należy ją osuszyć oraz oczyścić z kurzu, brudu, pyłu, tłuszczu, oleju, smaru, rdzy, luźnych kawałków starych uszczelniaczy, kitów, klejów, łuszczących się powłok malarskich czy lakierowych, a także innych zanieczyszczeń podobnego typu. W przypadku bardzo chłonnych i porowatych podłoży, np. wykonanych z gipsu, betonu komórkowego czy piaskowca, wskazane jest również ich wcześniejsze zagruntowanie. Dopiero wtedy można rozpocząć akrylowanie narożników.

  1. W pierwszym kroku należy zdjąć aplikator, obciąć końcówkę kartusza powyżej gwintu, a następnie nakręcić aplikator na kartusz i obciąć jego końcówkę pod kątem ok 45° na szerokość spoiny.

  2. Akryl aplikujemy jednostajnym, płynnym ruchem, pilnując by nosek kartusza był przystawiony bezpośrednio do szczeliny.

  3. Na koniec wygładzamy fugi przy użyciu szpachelki lub palca zamoczonego w wodzie z dodatkiem szarego mydła. W zależności od produktu optymalny czas wygładzenia nałożonego akrylu waha się od 2 do 10 minut, bo po tym okresie uszczelniacz utwardza się powierzchniowo.

  4. Powierzchnie, które zostały pokryte akrylem można bez problemu pomalować, jednak zanim przystąpi się do tego etapu, należy odczekać tyle czasu, ile zaleca producent danego akrylu, mając na uwadze także temperaturę i poziom wilgotności, które mają istotny wpływ na czas schnięcia uszczelniacza. To sprawi, że powłoka farby na pewno nie popęka. Chyba, że stosujemy Akryl Natychmiast Malowalny, wtedy do prac malarskich możemy przejść od razu po zakończeniu aplikacji.

Wystarczy kilka prostych kroków, przed nałożeniem farby, a nasze ściany będą nieskazitelne przez długi czas.

Zobacz także:

SERWISY PRODUKTOWE