ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak pomalować ściany i sufit bez smug?

Wakacje to dla jednych czas relaksu, odpoczynku i podróży, dla innych – idealna pora na remonty i odświeżenie wnętrza swojego mieszkania. Popularnym sposobem na szybką i prostą metamorfozę domowych przestrzeni jest malowanie ścian i sufitów. Niestety, wiele osób ma obawy przed sięgnięciem po puszkę z farbą, ponieważ obawiają się o efekt końcowy. Dzisiaj podpowiemy wam zatem, jak malować bez smug i uzyskać równomierny kolor na całej powierzchni ściany bądź sufitu.

Jak pomalowac sciany i sufit bez smug 1 250

Krok pierwszy: czyszczenie i wyrównywanie

Malowanie sufitu lub ścian w pokoju zawsze należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Jeżeli nie usuniecie z niego brudu, kurzu i zatłuszczeń lub też będzie ono mokre albo wilgotne to farba nie będzie się dobrze trzymała ani równomiernie rozprowadzała. Zacznijcie zatem od odkurzenia ściany, a potem przemyjcie ją wodą z mydłem lub innym detergentem i zostawicie do wysuszenia. Ważne jest również pozbycie się wszelkich rys, pęknięć i nierówności na powierzchni ściany lub sufitu. Jeżeli zauważycie takie niedoskonałości to koniecznie sięgnijcie po akryl budowlany, dobierając go do rodzaju podłoża oraz zakresu prac.

W przypadku dużych powierzchni dobrze sprawdzi się preparat łączący zalety masy szpachlowej i akrylu, jak np. Akryl Lekki Szpachlowy Den Braven. Drobne uszkodzenia możecie natomiast zniwelować przy użyciu trwałych i elastycznych uszczelniaczy w wygodnych kartuszach, np. Akryl-W lub Akryl Natychmiast Malowalny, który pozwala kontynuować prace malarskie zaraz po nałożeniu. Przeznaczone są one do różnych rodzajów farb, więc bez problemu uda wam się dobrać produkt odpowiedni do waszych potrzeb.

Jak pomalowac sciany i sufit bez smug 3 250

Krok drugi: gruntowanie

Kiedy już wyrównacie i wyczyścicie wszystkie powierzchnie przeznaczone do malowania, powinniście porządnie zagruntować ścianę. Wiele osób pomija ten etap i uważa go za bezcelowy, jednak prawda jest taka, że dzięki niemu poprawicie przyczepność i sprawicie, że cała płaszczyzna będzie miała taką samą chłonność. W praktyce oznacza to, że farba będzie lepiej trzymała się ściany i równomiernie się rozłoży, czyli nie powstaną na niej plamy o różnym natężeniu koloru. Wybierając preparat gruntujący pamiętajcie, żeby wybierać produkt dopasowany do rodzaju podłoża, szczególną uwagę zwracając na jego chłonność. W przypadku ścian wewnętrznych, w tym wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, betonu komórkowego czy płyt wiórowych dobrze sprawdzają się środki gruntujące na bazie wodnej żywicy dyspersyjnej, np. Bostik Ardagrip Classic.

Krok trzeci: dobór odpowiedniej farby i akcesoriów

Efekt idealnie gładkiej i równej powierzchni to w ogromnej mierze zasługa odpowiednio przygotowanego podłoża, jednak równie istotny jest właściwy dobór produktów do malowania. Jeżeli wybierzecie niskiej jakości farbę, a do tego zły rodzaj pędzla lub wałka, to z pewnością nie będziecie zadowoleni z rezultatu. Z tego też względu dobrze jest postawić na nowoczesne farby, np. lateksowe lub silikonowe, których aplikacja jest dość prosta i które gwarantują dużo gładszą powierzchnię niż np. farby olejne czy emulsyjne starego typu.

Pamiętajcie również, że malowanie pędzlem bez smug na dużych płaszczyznach jest bardzo trudne (chociaż na dobrze przygotowanym podłożu nie jest niemożliwe!), dlatego takie akcesoria wykorzystujcie głównie w trudno dostępnych miejscach: narożnikach, przestrzeniach za kaloryferem czy wokół rur. Ściany i sufity malujcie wałkiem z gąbki, sznurka lub mikrofibry.

Jak pomalowac sciany i sufit bez smug 2 250

Krok czwarty: malowanie sufitu

Kiedy już wyrównacie, wyczyścicie i zagruntujecie powierzchnie, a także zgromadzicie odpowiednie akcesoria, możecie przystąpić do samego malowania, zaczynając oczywiście od góry, czyli od sufitu. Jak pomalować sufit bez smug? Przede wszystkim wałek nie może być zbyt mokry ani suchy, a także nie można go za mocno przyciskać do ściany. Malować musicie z dużą precyzją, ruchami posuwistymi, pas za pasem. Starajcie się utrzymywać jeden kierunek nakładania farby i pilnujcie, aby pasy delikatnie na siebie nachodziły. Nie zalecamy również robienia przerw w pracy, żeby farba łączyła się ze sobą w naturalny sposób, wysychała w jednym tempie i nie tworzyła widocznych przejść między warstwami ani nieestetycznych plam. Jeżeli będzie trzymać się tych kilku zasad to możecie być pewni, że pytania „jak pozbyć się smug na suficie?” nie będą was dotyczyły, bo ich tam po prostu nie będzie.

Krok piąty: malowanie ścian

Po pomalowaniu sufitów przyjdzie czas na nakładanie farby na ściany. Tutaj technika jest podobna: malujcie powierzchnię nachodzącymi na siebie pasami, zaczynając od góry i zdecydowanym ruchem prowadźcie wałek w dół. Wcześniej zadbajcie, aby farba była odpowiednio wymieszana i przygotowana zgodnie z zaleceniami producenta, a trudno dostępne miejsca wykończone przy użyciu pędzla. Jeżeli podczas pracy będziecie pilnowali, aby wałek był odpowiednio nasączony farbą (jej nadmiar odsączajcie na kuwecie) i nie był zbyt mocno przyciskany do powierzchni (mocny nacisk=rozpryskana farba i zacieki) to przekonacie się, że malowanie ścian wałkiem bez smug nie jest takie trudne. Wystarczy być starannym i jednocześnie przestrzegać najważniejszych zasad sztuki oraz zaleceń producenta, a efekt końcowy będzie naprawdę fantastyczny.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE