Our main brands website
Main countries

Jak skleić akwarium, tło i skały? Poradnik nie tylko dla akwarystów

Wiele osób, które rozpoczyna swoją przygodę z akwarystyką, decyduje się na zakup gotowego już zbiornika. To popularne rozwiązanie eliminuje problemy, które mogą powstać przy własnoręcznym sklejaniu akwarium, jednak jak dowiecie się z lektury naszego poradnika, przygotowanie takiego zbiornika własnoręcznie wcale nie jest trudne. Podstawą jest oczywiście wiedza oraz właściwy dobór materiałów i narzędzi.

Budowa własnego akwarium nie jest jednak trudna, dlatego warto zastanowić się nad wykonaniem go samemu. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć zbiornik, który będzie idealnie dopasowany stylem i wymiarami do naszego wnętrza.

NIEZBĘDNE PODSTAWY

Budowę akwarium powinniśmy oczywiście zacząć od określenia jego wymiarów oraz zamówienia szkła o odpowiedniej grubości, które będzie w stanie wytrzymać zakładane ciśnienie wywierane na ściany akwarium. Warto pamiętać, że jest ono zależne od wysokości słupa wody (głębokości wody), a nie od pojemności zbiornika (ilości litrów wody).

KLEJ NA LATA

Kolejną ważną czynnością jest wybór odpowiedniego kleju. Z reguły stosuje się kleje silikonowe, ponieważ są one pozbawione szkodliwych składników (np. fungicyd), których nawet niewielka ilość może doprowadzić do zatrucia wody i pływających w niej organizmów. Ponadto muszą to być produkty o wysokiej odporności mechanicznej. Klejem, który spełnia wszystkie te kryteria i świetnie nadaje się do budowania akwariów jest np. BOSTIK FIXPRO KLEJ AKWARIA WITRYNY.

Grubość szkła do konstrukcji dna i ścian akwarium dobierać się powinno zgodnie z normą DIN 32622. Grubość spoiny klejowej między poszczególnymi elementami powinna wynosić 1 do 2 mm. Szkło musi być czyste, suche i odtłuszczone. Od wewnątrz akwarium, w narożach, spoiny klejowe należy na koniec wykończyć nadając im trójkątny przekrój o długości boku 3 do 5 mm. Klej utwardza się w czasie 2 mm na 24 h. Akwarium nie wolno przemieszczać czy transportować do czasu całkowitego utwardzenia się kleju. Przed właściwym napełnieniem, tak skonstruowane akwarium należy również kilkakrotnie wypłukać wodą.

Klej ten zaleca się wykorzystywać do budowania akwariów o maksymalnej pojemności do 1000 L, których wysokość nie przekracza 60 cm. Oczywiście, nie jest to sztywna reguła – o tym, czy klej nada się do budowy naszego akwarium decyduje bowiem ostatecznie ciśnienie hydrostatyczne wody, które będzie wywierane na klej łączący ścianki.

MEBLOWANIE AKWARIUM

Kiedy nasze akwarium jest już gotowe, możemy zająć się jego „urządzaniem”, czyli klejeniem skał. W tym przypadku również możemy skorzystać z kleju silikonowego, który zapewni nam bezpieczne i nietoksyczne mocowanie elementów. Możemy nim połączyć różne rodzaje skał (magmowe, osadowe, metamorficzne), ponieważ bardzo dobrze wypełnia on przestrzenie między poszczególnymi kamieniami. Osoby, które chcą uzyskać specjalny efekt, mogą również oprócz kamieni wykorzystać np. muszle.

Klejenie powinno być wykonane na sucho, zgodnie z kartą zastosowania produktów. Zazwyczaj zalecane jest odstawienie sklejonych skał na kilka dni i dopiero wstawienie ich do gotowego akwarium. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że kamienie zostały dobrze związane i nie pękną.