ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak pielęgnować meble drewniane - które impregnaty i farby wybrać?

Wraz z nadejściem słonecznych dni coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Wynosimy na taras meble ogrodowe i rozkoszujemy się piękną pogodą. Zanim jednak zaczniemy je użytkować, musimy właściwie przygotować tarasowe wyposażenie, zwłaszcza to wykonane z drewna. Przypominamy, jak powinna przebiegać konserwacja i pielęgnacja mebli drewnianych. Zadania te umożliwią produkty do drewna z oferty firmy den Braven.

meble ogrodowe1

Taras nie bez powodu zyskał miano letniego salonu. Na nim:

 • odpoczywamy,
 • jemy posiłki,
 • przyjmujemy gości,
 • a nawet z przyjemnością pracujemy.

Aby jednak przestrzeń wypoczynkowa ogrodu mogła spełniać te wszystkie funkcje, podobnie jak wnętrza domu, musi zostać wyposażona w odpowiednie meble.

Pamiętajmy jednak, że specyfika tarasu polega na tym, że umieszczone tam sprzęty wystawione są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Muszą więc być nie tylko wykonane z trwałych materiałów, ale też odpowiednio zakonserwowane przy użyciu specjalnych preparatów impregnujących i chroniących drewno.

 

Piękne i wymagające drewno

Niesłabnącą popularnością od dawna cieszą się ogrodowe meble z drewna. Ten naturalny materiał doskonale wpisuje się w zieleń otaczającej roślinności, jest przyjemny w dotyku i w zasadzie uniwersalny. W zależności od:

 • formy mebli,
 • rodzaju drewna,
 • koloru,
 • sposobu wykończenia powierzchni

odnajdzie się w każdej stylistyce - zarówno w wiejskich, naturalistycznych aranżacjach, jak i eleganckiej klasyce, a nawet w nowoczesnym minimalizmie. Przy tak wielu zaletach, miłośników drewna nie zraża nawet to, że co jakiś czas niezbędna jest czyszczenie, konserwacja i renowacja mebli ogrodowych wykonanych z tego materiału.

Pielęgnacja mebli drewnianych na co dzień ogranicza się do przetarcia ich przy użyciu bawełnianej ściereczki i wody z szarym mydłem lub preparatu do czyszczenia tego typu powierzchni.

Zanim jednak drewniane meble staną na zewnątrz, muszą zostać odpowiednio przygotowane. Dodatkowo zabiegi konserwujące będą musiały być co jakiś czas powtarzane. Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu, a także po jego zakończeniu, należy dokładnie obejrzeć sprzęty i podjąć odpowiednie kroki, jeśli renowacja mebli okaże się potrzebna, np. gdy zauważymy oznaki korozji biologicznej lub zarysowania.

Impregnaty, lakierobejce i farby do drewna

To, w jaki sposób i przy użyciu jakich preparatów najlepiej przeprowadzić czyszczenie, zabezpieczanie i odnawianie mebli, zależy od rodzaju drewna i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Drewno egzotyczne

W przypadku gatunków egzotycznych, uchodzących za najtrwalsze, stosowanie preparatów konserwujących nie jest niezbędne. Pamiętać jednak należy, że z czasem w naturalny sposób pokrywają się one patyną, czyli szarawym nalotem. Jeśli chcemy zachować ich kolor niezmieniony, możemy przeprowadzić olejowanie, które trzeba będzie regularnie powtarzać.

pielęgnacja mebli drewnianych

Drewno krajowe

Rodzime gatunki drewna wymagają natomiast impregnacji, która zapobiegnie nasiąkaniu wodą. Przy zakupie mebli warto dowiedzieć się, czy były impregnowane ciśnieniowo. Bez względu jednak na przygotowanie drewna przez producenta, zabieg ten warto powtarzać co roku.

Zaznaczyć trzeba, że produkty do tego przeznaczone pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale też mogą odgrywać rolę dekoracyjną. Przykładem jest impregnat dekoracyjny do drewna  Woodstar Dekorator Bio firmy den Braven.

Woodstar Dekorator Bio

To żywiczny impregnat do drewna w postaci gotowego do użycia płynu. Zawiera środek biobójczy i chroni przed czynnikami atmosferycznym. Jednocześnie może barwić drewno, podkreślając naturalny rysunek słojów. W szczególności polecany jest do takich gatunków jak świerk czy sosna.

Impregnat do mebli drewnianych nanosi się za pomocą pędzla, a poszczególne odmiany kolorystyczne można ze sobą mieszać, uzyskując pożądany efekt wizualny. Gładką powierzchnię i doskonałą barierę ochronną przed działaniem wody oraz promieni UV zapewniają lakierobejce. Jeśli wybierzemy Woodstar Lakierobejcę Ochronną firmy den Braven uzyskamy elastyczną i mikroporowatą powłokę, która pozwala drewnu oddychać.

Malowanie drewna

Jeśli chcemy poszaleć z kolorami, możemy sięgnąć natomiast po farby do drewna Super Color Uniwersal den Braven przeznaczone do wymalowań zewnętrznych. Są to lakiery do drewna w aerozolu dostępne w gamie aż 31 barw. Oprócz elementów drewnianych można nimi malować także m.in.

 • stal,
 • kamień,
 • beton,
 • ceramikę,
 • niektóre tworzywa sztuczne.

Wybierając wysokiej jakości preparaty ochronne do drewna, zyskamy pewność, że nasze sprzęty będą nam służyły przez długi czas. Co więcej, przeprowadzając odnawianie mebli możemy zmienić ich kolor i uzyskać zupełnie nowy efekt estetyczny.

www.denbraven.pl

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE