Szkło może sprawić nieco trudności podczas montażu - ale da się ich uniknąć. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki klej do szyb akwarium, do szklanych gablot i innych konstrukcji wybrać, podpowiadamy, co powinno cechować produkt, z którym praca przebiegnie sprawnie i wygodnie. Warto także pamiętać, aby zdecydować się na klej przeznaczony do klejenia szyb, inne preparaty mogą okazać się nieskuteczne. A zatem - jaki klej do szyby wybrać?
Zastanawiając się, jaki wybrać klej do szyb, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Istotne są między innymi takie aspekty jak:
Dobrym rozwiązaniem jest na przykład klej do szkła Montagefix-AQ Den Braven. To uniwersalny klej, który doskonale sprawdzi się między innymi do akwarium, witryn szklanych, a także do łączenia szklanych elementów z innymi materiałami. Klej ten znajduje się w kartuszu oraz posiada nosek umożliwiający nałożenie optymalnej ilości kleju.
Podejmując decyzję, jaki klej do szyb wybrać, warto pamiętać, że kleje dostępne są w różnych opakowaniach. Te w kartuszach z profilowaną końcówką pozwalają na szybkie i wygodne nakładanie pożądanej ilości kleju. W przypadku nałożenia zbyt grubej warstwy kleju, jego nadmiar wypłynie ze spoiny - należy go usunąć po wyschnięciu.
Wybierając klej do szyb akwarium czy innej konstrukcji, mamy wiele możliwości, ponieważ tego typu produktów, zróżnicowanych względem właściwości, jest na rynku bardzo dużo. Warto zwrócić uwagę na czas wysychania kleju. Niektóre produkty wiążą po kilku minutach, inne po kilku godzinach. Podczas schnięcia klejona powierzchnia nie powinna być w żaden sposób użytkowana, co przyspieszy proces i pozwoli osiągnąć trwały efekt.
Zastanawiając się, jaki wybrać klej do szyb, przez myśl przeszedł Ci silikon? To produkt, który okazuje się skuteczny. Również klej Montagefix-AQ Den Braven jest klejem na bazie silikonu. Warto wiedzieć, że to właśnie silikony są najczęściej stosowanymi klejami do szyb - i to nie bez przyczyny. Cechuje je najwyższa odporność na promieniowanie UV oraz na skrajne temperatury. Silikony mogą także pozostawać w trwałym zanurzeniu.
Klej do szyb, w przypadku którego producent jasno wskazuje, że jest on przeznaczony do klejenia powierzchni szklanych, to optymalne rozwiązanie. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jego parametry, by dopasować produkt do danego rozwiązania - dzięki temu uzyskasz trwały, estetyczny efekt.
Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.
Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.
Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.