ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak wykonać połączenie ślizgowe?

Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo popularny materiał, chętnie wykorzystywany m.in. do wyrównywania ścian, budowy ścianek działowych i sufitów podwieszanych oraz tworzenia różnego rodzaju zabudowy. Są tanie, łatwo dostępne, a ich montaż jest szybki i stosunkowo prosty. Produkt ten nie jest jednak pozbawiony wad. Do najczęściej wymienianych należą nieestetyczne rysy i pęknięcia, które mogą tworzyć się w okolicy łączeń. Rozwiązaniem tego problemu są tzw. połączenia ślizgowe.

Jak wykonać połączenie ślizgowe?

Newralgicznym miejscem w przypadku suchej zabudowy jest połączenie płyt gipsowo-kartonowych ze stropem lub ścianą murowaną. Zarówno konstrukcja budynku, jak też ścianki g-k pracują. Co więcej, z powodu różnicy materiałów inaczej reagują na zmiany temperatury i wilgotności. Na styku w nieunikniony sposób powstają więc pęknięcia. Skoro jednak nie da się uniknąć rys, może warto kontrolować ich powstanie? Właśnie temu ma służyć połączenie ślizgowe, które zalecane jest w takim wypadku. Jego celem jest niedopuszczenie do pełnego zespolenia muru oraz płyty g-k. Świadomie wytworzona, równa szczelina zostaje zamaskowana, dzięki czemu efekt estetyczny jest w pełni satysfakcjonujący.

Jak zrobić połączenie ślizgowe?

Gwarancją sukcesu i podstawą tego rozwiązania jest specjalna taśma. Montując płytę g-k, należy pamiętać, aby zachować odstęp o szerokości ok. 3-5 mm od konstrukcji murowej. Na styku tych dwóch materiałów mocujemy samoprzylepną taśmę, która z jednej strony jest śliska.

Powstałą szczelinę należy zaszpachlować, a po całkowitym wyschnięciu masy - powierzchnię przeszlifować oraz usunąć nadmiar taśmy. Szpachla nie przywrze do śliskiej powierzchni, co sprawi, że powstanie w tym miejscu dylatacja, a co za tym idzie materiał murowy i płyta gipisowo-kartonowa nie będą na siebie oddziaływać.

polaczenia slizgowe 4

Ważny etap - akrylowanie

Ostatnim etapem będzie wypełnienie połączenia elastycznym akrylem. Możemy w tym celu zastosować wysoce plastyczno-elatyczny kit uszczelniający dedykowany do suchej zabudowy, a mianowicie Akryl do płyt g-k marki Den Braven. Produkt zapewnia mocne i trwałe wiązanie, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, spękania i rysy skurczowe. Neutralność chemiczna sprawia, że nie powoduje korozji metali (np. stelaża). Dzięki wygodnemu kartuszowi i dobrym właściwościom roboczym łatwo się go aplikuje.

Natomiast, gdy prowadzimy prace pod presją czasu, warto sięgnąć po Akryl Natychmiast Malowalny marki Den Braven, dzięki któremu do etapu malowania możemy przystąpić bezpośrednio po akrylowaniu. Produkt ten wyróżnia się innowacyjną formułą, która pozwala malować tzw. metodą „mokre na mokre”. Może być stosowany do farb wodnych, rozpuszczalnikowych i hybrydowych, nakładanych zarówno przy pomocy wałka lub pędzla, jak też natryskowo. W ten sposób zadanie zostanie wykonane nadzwyczaj krótkim czasie, jednocześnie bez ryzyka, że na nowo wymalowanej powierzchni pojawią się jakiekolwiek nieestetyczne rysy.

Zobacz także:

SERWISY PRODUKTOWE