ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak przygotować się do remontu mieszkania

Remont mieszkania to duże przedsięwzięcie, w które często wdzierają się chaos, błędy i stres. Niezależnie czy mamy przed sobą generalną zmianę czy tylko „odświeżenie” wnętrza, aby wszystko przebiegło po naszej myśli, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Stanowi to gwarancję solidności wykonania i sprawnego przebiegu prac. Plan działania, dobór odpowiednich narzędzi i materiałów czy właściwe zabezpieczenie pomieszczeń to kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę. O czym warto pamiętać – przeczytajcie sami.

Remont mieszkania często wywołuje w nas masę ambiwalentnych uczuć. Z jednej strony cieszymy się na myśl o odświeżonym domu i nie możemy doczekać się efektu końcowego, z drugiej wizja bałaganu, kosztów i pracy włożonej w to przedsięwzięcie wzbudza w nas niechęć. A remont wcale nie musi być straszny! Odpowiedni plan działania i trzymanie się sprawdzonych sposobów nie tylko przyspieszą prace, ale też ograniczą wydatki i oszczędzą niepotrzebnych stresów.

Plan działania to podstawa

Na początek należy zastanowić się nad tym, co chcemy zrobić i ustalić kolejność wykonywanych prac. Pomoże nam w tym stworzenie pewnego rodzaju grafiku. Jest to niezwykle ważny aspekt, a rzetelne przygotowanie pozwoli skrócić czas remontu do minimum i pomoże zapanować nad budżetem remontowym. Ważne jest, by kolejność zadań ustalać z głową – każde następne posunięcie nie może zepsuć czy naruszyć tego, które zostało już wykonane. Powinny być więc rozplanowane z uwzględnieniem odpowiedniej ilości czasu potrzebnego na wyschnięcie, związanie czy utwardzenie użytych materiałów. Na początku listy warto umieścić najtrudniejsze prace, które pochłoną nam najwięcej czasu, a zadania dekoratorskie zostawić na koniec.

Właściwe zabezpieczenie zniweluje straty

Jak przygotować się do remontu mieszkania

Bałagan i uciążliwe wielogodzinne sprzątanie to najmniej przyjemne aspekty każdego remontu. Aby zminimalizować skutki przeprowadzanych w domu prac i oszczędzić sobie uporczywych porządków, warto zawczasu odpowiednio przygotować mieszkanie. Jeśli mamy taką możliwość wszystkie meble, dekoracje oraz zdemontowane elementy (żyrandol, gniazdka elektryczne itp.) wynieśmy z pomieszczenia, którym będziemy się zajmować. Jeśli takie rozwiązanie odpada, umieśćmy wszystkie przedmioty w centralnym miejscu pokoju i okryjmy je specjalną folią ochronną. Takie ustawienie umożliwi nam swobodny dostęp do każdej części pomieszczenia. Kolejnym krokiem do oszczędzenia sobie wielogodzinnego szorowania jest oklejenie taśmą malarską miejsc narażonych na zabrudzenia. Jeśli mamy zamiar naklejać ją na tapety, pamiętajmy, by nie była zbyt „silna”. Szczególną uwagę zwróćmy na zakrycie podłogi, tak mocno narażonej na uszkodzenia mechaniczne i plamy. W ochronnej roli świetnie sprawdzi się tu specjalna folia malarska z taśmą Speedy Mask firmy Den Braven. Dla bezpieczeństwa można umieścić pod nią kartony, które ochronią podłogę, kiedy będziemy na niej stawiać drabinę lub kłaść ostre narzędzia.

Odpowiednie materiały kluczem do sukcesu

Niezależnie od tego czy remont będziemy przeprowadzać samodzielnie czy zostanie on zlecony ekipie budowlanej warto na własną rękę kupować wszystkie niezbędne materiały. Nie tylko pomoże to trzymać kontrolę nad wydawanymi pieniędzmi, ale też da nam pewność, że produkty, których używamy są wysokiej jakości. Wskazane jest korzystanie z materiałów dopasowanych do zadań, które mamy wykonać. Przykładowo jeśli zajmujemy się łazienką, wybierzmy uszczelniacze przeznaczone do pomieszczeń sanitarnych, a w przypadku kiedy malujemy ściany wykonane z płyt g-k, do zamaskowania szczelin zastosujmy akryl do suchej zabudowy. Taki sposób daje pewność, że wykorzystane materiały będą dobrze współpracować z podłożem, na którym zostały użyte, a my unikniemy niechcianych poprawek. Przygotowanie wszystkich potrzebnych akcesoriów przed rozpoczęciem prac pozwoli uniknąć kupowania w pośpiechu i tym samym wyboru przypadkowych produktów.

Próba generalna przed malowaniem

Wydawać by się mogło, że o tym, iż wygląd farb w katalogu czy na puszce może zdecydowanie różnić się od efektu, jaki osiągniemy w naszym mieszkaniu, wie większość z nas. Jednak nie każdy decyduje się na próbę generalną i sprawdzenie, jak wybrane kolory będą prezentować się na naszych ścianach. Najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać jest wcześniejsze nabycie próbek farb, które przypadły nam do gustu, nałożenie ich na ścianę i pozostawienie na jakiś czas. To pozwoli nam zaobserwować jak kolory zmieniają się pod wpływem światła i ocenić czy pasują do naszego mieszkania. Poza tym, przy wyborze farby warto wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, na który będzie ona nakładana oraz wielkość powierzchni, jaką chcemy pomalować. Nie zapomnijmy też o odpowiednim przygotowaniu ścian i zagruntowaniu ich wysokojakościowym preparatem. Zwiększający wydajność farb i chroniący przed wilgocią Grunt Uniwersalny Den Braven sprawdzi się w tej roli znakomicie. Przed przystąpieniem do malowania warto również dokładnie przejrzeć całą powierzchnię i usunąć przy pomocy akrylu wszelkie ubytki i pęknięcia. Przydatnym w tego typu pracach produktem jest na przykład Akryl Natychmiast Malowalny firmy Den Braven. Jest to pierwszy na rynku uszczelniacz akrylowy, który jest gotowy do malowania od razu po jego nałożeniu tzw. metodą mokre na mokre. Dzięki temu nie musimy odczekiwać do czasu wyschnięcia akrylu, tak jak jest to w przypadku tradycyjnych produktów i nie mamy przestoju w prowadzonych pracach. Uzyskamy więc idealnie gładką strukturę i jednolity kolor bez odbarwień w naprawdę krótkim czasie.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE