ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak uszczelnić posadzki i fasady?

W przypadku fasad i posadzek niewłaściwie wypełnione szczeliny budowlane mogą być miejscami, w których warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na konstrukcję, trwałość  i estetykę budynku. Stąd należy przyłożyć szczególną wagę do uszczelniania ścian i uszczelniania posadzki, gdyż o doskonałej „pracy” budynku nie decyduje tylko wierzchnia warstwa powierzchni, lecz to, co się znajduje tuż pod nią. W jaki sposób uszczelnić zatem fasady i posadzki?

Niestety brak prawidłowego uszczelnienia ścian i podłóg skutkuje niekorzystnie wyglądającymi usterkami i dodatkowymi kosztami napraw. W jaki sposób skutecznie poradzić sobie ze szkodliwą działalnością czynników zewnętrznych w tych miejscach? Odpowiedź na to stanowią odpowiednio dobrane masy uszczelniające.

Nowoczesne uszczelniacze fasadowe przeznaczone są do szczelin w konstrukcji budynku. Zapobiegają penetracji wody w głąb szczeliny, tworząc elastyczne uszczelnienie. My do tego typu prac dedykujemy Bostik P795 Seal'N'Flex Premium, czyli trwale elastyczny, wysokomodułowy uszczelniacz poliuretanowy w technologii gel paste, przeznaczony do szczelin konstrukcyjnych i dylatacji, w tym fasadowych oraz posadzkowych. Podczas wiązania, ten uszczelniacz do ścian i posadzek jest całkowicie pozbawiony ryzyka powstawania pęcherzy w strukturze masy. Eliminuje to przyczyny deformacji i wybrzuszania się fugi, a także osłabienie przyczepności. Produkt wyróżnia także wysoka odporność na działanie promieniowania UV, dlatego może z sukcesem zostać zastosowany do wykonywania uszczelnień wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Ten uszczelniacz do ścian i posadzek wykazuje bardzo dobrą przyczepność do większości materiałów budowlanych bez gruntowania - np. betonu, tynków, wylewki, ceramiki budowlanej, lakierowanego lub impregnowanego drewna, stali emaliowanej i nierdzewnej, aluminium, glazury, terakoty, gresu, PCW i tworzywa sztuczne podobnego typu (poza PE, PP). Znajduje swoje zastosowanie także w przypadku uszczelniania płytek ceramicznych na tarasach lub balkonach. 

Jak uszczelniać?

Uszczelniacz i klej poliuretanowy Bostik P795 Seal'N'Flex Premium może być stosowany przy wąskich, jak i szerokich szczelinach, do 30 mm szerokości. Do aplikacji potrzebny jest pistolet ręczny lub pneumatyczny. Przed użyciem produktu podłoże musi być suche, czyste i odtłuszczone. W przypadku powierzchni z tworzyw sztucznych lub lakierowanych, należy wykonać test przyczepności produktu. Uszczelnianie posadzek, wylewek, podkładów i innych nawierzchni podobnego typu należy poprzedzić ich zaizolowaniem przed negatywnym wpływem wody. Uszczelniacz i klej poliuretanowy Bostik P795 Seal'N'Flex Premium należy nakładać powoli, dokładnie wypełniając cały przekrój szczeliny. W czasie 15 minut od aplikacji powierzchnię masy trzeba wyprofilować szpachelką i wygładzić. Tempo utwardzania produktu jest uzależnione od temperatury otoczenia i wilgotności powietrza.

Zabezpieczenie posadzki czy fasady poprzez odpowiednie wypełnienie szczelin budowlanych chroni miejsca najmocniej narażone na wilgoć. Uszczelniacz do ścian i posadzek Bostik P795 Seal'N'Flex Premium doskonale chroni przed niesprzyjającym działaniem warunków atmosferycznych na zewnątrz, jak w wewnątrz budynków – nie tylko w przypadku elewacji i posadzek, ale także złącza dachowe czy połączenia okien i drzwi z murem.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE