ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak przykleić panel szklany w kuchni?

Wykończenie ściany w kuchni szkłem jest efektownym, nowoczesnym, a przy tym niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Rosnącą popularność zawdzięcza ono również nieskomplikowanemu montażowi, do którego nie potrzeba specjalistycznej ekipy budowlanej. Wystarczy odpowiednio dopasowany klej. Dzięki poniższym wskazówkom z łatwością szklany panel przykleisz samodzielnie.

Jak przykleić panel szklany w kuchni?

Panel szklany w kuchni jest świetną alternatywą dla wszechobecnych płytek ceramicznych. Dodają wnętrzu lekkości i elegancji, stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych, a co najważniejsze – są łatwe do utrzymania w czystości. Możemy zamontować je na kilka sposobów, jednak najprostszym i zarazem najmniej czasochłonnym jest klejenie. Ponadto metoda ta jest bezpieczniejsza, gdyż zmniejsza ryzyko pęknięcia. Pamiętajmy, aby wybierać szkło o podwyższonej odporności termicznej oraz mechanicznej, np. hartowane, bądź laminowane. Przed nałożeniem możemy pomalować je na dowolny kolor. Jeśli jednak zależy nam na panelu bezbarwnym, warto zdecydować się na szkło typu Optiwhite.

Do montażu paneli szklanych w kuchni potrzebujemy:

  • Panel szklany o min. grubości 4 mm
  • klej
  • pistolet do kartuszy
  • silikon lub akryl
  • rękawice

Jak przykleić panel szklany w kuchni?

1. Przygotowanie szkła

Zanim przystąpimy do klejenia paneli szklanych w kuchni, bardzo dokładnie sprawdźmy wymiary szyby. Jeśli na ścianie, na której będzie montowana, znajdują się takie elementy jak kontakt elektryczny czy bateria kuchenna, należy wcześniej precyzyjnie wskazać wymiary szklarzowi, bądź producentowi, u którego zamawiamy produkt. Zwróćmy również uwagę na to, aby brzegi tafli były oszlifowane.

2. Gruntowanie

Panel szklany do kuchni możemy przymocować bezpośrednio do glazury, która odstaje od ściany na odległość ok. 10 mm. W rezultacie efekt końcowy może nie być zadowalający. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż na gładką, oczyszczoną z resztek kleju i zagruntowaną powierzchnię.

3. Klejenie

Jak przykleić panel szklany w kuchni?

Przystępując do klejenia powinniśmy pamiętać, by środek klejący nakładać jednostronnie na tylną powierzchnię lustra lub szyby. Aplikujemy go pionowymi i równoległymi paskami o średnicy około 10 mm z zachowaniem odpowiednich odstępów. Panel szklany do kuchni przykładamy do ściany i dociskamy, pozostawiając około 2 mm szczelinę. Czynność tę należy wykonać w ciągu 10 minut od nałożenia kleju na mocowany element. W razie potrzeby, jeżeli widzimy, że klej nie związał odpowiednio, dobrze jest podeprzeć przyklejony panel przez około 1-2 dni (w zależności od wielkości i ciężaru danego elementu). Pamiętajmy, aby klej był wytrzymały, odporny na wysokie temperatury oraz wodę, a przede wszystkim dobrze współpracował ze szkłem czy lustrem. Takie wymagania spełnia np. specjalny klej do paneli szklanych Montagefix-LS firmy Den Braven, który jest bezbarwny i nieagresywny, dlatego bez przeszkód można go łączyć ze szkłem przeźroczystym bądź lakierowanym. Dodatkowo wykazuj znikomy skurcz i nie tworzy szkodliwych naprężeń, co jest szczególnie istotne w przypadku klejenia luster lub szkła do mało sztywnych i podatnych na deformację powierzchni np. MDF, drewna, czy płyty OSB.

4. Uzupełnianie szczelin

Miejsca styku szkła z blatem warto uszczelnić za pomocą akrylu bądź silikonu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których tłuszcz, brud, woda lub detergenty przedostają się pod jego powierzchnię. Doskonale sprawdzi się np. X-Polymer do Wewnątrz firmy Den Braven.

Polecamy również nasz poradnik czym zmyć silikon.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE