Our main brands website
Main countries

Jak zamontować płytki na nierównym podłożu?

Właściwa ocena stanu podłoża to pierwszy krok i podstawa sukcesu pracy dobrego glazurnika. Oczywiste jest, że powierzchnia powinna być stabilna, czysta i równa. Co jednak, jeśli chcemy ułożyć glazurę lub terakotę na starej ścianie lub podłodze, która nie jest idealnie gładka? Podpowiadamy, od czego zacząć montaż płytek na nierównym podłożu.

Nieumiejętne układanie płytek na nierównej powierzchni może mieć poważne konsekwencje zarówno pod względem wyglądu warstwy wykończeniowej, jak i jej trwałości. To prosta droga do nieestetycznych zrębów, wyczuwalnych i widocznych różnic poziomów pomiędzy poszczególnymi elementami. Co więcej, pozostawienie niewypełnionych klejem miejsc skutkować będzie pękaniem i odspajaniem płytek podczas eksploatacji. Niektórzy wykonawcy idą na skróty i decydują się na układanie płytek na tzw. placki, aby uniknąć wyrównywania podłoża. Jest to jednak niedopuszczalne. Płytki należy układać „na grzebień”, gdyż tylko ta metoda pozwala uniknąć pozostawiania pustych miejsc pod płytką.

WYRÓWNANIE PODŁOŻA PRZED UKŁADANIEM PŁYTEK

Nie zaleca się wyrównywania podłoża za pomocą zaprawy klejowej, na którą mocuje się płytki. Jest to możliwe jedynie w przypadku nieznacznych, kilkumilimetrowych różnic poziomów, ale nawet w takich wypadkach ekonomicznie nieuzasadnione. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się specjalnie do tego celu przeznaczone zaprawy wyrównujące, które są tańsze i skuteczniejsze od klejowych. Ten typ materiału może być wykorzystywany także do likwidowania nawet znacznych zagłębień, dziur i innych uszkodzeń o charakterze miejscowym. Jego podstawową właściwością jest plastyczna konsystencja, dzięki czemu możliwe jest wyrównanie podłoża bez rys skurczowych.

Jeśli wypoziomowania wymaga większa powierzchnia posadzki najlepiej zastosować tzw. wylewkę samopoziomującą. Jak sama nazwa wskazuje, tworzy ona idealnie gładką powierzchnię, wystarczy rozprowadzić ją za pomocą długiej metalowej pacy. Nakłada się ją cienką warstwą, więc charakteryzuje się niewielkimi odkształceniami we wczesnej fazie dojrzewania. Dzięki temu nie występuje tu zjawisko skurczu.

Stosując tradycyjne wylewki samopoziomujące, na podłoże można wejść zwykle dopiero po dwóch dniach. Gdy zależy nam na czasie lub zamierzamy układać płytki w miejscach intensywnie użytkowanych, np. w korytarzu, warto sięgnąć po nowoczesne produkty szybkoschnące. Wystarczą zaledwie 2 godziny, aby taka wylewka związała i można było na nią wejść. W przypadku znacznych nierówności podłogi można wykorzystać natomiast tzw. szybki beton.

Dobrą metodą na łatwe wyrównanie dużej powierzchni ścian jest przykrycie ich płytami gipsowo-kartonowymi. Zamontować je można np. przy użyciu Pianokleju FixPro Turbo Plus, który zapewnia mocne i trwałe wiązanie. Jest trwale elastyczny i bardzo dobrze przyczepny do drewna, gipsu, tynku, betonu i ceramiki.

WYKOŃCZENIA I NAPRAWY

Pamiętać należy, że układanie płytek w łazience czy kuchni, a także na posadzkach w całym domu nie ogranicza się do zamocowania glazury i terakoty. Chcąc osiągnąć dobry efekt estetyczny, warto zadbać o staranne wykończenie wszystkich detali. Elementy takie jak listwy przypodłogowe czy cokoły, a także dekory, półki czy wieszaki skutecznie można przymocować za pomocą trwale elastycznych klejów hybrydowych np. Mamut Glue Bostik. W ten sposób mocowanie będzie wytrzymałe, a jednocześnie niewidoczne z zewnątrz.

W przypadku naprawy istniejącej okładziny i konieczności wymiany pojedynczych, uszkodzonych płytek można sięgnąć po ultra mocny klej poliuretanowy. Jest on szczególnie zalecany właśnie wtedy, gdy czeka nas układanie płytek na nierównej powierzchni. Dzięki lekkim właściwościom spieniającym klej ten posiada bowiem zdolność wypełniania drobnych nierówności w podłożu.