ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak wygodnie wykonać prace uszczelniające – pistolet ręczny do silikonu

Większość uszczelniaczy czy to silikonowych czy akrylowych dostępnych na rynku oferowana jest obecnie w niewielkich kartuszach. Wygodna aplikacja oraz precyzja stosowania to jedne z wielu cech takiego opakowania. Warunek jest jeden, wykorzystanie profesjonalnego sprzętu do stosowania takich produktów. Pistolet ręczny do silikonu jest specjalistycznym narzędziem przeznaczonym do pracy z preparatami w kartuszu, który znacząco podnosi komfort i szybkość prac budowlano-remontowych. Przeczytaj, dlaczego warto zaopatrzyć się w ten sprzęt.

Jak wygodnie wykonać prace uszczelniające – pistolet ręczny do silikonu

Precyzja w uszczelnianiu

Masy uszczelniające takie, jak silikon bądź akryl bardzo często dostępne są w opakowaniu w formie kartusza. Poręczny pojemnik o niewielkich rozmiarach i smukłej końcówce zwiększa precyzję i wygodę podczas aplikacji takich produktów oraz przyspiesza wykonanie prac uszczelniających. Do nakładania uszczelniaczy w kartuszach wymagane jest jednak użycie specjalnie przeznaczonych do tego celu narzędzi typu pistolet ręczny do silikonu. To profesjonalne urządzenie pozwala na wyciśnięcie odpowiedniej ilości preparatu z pojemnika i równomierne nałożenie mas uszczelniających i akrylowych, bez konieczności użycia dużej siły. Wiele z dostępnych na rynku pistoletów do kartuszy posiada także automatyczną funkcję blokującą wyciekanie, co pozwala na dużą oszczędność produktu. Co więcej, praca z takim narzędziem jest bardzo prosta i intuicyjna. Aby umieścić kartusz z masą uszczelniającą w komorze pistoletu, wystarczy pociągnąć do końca rączkę, tzw. pręt suwający umieszczony nad uchwytem i włożyć opakowanie z uszczelniaczem do środka pistoletu. Urządzenie jest już gotowe do użycia. Aplikacja produktu następuje natomiast w wyniku naciśnięcia spustu pistoletu. W przypadku pneumatycznych pistoletów przed umieszczeniem kartuszu w środku należy najpierw odkręcić nakrętkę na końcu metalowej tulei. Aby cieszyć się długotrwałym użytkowaniem narzędzi do aplikacji uszczelniaczy, przed zakupem trzeba sprawdzić czy ich konstrukcja szkieletowa jest solidnie wykonana. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja i to, aby po zakończeniu prac dokładnie oczyścić narzędzie z pozostałości aplikowanego środka.

Jak wygodnie wykonać prace uszczelniające – pistolet ręczny do silikonu

Na rynku można spotkać bardzo dużo różnych propozycji profesjonalnych przyrządów do kartuszy. Firma Den Braven posiada specjalną ofertę pistoletów dla fachowców np. szkieletowy ręczny pistolet do kartuszy, idealnie nadający się dla osób, które na co dzień nie zajmują się pracą z uszczelniaczem oraz bardziej specjalistyczne takie, jak pistolet HK-40 oraz COX PISTOLET HANDGUN MK-5 H600 o pojemności 600ml. Dodatkowo lufowe pistolety do rękawów z folii aluminiowej z uwagi na ich solidną i trwałą konstrukcję można wykorzystać kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Pistolety oprócz swojej trwałości są także bardzo ciche w użyciu.

Wybór odpowiedniego uszczelniacza w kartuszu to nie wszystko. Nie wolno również zapominać o profesjonalnych narzędziach do aplikacji uszczelniaczy, które zapewnią fachowe i dokładne rozmieszczenie masy na powierzchni uszczelnianych elementów. Takim narzędziem z całą pewnością jest pistolet ręczny do silikonu. To także gwarancja szybkiego i łatwego zakończenia prac budowlano – remontowych oraz wykończeniowych z wykorzystaniem uszczelniaczy.


 

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE