ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Dekoracje hand made – jak przykleić elementy ozdobne?

Kiedy do zakończenia remontu pozostało już niewiele do zrobienia, często nachodzi nas ochota, aby przejąć stery od ekipy remontowej i dokończyć dzieło samodzielnie, zwłaszcza jeśli mamy do wykonania elementy pełniące rolę funkcjonalnej ozdoby. Dzięki obecności na rynku nowoczesnych rozwiązań faktycznie jest to możliwe do osiągnięcia nawet dla osób bez doświadczenia.

ZRÓB TO SAM

Jak przykleić elementy ozdobne?

Zwłaszcza w przypadku ostatniej grupy jednym ze sposobów, który ułatwi wykonanie czynności tego typu, jest użycie wszechstronnych uszczelniaczy-klejów, np. X-POLYMER DO WEWNĄTRZ marki Den Braven. Są to wyroby chemii budowlanej nowej generacji, łączące zalety klejów montażowych i kitów uszczelniających, które idealnie sprawdzą się przy pracach naprawczych i remontowych. Dzięki ich wszechstronnym właściwościom przy pomocy jednego produktu możemy wykonać wiele zadań wykończeniowych. Możemy wykorzystać je do uszczelnienia elementów, takich jak:

 • półki,
 • szafki,
 • blaty,
 • okapy,
 • listwy,
 • futryny,

lub przyklejania:

 • sztukaterii,
 • obrazów,
 • zdjęć,
 • kasetonów,
 • drobnych elementów wykończeniowych.

NIEWIDOCZNA SIŁA

Uszczelniacz-klej X-POLYMER DO WEWNĄTRZ dostępny jest w wersji bezbarwnej, dzięki czemu tworzy niewidzialną spoinę, która nie wpływa negatywnie na estetykę wykończenia. Dodatkowo daje się łatwo pokrywać farbami, więc bez problemu dostosujemy jego kolor do przedmiotów wokół. Nie musimy się także martwić o późniejsze utrzymanie w czystości instalowanych rzeczy, ponieważ preparat charakteryzuje się wysoką odpornością fizyczną – na wodę i detergenty, a oprócz tego zapobiega rozmnażaniu się grzybów i pleśni. X-POLYMER DO WEWNĄTRZ to również środek neutralny chemicznie i bezzapachowy, co oznacza, że jego użycie jest bezpieczne i nie wstrzymuje dalszych prac, co mogłoby mieć miejsce w przypadku konieczności wietrzenia pomieszczeń.

JAK STOSOWAĆ USZCZELNIACZE-KLEJE

Zanim przejdziemy do aplikacji preparatu, należy zadbać, aby powierzchnia była czysta, sucha, zwarta i wolna od wszelkich zanieczyszczeń.

przyklejanie listew

Do aplikacji będzie nam potrzebny pistolet do kartuszy. Jeśli zamierzamy przymocować coś przy jego pomocy produkt należy nakładać równolegle pionowymi paskami w niewielkich odstępach (10-20 cm – w zależności od rozmiarów przyklejanych rzeczy). Koniecznie należy pamiętać o tym, aby ciężkie elementy podeprzeć lub w inny sposób zabezpieczyć przed przemieszczeniem do czasu wstępnego utwardzenia. Kiedy stosujemy uszczelniacz-klej w celu wypełnienia spoiny, środek nakładamy płynnym ruchem, a wykonaną fugę wygładzamy szpachelką, szpatułką lub palcem namoczonym w wodzie z niewielką domieszką mydła. Pamiętajmy, aby takie wygładzanie wykonać w ciągu 10 minut od aplikacji, dopóki fuga będzie jeszcze plastyczna i łatwa do obróbki oraz delikatnej korekty. W celu uniknięcia zabrudzeń okolic, gdzie chcemy zastosować uszczelniacz-klej, trzeba zabezpieczyć boki wokół obszaru roboczego za pomocą malarskiej taśmy maskującej, a następnie usunąć ją natychmiast po zakończeniu obróbki fugi.

Uszczelniacz-klej to środek, który w łatwy i szybki sposób pomoże nam uporać się z ostatnimi pracami przy wykańczaniu czy remoncie domu, abyśmy mogli jak najszybciej cieszyć się przestrzenią urządzoną w wymarzony sposób.

 

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE