ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak zrobić i zamontować cotton balls lights?

Cotton balls, czyli bawełniane kulki, podświetlane lampkami LED stały się ostatnio popularnym elementem dekoracyjnym sypialni, dziecięcych pokoi i salonów. Możemy je znaleźć niemal w każdym supermarkecie oraz sklepie z wyposażeniem wnętrz, jednak te wykonane własnoręcznie robią o wiele większe wrażenie. Dzięki naszym wskazówkom, w kilku krokach w łatwy sposób samodzielnie stworzysz tę wyjątkową ozdobę.

Swoją popularność cotton balls lights zawdzięczają uniwersalności. Pasują niemal do każdego pomieszczenia, zarówno w stylu skandynawskim, jak i nowoczesnym. Mogą stanowić ciekawą dekorację stołu, wypełniać puste wazony, bądź idealnie ocieplić wystrój pokoju dziecięcego. Prezentują się świetnie zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, tworząc we wnętrzu przytulny klimat. Te robione własnoręcznie stwarzają dodatkowo mnóstwo możliwości aranżacyjnych, gdyż możemy wykonać kulki o różnorodnych kolorach i dowolnie je ze sobą zestawić.

Potrzebne będą:

Jak zrobić i zamontować cotton balls lights? z farbami w spray’u Super Color firmy Den Braven

 • 3 x 120m bawełnianej nici (najlepiej kordonka), w trzech, różnych kolorach
 • łańcuch świetlny LED
 • 12 balonów
 • 200 ml transparentnego kleju Woodfix-D3
 • nożyczki
 • klipsy do papieru
 • igła
 • plastikowy kubeczek, bądź szklanka
 • folia malarska
 • miseczka
 • pędzelek
 • suszarka na pranie
 • opcjonalnie gumowe rękawiczki

1. Przygotowanie rozmiaru kul

Nadmuchujemy baloniki i odmierzamy ich wielkość za pomocą kubeczka lub szklanki, żeby miały taki sam rozmiar. Zawiązujemy je bardzo dokładnie, aby mieć pewność, iż podczas schnięcia nici, nie zejdzie z nich powietrze.

2. Nawijanie nici

Zabezpieczamy dokładnie miejsce pracy folią malarską przed ewentualnym zabrudzeniem. W miseczce mieszamy klej rozrobiony z wodą w proporcji 1:1, po czym dokładnie maczamy w nich nić. Do wykonania jednej kuli potrzeba ok. 30 m nici. Nawijamy równolegle 3 lub 5 nitek, po czym zmieniamy kąt, stopniowo wypełniając puste miejsca. Na koniec dodatkowo pokrywamy całą kulę warstwą kleju, aby mieć pewność, że konstrukcja będzie trwała.

Jak zrobić i zamontować cotton balls lights? z farbami w spray’u Super Color firmy Den Braven

3. Suszenie

Przygotowane kule przyczepiamy do suszarki na pranie, za pomocą klipsów do papieru (mocujemy je na ogonkach balonów). Pozostawiamy na noc do wyschnięcia.

4. Montaż lampek

Kiedy wykonane elementy są już całkowicie suche, igłą przebijamy balon i usuwamy go ze środka kuli. Układamy puste kule w wybranej konfiguracji kolorystycznej. W miejscu, gdzie wystawała część balonika wkładamy diodę lampki i gotowe.

Warto pamiętać:

 • Jeśli konstrukcja jest niestabilna, przymocuj kabel do kuli gorącym klejem, bądź cienką nitką.
 • Możesz wykonać kilka wersji kolorystycznych kul, dzięki czemu w zależności od okazji, łatwo zmienisz wygląd swojej dekoracji.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE