ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak kłaść akryl w narożnikach?

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega akrylowanie narożników? Nakładanie akrylu nie jest skomplikowaną czynnością i bez problemu można ją wykonać samodzielnie. Nie wymaga zbrojenia siatką czy taśmą flizelinową. Trzeba jedynie przestrzegać zaleceń producenta oraz kilku prostych, ogólnych zasad, które przedstawiamy poniżej. W tym tekście odpowiemy Ci też na pytanie czy akryl powinien być nakładany przed czy po malowaniu. 

akrylowanie scian 2

Akrylowanie narożników - o czym trzeba pamiętać?

Przed przystąpieniem do właściwych prac, warto przyszykować specjalny pistolet, który pozwoli na precyzyjną aplikację masy z kartusza oraz szpachelkę lub szpatułkę, która pomoże w wygładzenia fug. Następnie trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię, na której chce się stosować nakładanie akrylu budowlanego. W tym celu należy ją osuszyć oraz oczyścić z kurzu, brudu, pyłu, tłuszczu, oleju, smaru, rdzy, luźnych kawałków starych uszczelniaczy, kitów, klejów, łuszczących się powłok malarskich czy lakierowych, a także innych zanieczyszczeń podobnego typu. W przypadku bardzo chłonnych i porowatych podłoży, np. wykonanych z gipsu, betonu komórkowego czy piaskowca, wskazane jest również ich wcześniejsze zagruntowanie. Dopiero wtedy można rozpocząć akrylowanie narożników (przed malowaniem). Jak nakładać akryl? Przejdźmy przez to krok po kroku!

  1. W pierwszym kroku należy zdjąć aplikator, obciąć końcówkę kartusza powyżej gwintu, a następnie nakręcić aplikator na kartusz i obciąć jego końcówkę pod kątem ok 45° na szerokość spoiny.

  2. Akryl aplikujemy jednostajnym, płynnym ruchem, pilnując by nosek kartusza był przystawiony bezpośrednio do szczeliny.

  3. Na koniec wygładzamy fugi przy użyciu szpachelki lub palca zamoczonego w wodzie z dodatkiem szarego mydła. W zależności od produktu optymalny czas wygładzenia nałożonego akrylu waha się od 2 do 10 minut, bo po tym okresie uszczelniacz utwardza się powierzchniowo.

  4. Powierzchnie, które zostały pokryte akrylem można bez problemu pomalować, jednak zanim przystąpi się do tego etapu, należy odczekać tyle czasu, ile zaleca producent danego akrylu, mając na uwadze także temperaturę i poziom wilgotności, które mają istotny wpływ na czas schnięcia uszczelniacza. To sprawi, że powłoka farby na pewno nie popęka. Chyba, że stosujemy Akryl Natychmiast Malowalny, wtedy do prac malarskich możemy przejść od razu po zakończeniu aplikacji akrylu w narożnikach. 

akrylowanie scian 3

Wystarczy kilka prostych kroków przed nałożeniem farby, a nasze ściany będą nieskazitelne przez długi czas. Akrylowanie narożników jest proste, a dzięki wymienionym wyżej punktom, możesz to zrobić samemu. 

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE