ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak poprawnie uszczelniać silikonem?

Uszczelnianie silikonem miejsc narażonych na kontakt z wodą to czynność bardzo prosta, którą możemy i bardzo często wykonujemy samodzielnie bez pomocy fachowca. Jednak i przy tego typu pracach można popełnić kilka błędów, które znacząco wpłyną na trwałość i estetykę silikonowych spoin. Aby uszczelnienie w 100% przez długi czas dobrze spełniało swoją funkcję zabezpieczającą, warto jest zapoznać się z kilkoma prostymi krokami, które pomogą stworzyć perfekcyjną, silikonową ochronę przed wilgocią.

samodzielne uszczelnienia silikonem

Łazienka i kuchnia to dwa specyficzne pomieszczenia w domu, które wymagają nieco innego wykończenia wnętrza niż pozostałe pokoje dlatego bardzo ważne jest prawidłowe uszczelnianie silikonem. Z racji tego, że narażone są na nieustanny kontakt z wodą, dużą wilgotność i wysokie temperatury stanowią doskonałe miejsce dla rozwoju pleśni i grzybów.

O ile ściany czy podłogę jesteśmy w stanie zabezpieczyć płytkami ceramicznymi, to wszelkie spoiny na styku:

 • urządzeń sanitarnych i ścian,
 • wokół umywalek,
 • brodzików,
 • zlewu,
 • wanny,

stanowią prostą drogę dla wszelkiego rodzaju cieczy. Przedostająca się przez szczeliny woda może doprowadzić do trwałego zawilgocenia i nie tylko spowodować uszkodzenie elementów wyposażenia, ale co gorsze przyczynić się do rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Wszelkie tego typu szpary i łączenia trzeba więc właściwie zabezpieczyć przed wnikaniem wody. Najskuteczniejszym sposobem jest uszczelnianie silikonem. Muszą być one jednak zrobione starannie, poprawnie i przy użyciu odpowiednich preparatów. Tylko w taki sposób stworzymy skuteczną barierę ochronną.

Uszczelnianie silikonem - przygotowujemy się do pracy

Zanim przystąpimy do właściwego wykonywania uszczelnienia silikonem, musimy zaopatrzyć się w niezbędne do tego akcesoria. Nie jest ich dużo, ale dobrane właściwie, znacząco ułatwią prace. Musimy pamiętać, że miejsca, w których będziemy tworzyć silikonowe spoiny to przestrzenie pomiędzy sanitariatami, umywalkami, kabinami prysznicowymi, bidetami, wannami czy zlewozmywakami, które najczęściej wykonane są z ceramiki, akrylu lub stali nierdzewnej. Usytuowane są one zazwyczaj przy ścianach i podłodze pokrytej kaflami.

Silikonowe łączenia robimy więc pomiędzy dwoma dość śliskimi materiałami. Wybierając silikon do uszczelnienia musimy zwrócić uwagę, by był on dobrze przyczepny do różnych podłoży, jak np. silikony sanitarne Den Braven, które charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do różnych materiałów o gładkich powierzchniach:

 • ceramiki,
 • porcelany,
 • elementów szkliwionych,
 • glazurowanych,
 • emaliowanych.

Dodatkowo, tego typu preparaty przeznaczone do pomieszczeń sanitarnych wzbogacone są o środki pleśnio- i grzybobójcze. Zazwyczaj silikony dostępne są w poręcznych kartuszach, które znacząco ułatwiają precyzyjne nakładanie preparatu. Potrzebny więc będzie jeszcze specjalny pistolet do kartuszy, pozwalający na prostą aplikację wprost z pojemnika. Do tego skompletować należy:

 • zaokrągloną szpachelkę do wygładzenia silikonu,
 • miskę z wodą,
 • taśmę, która pozwoli zabezpieczyć miejsca wokół przed ubrudzeniem.

uszczelnienia silikonem

Przygotowanie powierzchni do uszczelniania silikonem

Przed przystąpieniem do właściwych prac uszczelniających, musimy należycie przygotować i zabezpieczyć miejsca, w których wykonywane będą wypełnienia. Należy je:

 • oczyścić,
 • wysuszyć,
 • odtłuszczyć.

Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów z odchodzącym od ściany silikonem.

Następnie przed fugowaniem silikonem, brzegi szczeliny należy zabezpieczyć obustronnie taśmą maskującą, co pozwoli ograniczyć zabrudzenia powierzchni płytek czy sanitariatów. Musimy jednak zwrócić szczególną uwagę, żeby taśma nie wchodziła do wnętrza spoiny, bo usuwając ją moglibyśmy naruszyć strukturę nowej spoiny.

Jeśli mimo tego preparat przedostanie się na elementy wyposażenia, nie należy do jego usunięcia używać ostrych narzędzi, gdyż może to spowodować uszkodzenia akcesoriów oraz nowo wykonanej fugi. Takie pozostałości najlepiej usunąć po skończonych pracach przy pomocy specjalnego preparatu do usuwania zabrudzeń z silikonu np. Sili-Kill firmy Den Braven, który rozpuści resztki silikonu. Miejsce pracy jest już gotowe, możemy więc śmiało przystąpić do prac właściwych.

Uszczelnianie silikonem krok po kroku

 1. Nosek kartusza nacinamy pod kątem 45° na szerokość odpowiadającą wielkości spoiny. Możemy też dla ułatwienia posłużyć się specjalnym otwieraczem do kartuszy, który posiada w swojej ofercie Den Braven.

 2. Tak przygotowany pojemnik wkładamy do pistoletu i równomiernym, ciągłym ruchem nakładamy silikon tak, by nie pozostawić wolnej przestrzeni.

 3. Kiedy wypełnimy środkiem całą szczelinę, należy wygładzić fugę na całej jej długości za pomocą szpachelki lub innego zaokrąglonego narzędzia, które możemy lekko zwilżyć wodą. Wygładzanie fugi należy wykonać zaraz po aplikacji, gdyż preparaty uszczelniające dość szybko zasychają.

Poprawne fugowanie silikonem nie powinno być zbyt obfite, a jego wyprofilowanie musi ułatwiać swobodne ściekanie wody, ponieważ zastoiny wodne mogą doprowadzić do wypłukania się środka pleśnio- i grzybobójczego zawartego w silikonie.

Kilka prostych kroków, parę naciśnięć pistoletu i solidne zabezpieczenie przed wilgocią czy drobnoustrojami gotowe.

Polecamy również nasz artykuł czym zmyć silikon.

www.denbraven.pl

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE