ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Czym usunąć piankę montażową? Jak wyczyścić pozostałości po piance

Pianki montażowe to jedne z najbardziej uniwersalnych i najczęściej stosowanych produktów w budownictwie. Swoją pozycję zawdzięczają doskonałym właściwościom oraz łatwości użycia. Mimo wygody stosowania, często zdarza nam się zabrudzić pianką różne powierzchnie. Czym zmyć piankę montażową? Wiele osób uważa, że pozbycie się jej jest bardzo skomplikowane. Obecnie istnieją jednak sposoby, które pozwalają usunąć zabrudzenia w łatwy i bezpieczny sposób.

DO CZEGO STOSUJE SIĘ PIANKI MONTAŻOWE?

Pianki poliuretanowe bardzo szybko zaskarbiły sobie sympatię wielu wykonawców. Jest to bowiem nowoczesne rozwiązanie, które znacznie ułatwia pracę i przyspiesza osiągnięcie interesującego nas efektu.

Pianki montażowe wykorzystywane są do:

  • montażu okien, drzwi, bram i rolet,
  • wypełniania pęknięć i szczelin pomiędzy różnymi materiałami budowlanymi oraz elementami wykończeniowymi,
  • izolacji cieplnej dachów, sieci wodnych, kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania,
  • wypełniania prześwitów i bruzd dla rur i przewodów instalacyjnych w ścianach, stropach i dachach.

Zdarza się jednak, że po wykonanych pracach resztki pianki znajdziemy poza faktycznym miejscem jej przeznaczenia. Nie dotyczy to tylko początkujących, ale i doświadczonych osób, a niektórych zabrudzeń bardzo trudno uniknąć. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku montażu okien czy drzwi. O plamy na ościeżnicy, futrynie czy parapecie bardzo łatwo, a potrafią one zdecydowanie popsuć estetykę wykonania.

ZŁOTE ZASADY

Usuwanie pianki montażowej

Jak usunąć piankę montażową? Pierwszą i najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać, odpowiadając na pytanie czym usunąć piankę montażową, jest to, aby nie próbować skrobania za pomocą ostrych narzędzi. O nożykach, papierze ściernym czy silnych środkach chemicznych należy zapomnieć. Podczas usuwania pianki montażowej mogą one bowiem spowodować nieodwracalne uszkodzenia podłoża. Usuwanie pianki montażowej powinno odbywać się przy użyciu jak najmniej inwazyjnych preparatów, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonych.

Na rynku znajdziemy wiele środków czyszczących, które pomogą nam usunąć piankę montażową. Możemy - w zależności od miejsca zabrudzenia i stopnia utwardzenia piany - wybierać spośród czyścików w aerozolu, specjalnych ściereczek czy rozpuszczalników w postaci past.

IM WCZEŚNIEJ, TYM LEPIEJ

Dużo łatwiej jest zmyć piankę montażową, kiedy ta jest jeszcze nieutwardzona. Wówczas możemy zastosować specjalne ściereczki Den Braven Bravo lub czyścik w aerozolu Den Braven Pur-Cleaner. Chcąc go użyć, należy najpierw zamontować rozpylacz na zawór butli, a następnie lekko spryskać zabrudzone miejsca i wytrzeć suchą ściereczką lub papierem. Rozpuszczona piana może barwić podłoże bądź odzież. Z tego powodu do bardzo delikatnych powierzchni, w tym także do czyszczenia rąk, najlepiej zastosować specjalne ściereczki. Oba produkty nadają się również do usuwania pianki poliuretanowej z narzędzi. Warto to zrobić od razu po zauważeniu zabrudzeń, aby nie dopuścić do utwardzenia piany, ponieważ potem będzie to dużo trudniejsze i przy kolejnym ich wykorzystaniu może pojawić się konieczność zakupu nowych akcesoriów.

SPOSÓB NA TWARDĄ PIANĘ

Jeżeli chcemy usunąć piankę montażową utwardzoną, należy wyciąć ją maksymalnie głęboko przy pomocy nożyka, a na pozostałą część nałożyć obficie pędzelkiem rozpuszczalnik w paście, np. Den Braven Pur-Kill. Następnie trzeba poczekać, aż piana zmięknie (im starsza, tym dłuższy czas oczekiwania), a potem usunąć ją za pomocą drewnianej lub plastikowej szpachelki. Resztki należy szybko wytrzeć do sucha czystą szmatką i przemyć, np. ściereczkami Den Braven Bravo. W razie potrzeby środek można nałożyć powtórnie. 

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ

Mimo, że istnieją sposoby na skuteczne wyczyszczenie pianki montażowej, zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać. Czym wyczyścić piankę montażową? Zanim zaczniemy pracę z tym produktem, warto postarać się o odpowiednie zabezpieczenie powierzchni narażonych na zabrudzenie. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Jak usunąć piankę montażową?

 

 Polecamy również nasz poradnik czym zmyć silikon.

SERWISY PRODUKTOWE