ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak samodzielnie zrobić tipi do pokoju dziecięcego?

Chyba wielu z nas pamięta dziecięce zabawy w budowanie schronień z poduszek, koców, krzeseł itp. Dziś bardzo dużą popularnością cieszą się gotowe tipi do pokoju dziecięcego. Warto jednak poświęcić trochę czasu na samodzielne wykonanie namiotu dla swojego malucha. Bez trudu możemy odwzorować nawet te najbardziej atrakcyjne modele z lampkami, zasłonkami, czy też wyciętymi oknami i to za znacznie niższą kwotę, a do tego dokładnie takie, jakie wymarzy sobie nasza pociecha.

 

Jak samodzielnie zrobić tipi do pokoju dziecięcego?

Potrzebne materiały:

 • 3 tkaniny z bawełny lub drelichu o wielkościach: 3-4m, 1,5m, 1,5m
 • 4 drewniane kije o wysokości ok. 1,8m i obwodzie około 4cm.
 • nici do szycia, kolorystycznie dopasowane do wybranego materiału
 • sznurek o długości około 1,5m

Akcesoria:

 • nożyczki
 • miarka krawiecka
 • szpilki
 • maszyna do szycia
 • kredka krawiecka
 • bristol
 • marker
 • linijka

Jak wykonać tipi?

Wykonanie tipi należy rozpocząć od przygotowania szablonów z bristolu dla czterech ścian. Trzy ściany powinny mieć taką samą wielkość: 150cm wysokości x 130cm szerokości x 20cm krawędź górna, z uwzględnieniem dodatkowego materiału na zaszycie oraz tunele dla kijów. Wymiary przedniej ściany, pełniącej rolę wejścia, powinny być nieco inne: 78,5cm wysokości x 132cm szerokości x 77cm krawędź górna. Jeśli chcemy, aby drzwi do tipi były zamykane, możemy dodatkowo wyciąć pasy, którymi później zawiążemy wejście. Możemy również przygotować szablon koła, o średnicy 19cm, który posłuży nam do zrobienia okien. Z gotowych szablonów należy wykroić materiał i zszyć, pamiętając o jednocentymetrowym odstępie. Połączone materiały wywijamy na drugą stronę, a przez przygotowane wcześniej tunele przeciągamy drewniane kije. Dla podniesienia atrakcyjności namiotu, kijki możemy pomalować na wybrany kolor, dopasowany do kolorystyki całego pokoju. W tym celu użyć można farby w spray’u Super Color Acrylic Universal Fast firmy Den Braven, którą nałożymy w bardzo prosty sposób, a do tego już po 10 minutach będzie ona sucha. Górną część pomalowanych i suchych kijków oplatamy sznurkiem, aby konstrukcja była bardziej stabilna. W tym miejscu możemy również zamontować ozdobne lampki, które nadadzą całości wyjątkowego klimatu. Środek namiotu wykładamy miękkim materacem, poduszkami, kocami i gotowe.

 

Jak samodzielnie zrobić tipi do pokoju dziecięcego?

Warto pamiętać:

 • Zanim rozpoczniesz przygotowanie tipi, tkaniny należy zdekatyzować, aby sprawdzić czy nie ulegną skurczeniu.
 • Do nóżek tipi doklej kawałki gumy, dzięki temu konstrukcja nie będzie się rozjeżdżać.
 • Jeśli chcesz, by twój namiot przetrwał nawet najbardziej ekstremalne zabawy, wywierć dziurki w kijach i przeciągnij przez nie sznurek. Będziesz mieć pewność, że konstrukcja jest solidna.
 • Tipi możesz dodatkowo obszyć ozdobną tasiemką, co sprawi, że będzie wyglądać jak te rodem z czasopism branżowych.  

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE