ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak używać folii w płynie?

W tzw. pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia, naturalnym wyborem do wykończenia ścian i podłóg są płytki ceramiczne. Wbrew pozorom taka okładzina nie jest jednak wystarczającym zabezpieczeniem przed wilgocią. Aby stworzyć powłokę skutecznie chroniącą przed wnikaniem wody, należy przed ułożeniem glazury lub terakoty pokryć podłoże folią w płynie. Zadanie to nie jest trudne i bez problemu poradzimy sobie z nim samodzielnie.

jak uzyc folii w plynie

 

Choć sama nazwa może brzmieć nieco zaskakująco, folia w płynie to po prostu półpłynna masa izolacyjna przeznaczona do zabezpieczeń przeciwwilgociowych. Ten nowoczesny produkt pozwala w prosty sposób chronić powierzchnie przed szkodliwym działaniem wody. Przenikająca przez fugi wilgoć nie tylko zagraża murom, ale też skutkuje niszczeniem i odspajaniem okładziny. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by nie zaskoczyły nas grzyby i pleśnie w łazience lub odklejające się płytki na tarasie.

Pamiętajmy tylko, aby dobrać preparat odpowiedni do lokalizacji. W pomieszczniach takich jak kuchnie, łazienki, toalety, pralnie doskonale sprawdzi się Folia w płynie do wnętrz Den Braven. Jeśli natomiast chcemy uszczelnić balkon, taras lub strop na gruncie, musimy użyć specjalnego produktu odpornego na warunki atmosferyczne. Zastosowana tu może być np. Folia w płynie na zewnątrz Den Braven.

Potrzebne będą:

  • folia w płynie do wnętrz lub na zewnątrz,
  • wałek malarski lub pędzel,
  • preparat gruntujący (w przypadku chłonnego podłoża),
  • szybkowiążąca zaprawa cementowa (w przypadku istnienia spękań lub uszkodzeń podłoża),
  •  taśma hydroizolacyjna.

denbraven jak uzywac folii2

 

Od czego zacząć?

Podobnie jak przy wielu innych pracach budowlanych, przed przystąpieniem do nakładania folii w płynie, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Folie w płynie są dobrze przyczepne do wielu popularnych podłoży budowlanych, m.in. tynków, betonu, zapraw cementowych. Nie należy ich natomiast stosować bezpośrednio na drewno i produkty drewnopochodne. Podłoże powinno być wyrównane i stabilne. Wszystkie świeżo wykonane wylewki czy tynki muszą być dobrze związane i wyschnięte, a stare, łuszczące się warstwy należy usunąć. Jeśli w powierzchni ściany czy posadzki występują rysy i ubytki, trzeba wypłenić je zaprawą naprawczą. W przypadku porowatego, chłonnego podłoża, warto je zagruntować, np. przy użyciu Den Braven Acry-Prime.

Ważnym etapem prac, którego nie powinniśmy pomijać, jest zabezpieczenie narożników, szczelin dylatacyjnych i przepustów za pomocą taśmy hydroizolacyjnej, np. Den Braven Sanitary-Band.

Sposób nakładania

Folia w płynie to produkt gotowy do użycia, który wystarczy starannie wymieszać. Nie można jej rozcieńczać, zagęszczać ani łączyć z innymi środkami. Nakładamy ją w dwóch lub trzech warstwach. Pierwszą z nich nanosimy przy pomocy pędzla lub wałka, wcierając mocno w podłoże. Kolejne wykonujemy tą samą metodą lub metalową pacą. Przed aplikacją następnej warstwy, poprzednia powinna przeschnąć na całej powierzchni (ok. 3-6 godzin). Ostateczna grubość powłoki powinna wynosić co najmniej 1 mm. Po całkowitym wyschnięciu wszystkich warstw (minimum 24 godziny), można już przystąpić do przyklejania glazury.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE