ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Wyposażenie ogrodu w elementy małej architektury nie musi wiązać się z dużym kosztem. Wystarczy odrobina kreatywności i cierpliwości, a będziemy mogli urządzić zieloną przestrzeń przy użyciu własnoręcznie wykonanych elementów. Tutaj z pomocą przychodzą palety, które można wykorzystać na tysiąc sposobów. Dziś podpowiadamy, jak stworzyć z nich meble ogrodowe.

Skąd wziąć palety?

ława ogrodowa z palet

Pierwszym pytaniem, jakie zapewne zada sobie wiele osób, jest: „Skąd wziąć palety?”. Warto zacząć od przeszukania własnej piwnicy, strychu czy garażu, gdyż możemy nie być nawet świadomi, że gdzieś w zakamarkach, przykryte kurzem leżą takie skarby. Jeśli okaże się, że nie, dobrym pomysłem będzie podpytanie sąsiadów, właścicieli okolicznych sklepów, hurtowni czy kurierów. W wielu miejscach palety niestety się marnują, tymczasem można je powtórnie wykorzystać na wiele sposobów. W przypadku, gdy nie uda się nam od nikogo zdobyć palet, pozostaje opcja ich kupna, np. w popularnych serwisach aukcyjnych. Potrzebna ilość zależna jest od tego, co chcemy zbudować, dlatego warto wcześniej narysować dokładny plan.

Palety na warsztat

ławka ogrodowa z palet

Dysponując już odpowiednią ilością materiałów, zanim zaczniemy tworzyć rozmaite konstrukcje, należy palety odpowiednio przygotować. Po pierwsze: wysuszyć. Warto pozostawić je na kilka dni w suchym, ciepłym, przewiewnym miejscu. Kolejna niezwykle istotna czynność to wygładzenie powierzchni. Często bowiem mamy do czynienia z wystającymi drzazgami czy chropowatymi fragmentami drewna, które mogą powodować skaleczenia lub niszczenie ubrania. Na tym etapie przyda nam się więc szlifierka oscylacyjna lub kątowa, bądź po prostu papier ścierny. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnia opcja jest bardzo czasochłonna i szybko może nas zniechęcić do pracy.

Konserwacja

meble ogrodowe z palet

Aby meble ogrodowe z palet służyły nam jak najdłużej, konieczne jest ich zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak duże wahania temperatur i wilgoć. W tym celu najlepiej zastosować specjalny impregnat, np. Den Braven Woodstar Decorator Bio. Wnika on w głąb drewna, chroniąc powierzchnię przed:

  • promieniowaniem UV,
  • szkodliwym działaniem wilgoci i wody.

Ponadto tworzy powłokę dekoracyjną, która jest odporna za zabrudzenia i pozwoli na łatwiejsze utrzymanie mebli w czystości. Pamiętać należy, aby przed zastosowaniem produktu, malowaną powierzchnię koniecznie oczyścić ze wszelkich zabrudzeń i pyłów pozostałych po szlifowaniu.

Majsterkowanie

fotel ogrodowy z palet

Po wyschnięciu impregnatu przychodzi czas na połączenie palet. Najlepiej robić to przy użyciu wkrętaków i wkrętarki. Do otrzymania najprostszego stolika wystarczy ułożyć na sobie kilka elementów. Łącząc dwie takie konstrukcje, stworzymy już coś w rodzaju ławy. Podobny zabieg możemy zastosować, chcąc uzyskać siedzenia. Zestawiając ze sobą kilka – otrzymamy ławkę. Jeśli zależy nam na czymś wygodniejszym i bardziej oryginalnym, zróbmy oparcie. Najprościej użyć do tego kolejnej palety, przykręcając ją prostopadle do reszty, lub płyt OSB. W ich przypadku oczekiwany efekt osiągniemy, wkładając je w jedną z ostatnich szczelin ostatniej palety. Na podobnej zasadzie zbudujemy też leżak. Wystarczy do niego tylko jedna warstwa palet, oparcie zaś montujemy na takiej samej zasadzie, jak w przypadku krzeseł. W zależności od upodobań konkretnego użytkownika można to zrobić pod rożnym skosem. Jeszcze większy urok mebli ogrodowych podkreślą kolorowe poduszki położone na siedziska i oparcia, które dodatkowo sprawią, że całość będzie bardziej komfortowa.

Jak widać, palety stwarzają ogromne możliwości. Warto więc poświęcić kilka chwil wiosenną porą, aby odmienić nasze otoczenie i tym samym oszczędzić pieniądze na kupnie gotowych mebli ogrodowych w sklepie.

SERWISY PRODUKTOWE