ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak używać folii w płynie?

Łazienka, kuchnia, balkon czy taras to miejsca, w których panuje duża wilgotność. Aby móc tam bezpiecznie położyć płytki ceramiczne, wcześniej należy odpowiednio zabezpieczyć podłoże przed wodą. W tym celu zastosować można folię w płynie - niezwykle szybko i łatwo można ją rozprowadzić samodzielnie na wybranej powierzchni. Podpowiadamy, jak prawidłowo aplikować folię w płynie, aby stworzyć powłokę uszczelniającą pod okładziny ceramiczne.

folia w plynie 2

Folia w płynie – co to jest i do czego służy?

Folia w płynie to półpłynna masa izolacyjna, stworzona na bazie wodnej dyspersji polimerów, wypełniaczy i środków modyfikujących lub uszlachetniających. Służy ona do wykonywania powierzchniowych, przeciwwilgociowych powłok uszczelniających pod okładzinami ceramicznymi, zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku. Folię w płynie stosuje się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, takich jak: łazienka, natrysk, toaleta, pralnia, przebieralnia, piwnica, kuchnia czy myjnia.

Szczególnie ważne jest, aby położyć ją wokół tzw. strefy mokrej, do której zaliczamy: umywalki, kabiny prysznicowe, wanny i zlewozmywaki. Ważne by dobrać produkt odpowiedni do przeznaczenia: folia w płynie do użycia we wnętrzach, np. Sanitary-Foil Den Braven, powinna znaleźć się na posadzkach, w narożach i przy przejściach instalacyjnych. Z kolei folia w płynie na zewnątrz, np. Sanitary-Foil Extra Den Braven, z racji tego, że jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, zalecana jest głównie pod płytki na tarasach i balkonach.

Oba produkty marki Den Braven charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do betonu, zapraw cementowych oraz tynków, a po wyschnięciu tworzą szczelnie przylegającą do powierzchni powłokę, która zabezpiecza podłoże przed zawilgoceniem poprzez fugi między płytkami. Zaleca się, żeby zaaplikować folię w płynie pod glazurę i terakotę, zwłaszcza na podłożach szczególnie wrażliwych na wilgoć, takich jak tynk gipsowy czy płyty gipsowo-kartonowe. Co więcej, tego typu folia stanowi gotowe podłoże pod wykładziny oraz podłogi drewniane.

folia w plynie2

Przygotowanie powierzchni

Przed zastosowaniem folii w płynie należy starannie przyszykować powierzchnie, na których jej użyjemy. Trzeba zadbać, aby nowe tynki, betony i wylewki były odpowiednio związane. Powinniśmy także usunąć stare warstwy o słabej przyczepności, kruche oraz łuszczące się, a także zagruntować porowate i chłonne podłoża. Należy również pamiętać o właściwej izolacji szczelin dylatacyjnych oraz połączeń ścienno-podłogowych, a także przepustów i studzienek ściekowych. Tego typu połączenia i szczeliny można zakryć, np. wtopioną w folię taśmą hydroizolacyjną Sanitary-Band Den Braven. Powierzchnia, na której zostanie położona folia w płynie, musi być równa, sucha, czysta, nośna, odpylona, zwarta oraz wolna od wykwitów solnych.

Jak używać folii w płynie?

Przed użyciem, folię w płynie trzeba tylko dokładnie wymieszać, bez dodatkowego rozcieńczania, zagęszczania czy łączenia z innymi środkami. Następnie na wybraną powierzchnię, za pomocą pędzla lub wałka, należy nałożyć obfitą pierwszą warstwę, mocno wcierając masę w podłoże. Wskazane jest, aby we wnętrzu zastosować minimum dwie warstwy, z kolei na zewnątrz koniecznie trzy. Zanim położymy kolejną powłokę, poprzednia obowiązkowo powinna przeschnąć na całej powierzchni. Czas schnięcia, zależnie od warunków, może się wahać od 3 do 6 godzin.

O tym, czy powierzchnia jest sucha, a co za tym idzie gotowa do dalszej pracy, można się przekonać poprzez dotknięcie jej palcem. Drugą i trzecią warstwę można nakładać, stosując tę samą metodę co wcześniej, albo przy użyciu pacy metalowej. Całkowita grubość uzyskanej powłoki powinna wynosić w stanie suchym minimum 1mm. Gdy położona masa w pełni wyschnie (zwykle trwa to ok. 24 godzin), można dopiero przystąpić do układania glazury lub terakoty. W tym celu najlepiej jest zastosować kleje uelastycznione cementowe lub dyspersyjne. Jednak pamiętajmy, że ten drugi rodzaj spoiwa nadaje się do aplikowania wyłącznie w środku pomieszczeń.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE