ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak przymocować lustro bez wiercenia przy użyciu kleju montażowego

Wyobrażacie sobie dom, w którym nie ma ani jednego lustra? Odpowiedź na pewno brzmi nie!

Lustra są nieodłącznym elementem wystroju nie tylko łazienek, ale i pozostałych pomieszczeń w naszych domach. Służą już nie tylko do celów kosmetycznych, ale także pełnią rolę dekoracji wnętrz. Żeby jednak cieszyć się lustrzanym odbiciem, trzeba je najpierw bezpiecznie i trwale zamocować. Do tego celu, zamiast ryzykowanego wiercenia dziur w ścianach czy płytkach i mocowania lustra w sposób mechaniczny, można alternatywnie wybrać prostszy, choć równie trwały sposób – klejenie. Jak tego dokonać, aby uzyskać zamierzony efekt i nie uszkodzić delikatnej powierzchni lustra?

 

Lustrzany profesjonalizm

montaż lustra bez wiercenia

Mechaniczny montaż lustra wiąże się z możliwością odprysków lub co gorsza, z pęknięciem czy nawet zbiciem lustra. Dodatkowo wiercenie jest czynnością, która wymaga dużej precyzji i umiejętności. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie! Innym, bardziej efektywnym sposobem mocowania luster, jest przyklejenie go za pomocą odpowiedniego, profesjonalnego montażowego kleju do luster.

 

 

Wybierz właściwy produkt!

Niestety, zła aplikacja kleju bądź stosowanie niewłaściwych preparatów może także uszkodzić znajdującą się z tyłu lustra warstwę zabezpieczającą. Dlatego tak ważną kwestią jest wybór właściwego produktu, który pozwoli uniknąć powstania odbarwień na powierzchni lustra. Z racji tego, że duże lustra nie należą do najlżejszych przedmiotów, przy wyborze kleju do lustra powinno zwrócić się uwagę również na jego:

  • siłę wiązania,
  • maksymalną wytrzymałość na zerwanie.

 

Klej silikonowy Montagefix – L

Profesjonalnym produktem, który przeznaczony jest w szczególności do montażu luster zarówno na ścianie, jak i płytkach łazienkowych jest specjalny klej silikonowy Montagefix – L firmy Den Braven. Dzięki temu, że jest on chemicznie obojętny, nie odbarwi nigdy tylnej powierzchni lustra. Dodatkowym atutem tego wyrobu jest fakt, że po całkowitym utwardzeniu tworzy silne i trwale elastyczne wiązanie, odporne na wilgoć i zmiany temperatury, których nie da się uniknąć w łazience.

 

Klej Mamut Glue 

montaż lustra w łazience

Drugim produktem godnym polecenia, który perfekcyjnie zamocuje lustro, zwłaszcza te o dużej wadze i rozmiarze, jest klej Mamut Glue. Jego maksymalna wytrzymałość na zerwanie wynosi 22 kg/cm², dzięki czemu nawet największe lustra będą bezpiecznie przyklejone do podłoża. Dzięki swojej wysokiej uniwersalności klej montażowy do mocowania lustra może zastąpić śruby czy kołki. Dodatkowym atutem tego produktu jest:

  • bardzo krótki czas schnięcia,
  • natychmiastowa przyczepność bez podpierania.

Klej Mamut Glue jest także neutralny chemicznie, więc nie ma obawy, że uszkodzi warstwę srebrzankową lustra.

 

Mocowanie lustra

prawidłowy montaż lustra

Mocowanie lustra za pomocą kleju jest bardzo proste, jednak aby było ono trwałe, przy nakładaniu kleju trzeba kierować się kilkoma żelaznymi zasadami.

Klej montażowy należy nakładać na lustro pionowymi i równoległymi paskami o szerokości 5-10 mm bądź punktami o średnicy maksymalnie do 25 mm, na oczyszczoną, odtłuszczoną i osuszoną powierzchnię.

Następnie należy przyłożyć lustro do podłoża, pozostawiając pomiędzy nimi szczelinę wentylacyjną ok. 2 mm, która zapewni optymalne warunki schnięcia. 

 

Szybkość wiązania kleju do luster jest tu niezwykle ważna, dlatego w przypadku ciężkich i dużych luster dobrze jest wykorzystać wyroby o:

  • dużej lepkości,
  • dużej gęstości,
  • szybko wiążące.

Np. Mamut Glue, którego użycie, do czasu całkowitego wyschnięcia kleju, nie wymaga podpierania lustra za pomocą dwustronnie klejącej taśmy montażowej.

 

www.denbraven.pl

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE