ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jaki klej do montażu posadzki wybrać? - podłogi drewniane

Podłoga należy do tych elementów we wnętrzu, które powinny zostać wykończone w szczególnie staranny i przemyślany sposób. O ile bowiem kolory ścian, meble czy dodatki można zmieniać co kilka sezonów, o tyle posadzkę montuje się zwykle z nadzieją, że przetrwa w idealnym stanie przez wiele lat. Jednym z materiałów, które gwarantują najwyższą trwałość, a zarazem cieszą się opinią rozwiązania zawsze modnego i ponadczasowego, jest drewno i to właśnie ono bardzo często wybierane jest do aranżacji podłogi. Aby jednak klasyczne deski czy drewniany parkiet rzeczywiście wytrzymały próbę czasu, muszą być przytwierdzone do podłoża przy użyciu odpowiedniego kleju. Jaki zatem preparat wybrać?

Grunt to dopasowanie

Bostik SILENTSTIK275

Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę wybierając klej do posadzki jest postawienie na produkt, przeznaczony konkretnie pod wybrany materiał nawierzchniowy. W przypadku podłogi drewnianej nie powinien to być klej do płytek czy preparat uniwersalny, ale klej dedykowany właśnie deskom i parkietom. Receptura takiego produktu opracowywana jest bowiem pod konkretny surowiec, uwzględnia jego indywidualne właściwości i potrzeby, dzięki czemu można mieć pewność, że nawierzchnia się nie odkształci, nie odklei ani nie wypaczy podczas codziennego użytkowania podłogi. Profesjonalny klej do posadzki drewnianej powinien być trwale elastyczny, nie zawierać wody, dobrze współpracować z różnymi gatunkami drewna oraz z różnorodnymi podłożami, a także być łatwy w aplikacji. Przed ostatecznym zakupem dobrze jest również sprawdzić, czy wybrany preparat na pewno sprawdzi się w przypadku konkretnie wybranej przez nas nawierzchni. Chodzi jednak nie tylko o rodzaj drewna, ale również o format desek. Niektóre kleje przeznaczone są bowiem przede wszystkim do montażu pakietu mozaikowego, inne najlepiej stosować pod klasyczne klepki, a jeszcze inne – pod deski długie i wąskie. Ostatnią istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na fakt czy klej nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Taki sposób rozprowadzania ciepła jest obecnie bardzo popularny, jednak nie każdy dostępny na rynku preparat można na nim bezpiecznie zastosować. 

Czas na konkrety!

Wydawać by się mogło, że znając teorię, dotyczącą wyboru kleju do podłóg drewnianych, sama decyzja zakupowa będzie banalnie prosta i montaż posadzki będzie można rozpocząć bez większych niespodzianek. Taką pewność zwykle rozmywa jednak wizyta w sklepie budowalnym, gdzie półki wypełnione są po brzegi różnego rodzaju preparatami. Weźmy zatem pod lupę kilka najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych i konkretnie do nich dopasujmy klej. 

W przypadku większości chłonnych i niechłonnych podłoży oraz parkietu z drewna litego o szerokości desek od 90 do 120 mm, montowanego metoda pióro-wpust dobrym wyborem będzie wysokowydajny klej hybrydowy Silentstik® marki Bostik. Produkt ten nie zawiera wody, co eliminuje ryzyko deformacji drewna, a do tego nie powoduje korozji metali i jest odpowiedni do podłóg ogrzewanych. Szczególnie dobrze sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie duże znaczenie mają właściwości akustyczne podłogi, np. w mieszkaniach w blokach wielorodzinnych czy starych kamienicach. Klej ten, dzięki unikalnej formulacji, łączącej elastyczny klej, gumowe kuleczki oraz odpowiednie przestrzenie między pasmami kleju, gwarantuje izolację akustyczną na poziomie 19 dB. Oznacza to, że w ogromny stopniu minimalizuje dźwięki uderzenia oraz odgłosy i hałasy otoczenia.

Fot.2100

Jeżeli lubicie jednolitą podłogę w całym domu i drewnianą posadzkę planujecie montować nie tylko w salonie i sypialni, ale również w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci to warto jest sięgnąć po bardzo wydajny, jednoskładnikowy klej na bazie hybrydowej o nazwie WOOD H200 ELASTIC. Przeznaczony jest on do parkietów, desek litych o szerokości do 200 mm i grubości do 23 mm, a także wszystkich typów i szerokości desek warstwowych wykonanych z każdego rodzaju drewna, również egzotycznego. Preparat ten nie tylko osiąga wysokie parametry wytrzymałościowe i akustyczne, ale uznawany jest także za idealny klej na ogrzewanie podłogowe. Jednym z jego najważniejszych atutów jest jednak odporność na wilgoć, która pozwala na stosowanie go nawet w łazienkach. 

Bostik WOOD H200 ELASTIC P 21kg275

Kiedy planujecie samodzielny montaż podłogi drewnianej i każda minuta jest dla was na wagę złota to doskonałą opcją będzie hybrydowy, trwale elastyczny klej do parkietów WOOD H100 PROJECT. Nie zawiera on rozpuszczalnika, nie wymaga wstępnego odparowania i jest w niemal od razu gotowy do użycia. Wystarczy oczyścić podłoże, a wzdłuż obwodu podłogi pozostawić szczelinę dylatacyjną i można nakładać preparat przy pomocy pacy. Potem już tylko zostaje ułożenie klepki i jej równomierne dociśnięcie. Prace przebiegają więc szybko i sprawie, nawet bez wcześniejszej znajomości sztuki budowlanej. Dużą zaletą tego kleju jest również jego uniwersalność - jest on przeznaczony do klejenia parkietu mozaikowego oraz podłóg wykonanych zarówno z desek litych (do 100 mm szerokości), jak i dwu oraz trzywarstwowych, na podłożach chłonnych i niechłonnych. Inaczej mówiąc: można stosować go niemal wszędzie i w zasadzie w przypadku każdej podłogi drewnianej.

 

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE