ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Usuwanie silikonu. Czym zmyć i wyczyścić silikon?

Wraz z upływem czasu połączenia zabezpieczone przy pomocy silikonu, zwłaszcza narażone na stałe działanie wilgoci, niszczeją i tracą swoje właściwości. Ściemniały, brudny czy odwarstwiający się uszczelniacz należy usunąć, a puste miejsce wypełnić nową warstwą. Zastanawiasz się, czym zmyć silikon? Podpowiadamy, jak w prosty i skuteczny sposób przeprowadzić oczyszczanie powierzchni.

Jak i czym usunąć silikon lub oczyścić powierzchnię z zabrudzeń?

usuwanie śladów po silikonie


Na szczęście nie jest to trudne, jeśli zastosujemy specjalny środek do usuwania silikonu.

Sill-Kill firmy Den Braven to gotowy do użycia preparat do usuwania silikonu w postaci mieszaniny rozpuszczalników alifatycznych. Służy do usuwania:

 • pozostałości po starych fugach silikonowych,
 • resztek masy uszczelniającej z ceramiki sanitarnej,
 • podłoży glazurowanych czy szkła,
 • usuwa świeże oraz utwardzone pozostałości silikonów każdego rodzaju.

Bezbarwna masa jest łatwa w użyciu i nie pozostawia smug. Sprzedawana jest w opakowaniach o pojemności 100 ml. Może być bezpiecznie stosowana na powierzchniach takich jak np.

 • ceramika budowlana,
 • beton,
 • ceramika sanitarna,
 • stal nierdzewna,
 • szkło,
 • powierzchnie glazurowane i szkliwione.

 

W przypadku tworzyw sztucznych należy najpierw przeprowadzić test w mało widocznym miejscu. Preparatu nie można używać do powierzchni nylonowych i aluminium.

Aplikacja preparatu do usuwania silikonu

Sam zabieg usuwania silikonu nie jest skomplikowany ani pracochłonny, wystarczą trzy proste kroki:

 1. Starą fugę silikonową trzeba najpierw wyciąć przy użyciu ostrego narzędzia, np. nożyka do cięcia płyt gipsowych. Należy pozostawić jak najcieńszą warstwę silikonu, ale jednocześnie robić to na tyle ostrożnie, aby nie uszkodzić ani nie porysować oczyszczanej powierzchni.

 2. Potem przy pomocy dołączonego do opakowania pędzelka nanosimy cienką warstwę preparatu do usuwania silikonu Sill-Kill firmy Den Braven i pozostawiamy go na 20-30 minut. Po tym czasie rozpuszczone resztki silikonu da się usunąć suchą ściereczką. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć.

 3. Na koniec wystarczy umyć to miejsce przy użyciu wody z detergentem i osuszyć. Na tak przygotowane podłoże można nakładać nową warstwę uszczelniacza.

Sill-Kill firmy Den Braven ma też zastosowanie do czyszczenia silikonowych fug z pleśni. Wystarczy nałożyć go miejscowo na zainfekowane punkty.

 

Silikony są powszechnie stosowane w budownictwie do spoinowania i uszczelniania. Ponieważ można je stosować na wielu materiałach znajdują różnorodne zastosowania. Trudno sobie wyobrazić remont czy wykańczanie kuchni lub łazienki bez użycia silikonowych mas uszczelniających.

Należy jednak pamiętać, że po jakimś czasie wykonane w ten sposób spoiny mogą stracić swoją szczelność i pierwotny wygląd. Niezbędne jest wówczas usunięcie starej warstwy i wprowadzenie preparatu na nowo.

Skill-kill ma również zastosowanie w trakcie prowadzenia prac budowlanych gdzie możemy niechcący ubrudzić np. glazurę lub umywalkę.

Polecamy również nasz poradnik dotyczący uszczelniania silikonem.

www.denbraven.pl

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE