Wybór klejów do płytek na rynku jest obecnie ogromny. Z jednej strony pozwala to znaleźć rozwiązanie do praktycznie każdego zastosowania, z drugiej jednak utrudnia orientację i podjęcie decyzji. Jaką zaprawę do płytek wybrać? Źródłem informacji do porównania produktów są ich karty techniczne, a my podpowiadamy, jakie dane brać pod uwagę.
Różnego rodzaju płyty i płytki to materiał wykończeniowy chętnie wykorzystywany zarówno na posadzkach, jak i na ścianach, wewnątrz budynku i w jego otoczeniu. Aby cieszyć się pięknym i trwałym efektem, nie wystarczy jednak zakupić wysokiej jakości okładzinę. Ważne jest także to, czego nie widzimy, czyli dobry klej do płytek.
Zanim wybierzemy zaprawę do płytek, musimy szczegółowo określić jego zastosowanie. Kluczowe jest tu miejsce montażu i późniejszego użytkowania, stan i rodzaj podłoża oraz rodzaj okładziny. Inne wymagania musi bowiem spełnić, np. klej do mocowania elementów w kuchni czy łazience, inne natomiast na tarasach, loggiach i elewacji.
Kiedy już ustalimy wymagania, musimy sięgnąć do informacji zawartych na opakowaniach i w kartach technicznych. Różne rodzaje klejów różnią się bowiem parametrami technicznymi i właściwościami. Które z tych cech są najistotniejsze?
Układając płytki w łazience, bardzo często przyklejamy też lustra. Nie należy do tego używać zwykłej zaprawy cementowej ani zwykłych klejów rozpuszczalnikowych, które mogą uszkodzić delikatną powierzchnię zabezpieczającą lustro. Do tego celu zastosować trzeba klej specjalistyczny, dedykowany do tego rodzaju materiałów, np. klej Montagefix-SBR Lustra & Płytki Den Braven, który jest neutralny chemicznie i nie wchodzi w reakcję z warstwą srebrzankową na spodzie lustra.
Zastanawiając się, jaką zaprawę do płytek ceramicznych wybrać, warto zaopatrzyć się też w wygodne w użyciu uniwersalne kleje montażowe, które ułatwiają montowanie drobnych elementów, takich jak:
Jest to także prosty i szybki sposób na naprawę uszkodzonej powierzchni z płytek, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.
Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.
Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.