ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak ułożyć płytki na balkonie?

Inspiracji na balkonowe aranżacje nie brakuje. Dziś bowiem to nie tylko miejsce, gdzie rozstawia się suszarkę na pranie. To dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu, która latem może przemienić się w komfortową przestrzeń do relaksu. Jeśli chcemy stworzyć wygodną strefę odpoczynku, urządzanie balkonu rozpocząć musimy od przygotowania odpowiedniej posadzki. Podpowiadamy, jak ułożyć płytki ceramiczne na balkonie krok po kroku.

Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych na balkonową podłogę. Są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, praktycznie nie wymagają konserwacji i występują we wprost nieprzebranej gamie wzorów i kolorów. Pamiętać jednak trzeba, że posadzka na balkonie musi sprostać bardzo wielu wyzwaniom. Narażona jest na opady atmosferyczne (a w związku z tym zalegającą wodę i śnieg), skrajne temperatury, promieniowanie UV, silne wiatry, które mogą przewracać znajdujące się tam przedmioty. Z tych względów należy starannie dobrać zarówno materiał posadzkowy, jak też wszytkie produkty, które użyte zostaną do jego ułożenia, a następnie przeprowadzić precyzyjny montaż, uwzględniając wytyczne sztuki budowlanej w każdym z kolejnych etapów.

plytki na balokonie 1251

Dobieramy płytki na balkon

Głównym zagrożeniem dla płytek ceramicznych umieszczonych na zewnątrz budynku jest temperatura. Woda zalegająca na powierzchni płytek oraz w spoinach może zamarzać, powodując ich pękanie. Jednak szkodliwy jest nie tylko mróz. Niebezpieczne dla materiału są także gwałtowne zmiany temperatur. Płytki wystawione na działanie promieni słonecznych, szczególnie te w ciemnych odcieniach, bardzo nagrzewają się w ciągu dnia. Krótko po tym w nocy temparatura może spaść nawet o kilkanaście stopni. Dlatego płytki ceramiczne na balkon muszą być dedykowane do stosowania na zewnątrz i być przede wszystkim mrozoodpornymi. Dobrze sprawdzają się w tej roli gresy.

Zwróćmy też uwagę na nasiąkliwość – nie może być ona wyższa niż 3%. Na balkonie prawdopodobnie będziemy chcieli ustawić meble tarasowe lub ciężkie donice, płytki muszą więc być odpowiednio twarde i odporne na zarysowanie. Ważną cechą jest zatem powlekana powierzchnia (gres szkliwiony). Aspektem, który powinniśmy uwzględnić, jest też bezpieczeństwo, czyli antypoślizgowość.

Przygotowujemy podłoże

Kluczem do trwałości posadzki na balkonie jest właściwe przygotowanie podłoża. I nie chodzi tu tylko o jego staranne oczyszczenie z wszelkiego rodzaju pyłów, kurzu czy luźnych elementów nadkruszonej betonowej wylewki, co oczywiście należy bezwzględnie wykonać. Układanie płytek na tarasie czy balkonie musi być poprzedzone właściwie wykonaną warstwą hydroizolacyjną. W tym wypadku powinniśmy stosować jedynie produkty mrozoodporne. Doskonale sprawdzą się dwuskładnikowe zaprawy uszczelniające, np. Bostik Ardatec 2K Flex, które poradzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach. Istotną cechą tego typu uszczelniaczy jest elastyczność tworzonej przez nie powłoki. Po starannym zmieszaniu obu składników, masę nanosi się pędzlem wałkowcem lub pacą zębatą w dwóch warstwach. Pomiędzy jedną a drugą aplikacją musi minąć ok. 3-4 godziny.

plytki na balokonie 3251

Wybieramy klej i mocujemy płytki

Do montażu płytek możemy przystąpić po 1-2 dniach przerwy od wykonania hydroizolacji. Układanie płytek tarasowych wiąże się z doborem specjalnego kleju. On również musi być odporny na wodę i mróz, a także elastyczny. Do stosowania na zewnątrz nadają się jedynie cementowe zaprawy klejowe w klasie C2TE S1, ponieważ powierzchnia balkonu będzie „pracowała” pod wpływem zmian temperatury. Polecamy elastyczną zaprawę Bostik Ardaflex Flexmörtel o wysokiej przyczepności początkowej. Należy wymieszać ją z wodą w proporcji 7,5 l na 25 kg kleju. Pamiętajmy, że układanie płytek na tarasie lub balkonie wymaga stosowania tzw. metody kombinowanej, potocznie nazywanej kanapkową. Zaprawę nanosi się nie tylko na przygotowane podłoże, ale także cienką warstwą na stronę montażową płytki. Dzięki temu pomiędzy płytką a podłożem nie występują pustki powietrzne, co zapobiega wnikaniu wody opadowej.

Na koniec fugujemy

Do wypełniania spoin pomiędzy płytkami możemy przystąpić po upływie doby od ich przyklejenia. Podobnie jak w przypadku wcześniej stosowanych produktów, również fuga musi wykazywać właściwości mrozoodporne i być elastyczna. Wykorzystać można np. Bostik Ardacolor Flex. To uniwersalna zaprawa do fugowania spoin ceramicznych o szerokości od 3 do 20 mm. Zawartość 5-kilogramowego worka mieszamy z 0,8-1 l wody. Przy pomocy gumowej pacy dokładnie wypełniamy spoiny, a nadmiar materiału ściągamy po przekątnej. Po ok. 10-15 minutach fugę należy oczyścić gąbką z niewielką ilością wody. Świeżo wypełnione spoiny trzeba chronić przed przeciągiem i bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Stosując Bostik Ardacolor Flex, już po 2 godzinach można wejść na balkon. Możliwość pełnego obciążenia podłoga uzyskuje po upływie 12 godzin.

W ten sposób, w kilku prostych krokach stworzymy strefę przydomowego relaksu, która będzie atrakcyjna i trwała przez wiele sezonów.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE