ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Do podstawowych prac wykończeniowych w pomieszczeniach należy wykonanie podłogi oraz pomalowanie ścian i sufitu. Istnieją jednak drobne elementy, o których nie wolno zapominać, ponieważ mają one duży wpływ na wygląd całego wnętrza. Jednymi z nich są listwy przypodłogowe, które stanowią estetyczne domknięcie aranżacji podłogi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich montażu.

Montaż listew przypodłogowych na klej odbywa się w miejscu połączenia podłogi ze ścianą.

Funkcją listwy jest między innymi:

  • ochrona krawędzi desek,
  • ochrona paneli przed uszkodzeniami,
  • ukrycie przewodów,
  • ukrycie szczeliny dylatacyjnej
  • ukrycie wszelkich niedociągnięć, które mogły powstać podczas wcześniejszych prac.

Najczęściej wybieranymi listwami są te wykonane z:

  • tworzywa sztucznego,
  • MDF,
  • drewna.

Montaż listwy przypodłogowej na klej nie jest skomplikowaną czynnością i nie potrzeba do tego szczególnych umiejętności. W zależności od wybranego rodzaju elementów, możemy je zamontować przy użyciu standardowego kleju do drewna bądź specjalnego kleju do listew np. Montagefix-N firmy Den Braven.

montowanie listwy podłogowej

Montaż lister przypodłogowych na klej najlepiej wykonać zaraz po malowaniu ścian i ułożeniu podłogi. Zanim jednak do tego przystąpimy, należy upewnić się, że farba wyschła, powierzchnia jest zwarta, a ewentualne zanieczyszczenia zostały usunięte. W razie potrzeby na niewielkim fragmencie można przeprowadzić test przyczepności, aby upewnić się, że klej, którego użyjemy, jest odpowiedni i nasza praca nie pójdzie na marne.

Należy także zwrócić uwagę na długość listew. Produkty ze sklepu nie zawsze będą idealnie dopasowane, dlatego przed montażem trzeba je zmierzyć i w razie potrzeby przyciąć. Warto też pamiętać, aby zostawić trochę wolnego miejsca na narożniki.

 

Montaż listew 

montaż listew przypodłogowych

Przechodząc do wykonywania właściwej czynności, czyli klejenia listew, klej do listew podłogowych należy aplikować punktowo – w przypadku równych ścian – lub „zygzakiem”, jeśli jednak ściany nie są idealnie gładkie. Zwrócenie uwagi na taki szczegół sprawi, że klej lepiej zwiąże się z tynkiem i pozwoli uniknąć przedwczesnego odklejania się elementów.

Po nałożeniu kleju wystarczy przymierzyć listwy do ścian i jeśli pasują – docisnąć. W przypadku niektórych klejów do listew przypodłogowych, po pierwszym złączeniu mocowanych elementów ze ścianą, należy je od razu oderwać i odczekać ok. 5 minut (metoda transferowa). Czas ten jest przeznaczony na wstępne odparowanie rozpuszczalnika, dzięki czemu klej będzie mógł lepiej związać się ze ścianą. Po wykonaniu tej czynności, należy ponownie docisnąć listwę i gotowe.

 

Praktyczna porada

W przypadku nierównych ścian, warto zadbać o elementy, którymi będziemy mogli dłużej dociskać listwy do ściany, aby zapobiec ich odklejeniu. Sprawdzą się tutaj na przykład plastikowe pojemniki z farbą czy innymi materiałami budowlanymi. Innym rozwiązaniem jest wykorzystywanie klejów szybko wiążących, które nie wymagają podpierania, np. super silny klej Den Braven Mamut Glue, który trzyma natychmiast, bez podpierania.

Polecamy również nasz poradnik jak zmyć silikon.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE