ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak samodzielnie zrobić ogród japoński?

Ogród japoński to nie tylko równo przycięte drzewa i krzewy przypominające drzewka bonsai, ale również filozofia, według której wszystko co stare, jest cenne. Harmonijna aranżacja przestrzeni ogrodowej zapewni wyciszenie i pozwoli w pełni cieszyć się relaksem. Podpowiadamy, jak urządzić posesję w iście japońskim stylu zachowując, charakterystyczną dla niego symbolikę i równowagę.

W zgodzie z naturą

Jak samodzielnie zrobić ogród japoński??

 

Ogrody japońskie inspirowane są naturą, dlatego nie znajdziemy w nich symetrii oraz geometrycznych form. Charakteryzuje je nieregularność oraz zmienność. Porastające mchem kamienie, spadające z drzew liście, czy też stare, przesuszone konary drzew stanowią naturalną dekorację, natomiast według japońskiej filozofii mają przypominać o przemijaniu. Najważniejsza jednak jest zieleń, której towarzyszą delikatne akcenty kolorystyczne w odcieniach bieli, różu i fioletu. W ogrodzie japońskim nie ma bowiem miejsca na kolorowe rabaty z kwiatami. Dominują za to drzewa i krzewy zimnolubne, które utrzymują swoją barwę przez cały rok. Zielony kolor w ogrodzie japońskim to symbol długowieczności, dlatego nie może w nim zabraknąć: sosen japońskich, bukszpanów, czy też jałowców. Dodatkowy element kolorystyczny wprowadzą magnolie, jaśminy, wiśnie lub azalie. Roślinność poza funkcją ozdobną symbolizuje także pory roku, dlatego jej dobór nie jest przypadkowy.

Jak samodzielnie zrobić ogród japoński??

Aranżując ogród w stylu japońskim należy pamiętać również o wodzie, występującej pod wieloma postaciami. Nieodłączną dekoracją są oczka wodne, strumyki, wodospady lub kamienne misy z wodą. Szum płynącej wody uspokaja oraz nadaje wyjątkowy klimat. Ponadto jej obecność powoduje, że przestrzeń staje się optycznie większa, dlatego japońska stylizacja jest świetnym rozwiązaniem do małego ogrodu. Inspiracja tym żywiołem może przejawiać się również w innej formie. Wijące się między drzewami ścieżki przypominają bowiem rzeki, a kaskadowy układ roślinności przywodzić będzie na myśl wodospady. Natomiast nieregularnie rozsypany, jasny żwir może imitować sadzawkę. Nie możemy zapomnieć o ozdobnych, asymetrycznych głazach oraz kamieniach, które symbolizują góry. Stanowią ciekawą dekorację oraz nadają ogrodowi iście wschodniego stylu.

 

Dbałość o detal

Elementem kojarzącym się z Japonią jest z pewnością drzewko bonsai. Ta sztuka miniaturyzowania drzew pozwala nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale również wprowadza dodatkowe walory estetyczne. Ponadto fantazyjne formy roślin stanowią oryginalną oraz urokliwą ozdobę. Orientalnego klimatu z pewnością dodadzą żeliwne donice oraz kamienne rzeźby. Pamiętajmy jednak o zachowaniu asymetrii poprzez umieszczenie nieparzystej ilości dekoracji.

Jak samodzielnie zrobić ogród japoński??

Strefę wypoczynkową możemy zaaranżować w drewnianej altance, bądź oddzielić ją samodzielnie wykonanym, bambusowym parawanem. Wystarczy połączyć ze sobą panele bambusowe np. za pomocą kleju montażowego Montagefix-D firmy Den Braven i ustawić w dowolnym miejscu. Zaaranżowana w taki sposób strefa wypoczynkowa sprawi, że cała przestrzeń stanie się spójną kompozycją.

Stworzenie japońskiego ogrodu z prawdziwego zdarzenia jest niezmiernie pracochłonnym zajęciem. Ponadto chłodniejszy klimat uniemożliwia nam wykorzystanie wielu, orientalnych odmian roślin. Zachowując jednak japońską filozofię oraz dbałość o szczegóły możemy nadać naszemu ogrodowi wschodniej harmonii i elegancji.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE