ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Czym usunąć piankę montażową? Jak wyczyścić pozostałości po piance

Zastanawiasz się, czym usunąć piankę montażową? Przeczytaj ten artykuł. Faktem jest, że pianki montażowe to jedne z najbardziej uniwersalnych i najczęściej stosowanych produktów w budownictwie. Swoją pozycję zawdzięczają doskonałym właściwościom oraz łatwości użycia. Mimo wygody stosowania, często zdarza nam się zabrudzić pianką różne powierzchnie. Czym zmyć piankę montażową? Wiele osób uważa, że pozbycie się jej jest bardzo skomplikowane. Obecnie istnieją jednak sposoby, które pozwalają usunąć zabrudzenia w łatwy i bezpieczny sposób.

DO CZEGO STOSUJE SIĘ PIANKI MONTAŻOWE?

Pianki poliuretanowe bardzo szybko zaskarbiły sobie sympatię wielu wykonawców. Jest to bowiem nowoczesne rozwiązanie, które znacznie ułatwia pracę i przyspiesza osiągnięcie interesującego nas efektu.

Pianki montażowe wykorzystywane są do:

  • montażu okien, drzwi, bram i rolet,
  • wypełniania pęknięć i szczelin pomiędzy różnymi materiałami budowlanymi oraz elementami wykończeniowymi,
  • izolacji cieplnej dachów, sieci wodnych, kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania,
  • wypełniania prześwitów i bruzd dla rur i przewodów instalacyjnych w ścianach, stropach i dachach.

Dlaczego warto wiedzieć, jak usunąć piankę montażową? Zdarza się, że po wykonanych pracach resztki pianki znajdziemy poza faktycznym miejscem jej przeznaczenia. Nie dotyczy to tylko początkujących, ale i doświadczonych osób, a niektórych zabrudzeń bardzo trudno uniknąć. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku montażu okien czy drzwi. O plamy na ościeżnicy, futrynie czy parapecie bardzo łatwo, a potrafią one zdecydowanie popsuć estetykę wykonania. Właśnie w takich sytuacjach warto wiedzieć, czym usunąć piankę montażową i zastosować się do wskazówek

ZŁOTE ZASADY

Usuwanie pianki montażowej

Czym usunąć piankę montażową? Pierwszą i najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest to, aby nie próbować skrobania za pomocą ostrych narzędzi. O nożykach, papierze ściernym czy silnych środkach chemicznych należy zapomnieć. Podczas usuwania pianki montażowej mogą one bowiem spowodować nieodwracalne uszkodzenia podłoża. Usuwanie pianki montażowej powinno odbywać się przy użyciu jak najmniej inwazyjnych preparatów, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonych. 

Na rynku znajdziemy wiele środków czyszczących, które pomogą nam usunąć piankę montażową. Możemy - w zależności od miejsca zabrudzenia i stopnia utwardzenia piany - wybierać spośród czyścików w aerozolu, specjalnych ściereczek czy rozpuszczalników w postaci past.

CHCESZ USUNĄĆ PIANKĘ MONTAŻOWĄ? IM WCZEŚNIEJ, TYM LEPIEJ

Dużo łatwiej jest zmyć piankę montażową, kiedy ta jest jeszcze nieutwardzona. Wówczas możemy zastosować specjalne ściereczki Den Braven Bravo lub czyścik w aerozolu Den Braven Pur-Cleaner. Chcąc go użyć, należy najpierw zamontować rozpylacz na zawór butli, a następnie lekko spryskać zabrudzone miejsca i wytrzeć suchą ściereczką lub papierem. Rozpuszczona piana może barwić podłoże lub odzież. Z tego powodu do bardzo delikatnych powierzchni, w tym także do czyszczenia rąk, najlepiej zastosować specjalne ściereczki. Oba produkty nadają się również do usuwania pianki poliuretanowej z narzędzi. Warto to zrobić od razu po zauważeniu zabrudzeń, aby nie dopuścić do utwardzenia piany, ponieważ potem będzie to dużo trudniejsze i przy kolejnym ich wykorzystaniu może pojawić się konieczność zakupu nowych akcesoriów.

SPOSÓB NA TWARDĄ PIANĘ

Jak usunąć piankę montażową utwardzoną? Należy wyciąć ją maksymalnie głęboko przy pomocy nożyka, a na pozostałą część nałożyć obficie pędzelkiem rozpuszczalnik w paście, np. produkt Den Braven Pur-Kill. Następnie trzeba poczekać, aż piana zmięknie (im starsza, tym dłuższy czas oczekiwania), a potem usunąć ją za pomocą drewnianej lub plastikowej szpachelki. Resztki należy szybko wytrzeć do sucha czystą szmatką i przemyć, np. ściereczkami Den Braven Bravo. W razie potrzeby środek można nałożyć powtórnie. 

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ USUWAĆ

Jak usunąć piankę montażową?

Mimo, że istnieją sposoby na skuteczne wyczyszczenie pianki montażowej, zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać. Dobrze, że wiesz już, czym usunąć piankę montażową, ale lepiej będzie, jeśli nie będzie trzeba tego robić. Zanim zaczniemy pracę z tym produktem, warto postarać się o odpowiednie zabezpieczenie powierzchni narażonych na zabrudzenie. Dzięki temu, zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE