ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak usunąć klej montażowy?

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak się pozbyć pozostałości pianki poliuretanowej. Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się pomocne i tym razem. Dziś podpowiadamy, jak usunąć klej ze ściany, podłóg, ubrań i rąk. 

Jak usunąć klej z podłogi?

Dostępne obecnie kleje montażowe mają nowoczesną, zaawansowaną formułę. Są bardzo mocne, odporne na grzyby i pleśń, a także na wodę. Są dzięki temu wytrzymałe, a łączenia solidnie trzymają. Wysoka jakość klejów sprawia jednak, że są one środkami trudnymi do usunięcia, zwłaszcza jeśli pozwolimy im zaschnąć. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby wszystkich zabrudzeń pozbywać się na bieżąco i możliwie jak najszybciej. Zatem zasada pierwsza: usuwanie kleju powinno być podejmowane natychmiast

Jeśli podczas klejenia płytek czy paneli mamy do czynienia z nadmiarem kleju, który wychodzi na zewnątrz, bardzo prostym sposobem na jego usunięcie jest użycie słomki. Wystarczy przejechać nią kilka razy w miejscu łączenia tak, aby nadmiar kleju znalazł się w jej środku. Dzięki temu rozwiązaniu zebrany klej można od razu wykorzystać ponownie.

Czym i jak usunąć klej ze ściany? Mając do czynienia z zachlapaniem podłogi przez klej, należy go jak najszybciej usunąć przy użyciu ściereczek do czyszczenia Den Braven Bravo. Szybkie działanie pozwala całkowicie pozbyć się problemu bez narażania materiałów.

Usuwanie kleju zaschniętego

Usuwanie kleju montażowego ze ściany

Kiedy mamy do czynienia z zaschniętym klejem, warto próbować usunąć go na początku przy użyciu mało inwazyjnych metod, które nie stanowią wielkiego ryzyka uszkodzenia powierzchni. Jedną z nich jest próba rozpuszczenia kleju przy użyciu spirytusu salicylowego czy rozcieńczonego acetonu, który znajdziemy w zmywaczach do paznokci. Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek prac, warto sprawdzić reakcję substancji z czyszczoną powierzchnią w mało widocznym miejscu. Jeśli te sposoby zawiodą, można sięgnąć po benzynę ekstrakcyjną lub specjalne środki chemiczne do czyszczenia takich elementów, jak płytki ceramiczne czy panele laminowane. Najczęściej jednak produkty klejące tego typu są bardzo silne i istnieje duże ryzyko uszkodzenia materiałów.

W sytuacji, gdy plamy z kleju bardzo nam przeszkadzają, a nie chcemy ukrywać ich pod dywanem, jedynym wyjściem może okazać się zamówienie usługi specjalistycznego czyszczenia mechanicznego, którego następstwem może być kosztowna konserwacja uszkodzonej w ten sposób podłogi. Właśnie dlatego najlepszy sposób to wcześniejsze, dokładnie zabezpieczenie podłoża folią malarską, kartonami i taśmą samoprzylepną.

Jak usunąć klej ze ściany?

Usuwanie kleju ze ściany zwykle jest koniecznością, kiedy remont wiąże się z pozbywaniem się tapet. Pracę tę należy wykonać z najwyższą starannością, szczególnie jeśli planujemy pomalować pomieszczenie na jasny kolor. Pozostawienie nawet najmniejszego fragmentu kleju może bowiem skutecznie zepsuć efekt. Czym usunąć klej ze ściany? Niezawodnym sposobem, od którego warto zacząć walkę ze starym klejem, jest usunięcie go za pomocą ciepłej wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Zanim przystąpimy do pracy, pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu podłogi, na przykład rozkładając:

  • stare ręczniki,
  • folię ochronną.

Powierzchnię zanieczyszczoną klejem montażowym należy szorować ostrą stroną gąbki bądź drucianą myjką. Jeśli zauważymy, że działania nie przynoszą efektu, można spróbować innych narzędzi, np. szpachelki. W całym przedsięwzięciu ważna jest częsta wymiana wody, by stale utrzymywała ciepłotę. Jeśli usuwanie kleju będzie skuteczne, następny etap stanowi umycie ściany z resztek płynu. Wystarczy wlać do wiadra czystą wodę i użyć nowej gąbki. Nie zapominajmy także, że przed przystąpieniem do dalszych prac, ścianom trzeba pozwolić swobodnie wyschnąć.

Usuwanie kleju montażowego z podłogi

Usuwanie kleju z rąk i ubrań

W przypadku rąk i ubrań w grę nie wchodzi używanie silnych, chemicznych substancji. Aby zapobiec szkodom, które może spowodować klej montażowy, do pracy najlepiej założyć stare elementy garderoby. Jeśli już jednak zdarzy nam się pobrudzić ręce czy ubranie, nie zwlekajmy z użyciem środków czyszczących.

Jak usunąć klej montażowy z płytek? Z tego powodu zawsze warto mieć pod ręką ściereczki Den Braven Bravo, które zostały przetestowane dermatologicznie i są bezpieczne dla skóry, a w przypadku czyszczenia ubrań – nie odbarwiają materiałów i nie pozostawiają śladów.

Pozostałości z klejów są bardzo trudne do usunięcia, w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe bez naruszenia powierzchni. Dlatego zasada „lepiej zapobiegać niż naprawiać” powinna być naszym mottem podczas prac remontowo-budowlanych. Dzięki temu, nie będziemy zastanawiali się jak usunąć klej montażowy z żadnej powierzchni. 

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE