ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak zrobić oczko wodne: budowa krok po kroku

Oczko wodne w ogrodzie „cieszy oko” i wprowadza element żywiołu, który ma niezwykle kojący wpływ na domowników i ich gości. Przy pewnej dozie sprytu, precyzji i dobrego przygotowania każdy jest w stanie samodzielnie je wykonać. Podpowiadamy, jak krok po kroku to zrobić.

Planując budowę oczka wodnego warto zarezerwować sobie na to przedsięwzięcie jeden z wiosennych weekendów oraz zawczasu poprosić o wsparcie kogoś z rodziny lub przyjaciół, ponieważ niektóre prace, np. wykopanie niecki czy rozłożenie folii uszczelniającej wymagać będą pomocy dodatkowej pary rąk.

Wybieramy miejsce, projektujemy, mierzymy

Jak zrobić oczko wodne

Na początek garść wskazówek dotyczących optymalnej lokalizacji oczka:

  • Ekspozycja na słońce nie powinna przekraczać 4-6 godzin dziennie, dlatego wybierajmy raczej miejsca częściowo zacienione.
  • Nie budujmy oczka tuż pod drzewem lub w jego bliskim sąsiedztwie. Opadające liście trafią do wody, gdzie będą szybko gniły.
  • Oczko powinno być położone stosunkowo blisko domu. Zasilające kaskady oraz filtrujące wodę w zbiorniku pompy wymagają bowiem elektrycznego zasilania.
  • Blisko oczka uwzględnijmy miejsce na umieszczenie rozdzielni gniazd przyłączeniowych oraz studzienki do schowania zestawu filtrującego i lampy UV.

 

Po wyborze miejsca przychodzi pora na wyznaczenie granicy wykopu. Kształt oczka odwzorujemy, wbijając w ziemię paliki, wokół których owiniemy sznurek. Aby dowiedzieć się, ile powinniśmy przygotować folii uszczelniającej, zmierzmy teren zbiornika w najszerszym i najdłuższym miejscu, a następnie do jednej i drugiej wartości dodajmy podwojoną wartość odległości między taflą a planowanym najgłębszym punktem oczka. Pamiętajmy również o zachowaniu 20-centymetrowego zapasu, który zabezpieczy brzegi przed wyciekaniem wody.

Wybieramy wykładzinę

Jak zrobić oczko wodne

Folia uszczelniająca, czyli wykładzina oczka wodnego, to jego najistotniejszy budulec: niezwykle elastyczny, wygodny w użyciu materiał wodoszczelny, który stworzy trwałą i skuteczną barierę między wodą a glebą. Na rynku dostępnych jest kilka jego rodzajów. Ze względu na stosunkową trwałość, dostępność i niską cenę najczęściej wybieraną jest wykładzina z PCV. Ważne, by decydować się na folie z odpowiednim atestem, inne mogą mieć szkodliwe działanie na faunę i florę naszego oczka.

 

 

 

Kopiemy i formujemy dół

To najbardziej newralgiczny moment całej operacji, dlatego warto pamiętać o kilku sprawach:

  • Zaplanujmy rozmieszczenie półek na zboczach. Powinny być odpowiednio wysokie (pierwsza i druga kolejno 15-20 oraz 30-40 cm poniżej tafli) oraz wystarczająco szerokie, by pomieścić specjalne kosze na rośliny. Należy zadbać o to, by ich powierzchnie nie opadały, brzegi natomiast mogą być nawet lekko zadarte.
  • Optymalna głębokość zbiornika to ok. 110 centymetrów.
  • Po ukształtowaniu dołu powinniśmy wypoziomować i ubić dno oczka.

Układamy folię uszczelniającą

Jak zrobić oczko wodne

Wykładanie niecki folią zaczynamy od usunięcia z dna wszelkich wystających, ostrych elementów oraz położenia warstwy ochronnej w postaci podściółki izolacyjnej, wykładziny dywanowej albo grubej warstwy ubitego piachu. Na tak przygotowanym podłożu rozkładamy folię, pamiętając o tym, by na brzegu pozostawić 20-centymetrową zakładkę. Na samym dole umieszczamy pompę filtrującą, po czym równomiernie pokrywamy całe dno oczka żwirem i kamieniami. Na końcu powoli wypełniamy zbiornik wodą. Folia zostanie w naturalny sposób dociśnięta do ścianek.

 

 

Wykańczamy i ozdabiamy

Materiał pokrywający brzeg zbiornika oraz wąż do pompy filtrującej maskujemy żwirem, dużymi kamieniami lub kostką brukową. W montażu tej ostatniej pomocne będą kleje dobrze współpracujące z podłożami wilgotnymi np. Mamut Glue. Brzeg zbiornika pokrywamy kamieniami do poziomu pierwszej półki. I gotowe! Teraz oczko czeka tylko na udekorowanie roślinami. Pomogą w tym montowane na spadowych ściankach specjalne kieszenie jutowe lub maty z włókna kokosowego. Najambitniejsi mogą również pokusić się o dobudowanie do oczka kaskady lub strumyka, ale to już temat na osobny wpis.

SERWISY PRODUKTOWE