ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak wybrać najlepsze narzędzia do fugowania?

Płytki i kafelki to aranżacyjna klasyka. Różnorodność ich rozmiarów, kształtów, faktur i kolorów sprawia, że świetnie sprawdzają się one na ścianach i podłogach zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych wnętrzach. Problem jednak w tym, że nie każdy majsterkowicz potrafi dobrze położyć glazurę i wykończyć ją w taki sposób, by cała przestrzeń zachwycała nienagannym wyglądem. Chodzi tutaj nie tylko o odpowiednie rozmieszczenie kafli czy ich wypoziomowanie, ale również o prawidłowe nałożenie fugi. To właśnie ten pozornie mało istotny szczegół potrafi podkreślić urok płytek lub wręcz przeciwnie – zaburzyć perfekcyjny układ i popsuć efekt końcowy.

Aby zatem cieszyć się widokiem doskonale wykafelkowanej ściany lub podłogi należy zadbać o prawidłowe nałożenie, uformowanie i wygładzenie spoiny. Pomóc w tym mogą rożne narzędzia do fugowania: specjalne gąbki, szpachelki, pistolety czy rękawy.

nowa linia perfect seal 2 260

Przegląd sklepowych półek

Jeszcze kilka lat temu wygładzanie fug odbywało się w zasadzie w jeden sposób – robiło się to przy pomocy palca. Metoda ta była prosta, skuteczna i szybka, jednak nie zawsze gwarantowała doskonały efekt końcowy. Obecnie na sklepowych półkach znaleźć można wiele różnych narzędzi, które pozwalają na prawidłowe uformowanie spoiny i wykończenie jej zgodnie z zasadami sztuki. O jakich produktach mowa?

1 - SILIKONOWE SZPACHELKI

Ich największą zaletą jest uniwersalność, poręczne rozmiary i łatwość obsługi. Za przykład posłużyć może elastyczna szpachelka do fug Bostik Perfect Seal, którą stosować można do wszystkich uszczelniaczy. Co więcej, przy jej użyciu można wygodnie zebrać nadmiar preparatu i jednocześnie wyprofilować spoiny o różnej szerokości - zarówno narożne, poziome, jak i pionowe. Jest to możliwe dzięki wygodnemu kształtowi narzędzia. Każda z jego krawędzi przeznaczona jest do innego rodzaju fugi i w każdej sytuacji pozwala na uzyskanie prawidłowego rozkładu naprężeń i swobodne ściekanie wody. Sprawdza się szczególnie w przypadku spoinowania narożników, wokół umywalki i zlewu, czy połączeń na styku kafli i armatury łazienkowej. W połączeniu z dedykowanym spray’em Bostik Perfect Seal Gładka Fuga, pozwoli w łatwy sposób za jednym pociągnięciem wykonać perfekcyjnie wyprofilowane wypełnienie spoiny nawet z użyciem trudnych w profilowaniu silikonowych uszczelniaczy.

bostik szpachelka do fug perfect seal 260

2 – GĄBKI

Gąbki do fugowania to chyba najpowszechniej znane narzędzie do fugowania kafli na dużych płaszczyznach. Są one chłonne i wytrzymałe, a do tego pozwalają precyzyjnie zebrać nadmiar nałożonego preparatu i pomagają dokładnie wygładzić spoinę. Warto jednak wiedzieć, że gąbkę trzeba umieć dobrać do konkretnej powierzchni, uwzględniając jej porowatość. Do różnych przestrzeni w obrębie pomieszczenia najlepiej jest zatem zaopatrzyć się w różne narzędzia.

3 – KIELNIE, PACE, SZPACHELKI

Tego typu narzędzia znane są chyba każdemu, kto miał do czynienia z układaniem płytek. Świetnie sprawdzają się one na dużych, równych i gładkich powierzchniach, pozwalając na równomierne nałożenie fugi we wszystkich szczelinach. Niestety początkujący majsterkowicz może mieć problemy z prawidłowym wyprofilowaniem fugi przy ich pomocy i będzie musiał wygładzać uszczelniacz innymi narzędziami. Trudności nastręczyć mogą zwłaszcza naroża, gdzie liczy się precyzja aplikacji i nadanie spoinie odpowiedniego kształtu, pozwalającego m.in. na swobodne spływanie wody.

Z powyższego zestawienia wyraźnie wynika, że w sklepach budowlanych nie brakuje narzędzi do nakładania i profilowania spoin między kafelkami. Jeżeli zatem zastanawiacie się, czym fugować płytki to macie naprawdę spory wybór dobrych i wygodnych produktów. Nasza rada jest taka – zdecydujcie się na narzędzie uniwersalne, niewielkie i łatwe w obsłudze nawet przez amatorów, czyli szpachelkę silikonową. Z pewnością sprawdzi się ona w każdej sytuacji, pozwoli wam uniknąć frustracji podczas pracy i zagwarantuje doskonały efekt końcowy.

SUPER KONKURS - PERFECT SEAL

Weź udział w super konkursie, wystarczy, że zakupisz zestaw Bostik Perfect Seal składający się z dowolnego kartusza, finishera Gładka Fuga oraz szpachelkę, wymyślisz interesujące hasło reklamowe i wypełnisz formularz na stronie https://www.bostik.com/pl/poland/contest/. Tam znajdziesz szczegóły odnośnie konkursu „Perfect Seal Idealne uszczelnienie”, w którym do zdobycia jest smartfon, smartwatche i hulajnoga elektryczne.

 

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE