ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak wybrać odpowiedni klej do zadań specjalnych?

Czym przykleić listwy przypodłogowe? Który klej montażowy będzie odpowiedni do klejenia sztukaterii? Jak skutecznie przymocować lustro? Aby odnaleźć się w gąszczu klejów i ułatwić wybór produktu do klejenia we wnętrzach, warto skupić się na tych dedykowanych do konkretnych zadań specjalnych. Znajdziemy wśród nich rozwiązania do klejenia różnych elementów dekoracyjnych, ale również i elementów konstrukcyjnych lub… szkła i akwariów!

Przyklejanie pięknych ornamentów wykonanych z gipsu lub styropianu, mocowanie minimalistycznych, modnych płytek lustrzanych czy profesjonalny montaż elementów stolarki meblowej - planując wszelkie prace dekoracyjne lub remontowe musimy przede wszystkim postawić na produkty, które zagwarantują nam trwałe i pewne mocowanie. Dzięki temu, przyklejone elementy posłużą nam na dłużej, ciesząc oko trwałością, solidnością oraz pięknym wyglądem. Jednak mnogość różnego rodzaju potrzeb, generuje tyle samo rozwiązań. Klej montażowy, klej uszczelniający, a może… klej epoksydowy? A może postawić na kleje do wszystkiego? Mając tak ogromny wybór - jak dobrać odpowiedni produkt do konkretnego zastosowania? Z pomocą przychodzą nam rozwiązania dedykowane do konkretnych prac – kleje do zadań specjalnych Bostik Fixpro. Posiadają one odmienne właściwości, ściśle dopasowane do obszaru zastosowania, do którego zostały przeznaczone.

Jak przykleić listwy, panele lub maskownice?

Kiedy w planach mamy klejenie materiałów budowlanych i wykończeniowych, w szczególności listew, paneli ściennych, parapetów, maskownic drzwiowych czy wszelkiego rodzaju uchwytów – sięgnijmy po Bostik Fixpro Klej Listwy Panele. Jest to klej montażowy na bazie kauczuku neoprenowego, który przyciąga klejony element trwale do podłoża. Jak go jednak zaaplikować? Wystarczy zdjąć aplikator, obciąć końcówkę kartusza powyżej gwintu, a następnie nałożyć ponownie aplikator i obciąć go pod kątem na szerokość spoiny. Klej nakładamy jednostronnie paskami lub punktowo w odstępach 5-15 cm w zależności od ciężaru oraz wielkości przyklejanych elementów. Klejone elementy złączamy i natychmiast rozłączamy. Czekamy 5 minut, aż nastąpi wstępne odparowanie rozpuszczalnika. Następnie złączamy ponownie klejone elementy, nasuwając z góry na dół i je dociskamy. I voila!

Do klejenia listew i maskownic doskonale sprawdzi się zaś Bostik Fixpro Klej Listwy Maskownice do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Jest on dedykowany do trwałego łączenia zabudowy wnęk, blatów, frontów, listew, profili, paneli, progów i wielu więcej. Czy montaż za jego pomocą jest trudny? Otóż nie! Klej nakładamy dwustronnie, punktowo lub paskami, a następnie łączymy oraz dociskamy klejone elementy. Przy pionowym zastosowaniu nasuwamy przyklejany element z góry na dół. Przy nieprawidłowym przyklejeniu nie odklejamy, lecz korygujemy przesuwając. Zabezpieczamy przed przemieszczeniem do czasu pełnego wyschnięcia kleju – czyli na około 48 lub 72 godziny w zależności od temperatury, możliwości wentylacji lub porowatości powierzchni.

FIXPRO blog mini2

Jak przykleić lustro?

Zakupiliśmy nowe, piękne lustro i głowimy się, jak je przykleić? Do takich sytuacji przeznaczony jest Bostik Fixpro Klej Lustra Płytki. Jest to kontaktowy klej montażowy na bazie kauczuku syntetycznego SBR, przeznaczony do klejenia luster, szkła, płytek lustrzanych, ceramicznych i tym podobnych. Jest bezpieczny oraz odporny na wilgoć, po prostu przyciągając powierzchnię lustra do podłoża. Nie do wiary? Czas przetestować! Klej nakładamy zawsze dwustronnie, koniecznie pionowymi, równoległymi paskami, aby zapewnić optymalne warunki schnięcia kleju i wentylację z zachowaniem odstępów 10-20 cm w zależności od wielkości i ciężaru lustra. Następnie rozprowadzamy go miejscowo plastikową ząbkowaną szpachelką na grubość 3 mm i zostawiamy na ok. 10-15 minut w celu wstępnego odparowania rozpuszczalnika. Teraz przyklejamy lustro do podłoża, dociskamy oraz zabezpieczamy przed przemieszczeniem. Uwaga! Nigdy nie odrywajmy w celu korekty położenia. Ciężkie lustra podeprzyjmy na 48 lub 72 godziny, w zależności od temperatury otoczenia i porowatości podłoża, lub zabezpieczmy je dodatkowo za pomocą dwustronnie klejącej taśmy montażowej.

Jak przykleić gipsowe ozdoby, kasetony lub rozety?

Delikatnie obłe kształty, formujące się w piękne wzory? To z pewnością sztukateria! Kiedy w planach mamy tego typu dekoracje, zaplanujmy także ich odpowiednie przyklejenie. W tym zadaniu doskonale sprawdzi się Bostik Fixpro Klej Sztukateria Gipsowa i Styropianowa – klej montażowy dedykowany do mocowania elementów wykończeniowych i ornamentów ze styropianu (eps,xps) lub pianki - na podłożach chłonnych i wewnątrz pomieszczeń. A jak go stosować? To proste! Klej nakładamy paskami, następnie łączymy i dociskamy klejone elementy. Przy pionowym zastosowaniu, nasuwamy przyklejany element z góry na dół. Przy nieprawidłowym przyklejaniu nie odklejamy, tylko korygujemy przesuwając. Porowatość jednej z powierzchni poprawia przyczepność i przyspiesza utwardzanie. Na koniec zabezpieczmy element przed przemieszczeniem do pełnego utwardzenia kleju na czas od 48 do 72 godzin.

A co, gdy w aranżacyjnych planach mamy kasetony lub rozety? Do tego zadania stworzony został Bostik Fixpro Klej Listwy Kasetony Rozety – elastyczny klej na bazie wodnej dyspersji akrylowej do klejenia materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Produkt nakładamy dwustronnie, punktowo lub paskami, a następnie łączymy oraz dociskamy klejone elementy. Przy pionowym zastosowaniu, nasuwamy przyklejany element z góry na dół. Przy nieprawidłowym przyklejaniu nie odklejamy, lecz korygujemy przesuwając. Porowatość jednej z powierzchni poprawia przyczepność, a także przyspiesza utwardzanie. Zabezpieczamy także przed przemieszczeniem do czasu pełnego wyschnięcia kleju, czyli na około 48 do 72 godzin - w zależności od temperatury, możliwości wentylacji i porowatości powierzchni.

Do wyjątkowych potrzeb

A co w przypadku zadań super specjalnych? Na to mamy super silny Bostik Fixpro Klej Drewno Metal Kamień! Jest to wyjątkowo trwały klej montażowy klasy D4 do mocowania elementów konstrukcyjnych i mocno obciążonych – takich jak płyty, balustrady, konstrukcje wielowarstwowe, kształtowniki, listwy progowe, parapety, półki, stopnie czy materiały izolacyjne. Choć przeznaczony do bardziej wymagających zadań, aplikacja jest dziecinnie prosta – nakładamy go jednostronnie paskami z zachowaniem odstępów lub niewielkimi punktami. Klejone elementy łączymy w ciągu 10 minut, a następnie lekko dociskamy i zabezpieczamy przed przemieszczaniem.

Na fali różnorodnych potrzeb konsumentów, opracowany został także Bostik Fixpro Klej Akwaria i Witryny - klej montażowy dedykowany do łączenia elementów akwariów, terrariów, gablot, regałów, witryn i mebli szklanych. Klej tworzy trwałą, elastyczną, odporną na zanurzenie i promieniowanie UV spoinę, będąc w pełni bezpiecznym dla zwierząt. Czy jego aplikacja jest równie prosta, co pozostałych klejów z linii Fixpro? Oczywiście! W ciągu 5 minut od nałożenia kleju powstałą fugę wygładzamy szpachelką. Spoiny narożne od wewnątrz akwarium formujemy na kształt trójkąta w przekroju - tak by ich szerokość wynosiła od 3 do 5 mm (w zależności od wysokości słupa wody). Akwarium nie wolno napełniać wodą ani transportować przed całkowitym utwardzeniem kleju – jest to około 7 dni. Przed napełnieniem akwarium, dokładnie wypłuczmy je wodą. Do wygładzania spoiny użyjmy Bostik Perfect Seal „GŁADKA FUGA” i dedykowanej Szpachelki.

Specjalne zadania wymagają specjalnych produktów. Stąd firma Bostik, światowy lider w kategoriach chemia budowlana i technologie klejenia, stworzył linię klejów do zadań specjalnych Bostik Fixpo. Są one przeznaczone do miejsc, gdzie nie sprawdzają się standardowe rozwiązania, a parametry każdego z nich czynią je niezastąpionymi w dedykowanych obszarach klejenia.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE