ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak zamontować płytki na nierównym podłożu?

Właściwa ocena stanu podłoża to pierwszy krok i podstawa sukcesu pracy dobrego glazurnika. Oczywiste jest, że powierzchnia powinna być stabilna, czysta i równa. Co jednak, jeśli chcemy ułożyć glazurę lub terakotę na starej ścianie lub podłodze, która nie jest idealnie gładka? Podpowiadamy, od czego zacząć montaż płytek na nierównym podłożu.

Nieumiejętne układanie płytek na nierównej powierzchni może mieć poważne konsekwencje zarówno pod względem wyglądu warstwy wykończeniowej, jak i jej trwałości. To prosta droga do nieestetycznych zrębów, wyczuwalnych i widocznych różnic poziomów pomiędzy poszczególnymi elementami. Co więcej, pozostawienie niewypełnionych klejem miejsc skutkować będzie pękaniem i odspajaniem płytek podczas eksploatacji. Niektórzy wykonwacy idą na skróty i decydują się na układanie płytek na tzw. placki, aby uniknąć wyrównywania podłoża. Jest to jednak niedopuszczalne. Płytki należy układać „na grzebień”, gdyż tylko ta metoda pozwala uniknąć pozostawiania pustych miejsc pod płytką.

Depositphotos 45930077 l 2015

Wyrównanie podłoża przed układaniem płytek

Nie zaleca się wyrównywania podłoża za pomocą zaprawy klejowej, na którą mocuje się płytki. Jest to możliwe jedynie w przypadku nieznacznych, kilkumilimetrowych różnic poziomów, ale nawet w takich wypadkach ekonomicznie nieuzasadnione. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się specjalnie do tego celu przeznaczone zaprawy wyrównujące, które są tańsze i skuczteczniejsze od klejowych. Ten typ materiału może być wykorzystywany także do likwidowania nawet znacznych zagłębień, dziur i innych uszkodzeń o charakterze miejscowym. Jego podstawową właściwością jest plastyczna konsystencja, dzięki czemu możliwe jest wyrównanie podłoża bez rys skurczowych.

Jeśli wypoziomowania wymaga większa powierzchnia posadzki najlepiej zastosować tzw. wylewkę samopoziomującą. Jak sama nazwa wskazuje, tworzy ona idealnie gładką powierzchnię, wystarczy rozprowadzić ją za pomocą długiej metalowej pacy. Nakłada się ją cienką warstwą, więc charakteryzuje się niewielkimi odkształceniami we wczesnej fazie dojrzewania. Dzięki temu nie występuje tu zjawisko skurczu.

Stosując tradycyjne wylewki samopoziomujące, na podłoże można wejść zwykle dopiero po dwóch dniach. Gdy zależy nam na czasie lub zamierzamy układać płytki w miejscach intensywnie użytkowanych, np. w korytarzu, warto sięgnąć po nowoczesne produkty szybkoschnące. Wystarczą zaledwie 2 godziny, aby taka wylewka związała i można było na nią wejść. W przypadku znacznych nierówności podłogi można wykorzystać natomiast tzw. szybki beton.

Depositphotos 83110912 l 2015

Dobrą metodą na łatwe wyrównanie dużej powierzchni ścian jest przykrycie ich płytami gipsowo-kartonowymi. Zamontować je można np. przy użyciu Kleju Akrylowego Montażowego Montagefix-MX Den Braven, który zapewnia mocne i trwałe wiązanie. Jest trwale elastyczny i bardzo dobrze przyczepny do drewna, gipsu, tynku, betonu i ceramiki.

Wykończenia i naprawy

Pamiętać należy, że układanie płytek w łazience czy kuchni, a także na posadzkach w całym domu nie ogranicza się do zamocowania glazury i terakoty. Chcąc osiągnąć dobry efekt estetyczny, warto zadbać o staranne wykończenie wszystkich detali. Elementy takie jak listwy przypodłogowe czy cokoły, a także dekory, półki czy wieszaki skutecznie można przymocować za pomocą trwale elastycznych klejów hybrydowych np. Mamut Glue Bostik . W ten sposób mocowanie będzie wytrzymałe, a jednocześnie niewidoczne z zewnątrz.

W przypadku naprawy istniejącej okładziny i konieczności wymiany pojednczych, uszkodzonych płytek można sięgnąć po Klej Poliuretanowy Extra Mocy Montagefix-PU Den Braven. Jest on szczególnie zalecany właśnie wtedy, gdy czeka nas układanie płytek na nierównej powierzchni. Dzięki lekkim właściwościom spieniającym klej ten posiada bowiem zdolność wypełniania drobnych nierówności w podłożu.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE