ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Klejenie pod wodą - jaki klej zastosować?

Baseny tradycyjne i dmuchane, a także akwaria i terraria to obiekty, których naprawa może nastręczyć wielu problemów. Dzieje się tak z uwagi na ich stały kontakt z wodą, a ta – jak powszechnie wiadomo – nie jest substancją łatwą do okiełznania. Jeżeli zatem czeka was wymiana uszkodzonej płytki w klasycznym basenie ogrodowym, zauważyliście dziurę w basenie dmuchanym lub rozporowym, albo też niepokoi was przeciekające akwarium to musicie zaopatrzyć się w chemię budowlaną, przeznaczoną do powierzchni mokrych. Nie każdy preparat poradzi sobie bowiem ze specyficznymi właściwościami wody.

Małe pojemniki z wodą, czyli akwaria i terraria

Depositphotos 106810520 s 2019 250Na początku przyjrzyjmy się niewielkim pojemnikom z wodą i zastanówmy się, jak poradzić sobie z pęknięciami na ich powierzchni oraz drobnymi nieszczelnościami. Takie uszkodzenia bardzo często dotyczą akwariów i terrariów, dlatego też preparat do ich usuwania powinien spełniać dwa podstawowe wymogi: być trwały i wytrzymały, a do tego bezpieczny dla zwierząt. Klej musi zatem wykazywać dobrą przyczepność do gładkich, szklanych podłoży, być w pełni wodoodporny i po utwardzeniu pozostać trwale elastycznym. Nie może także zawierać w sobie toksycznych substancji, które mogłyby zaszkodzić rybkom, żółwiom czy innym stworzeniom, zamieszkującym akwarium. Dobrym pomysłem będzie tutaj silikon do klejenia pod wodą lub też specjalistyczny klej silikonowy do szkła, np. Montagefix – AQ marki Den Braven. Produkt ten przeznaczony jest do klejenia i uszczelniania terrariów oraz akwariów morskich i słodkowodnych o pojemności do 1000 litrów i wysokości do 60 cm, zatem świetnie sprawdzi się w przypadku najczęściej spotykanych w domach zbiorników.

Baseny dmuchane i rozporowe

Ustawiony w ogrodzie basen to dla wielu z nas najlepszy element wakacyjnego wystroju przydomowej posesji. W końcu nic nie przynosi takiej ulgi w upalny dzień, jak chwila spędzona w chłodnej, orzeźwiającej wodzie. Niestety baseny rozporowe i dmuchane mają to do siebie, że często ulegają uszkodzeniom – przecierają się, pojawiają się w nich dziury i pęknięcia. Co zrobić w takiej sytuacji? Niekoniecznie trzeba wyrzucać taki zbiornik i kupować nowy egzemplarz. Można spróbować go uratować przy pomocy specjalnej łatki do klejenia pod wodą. Takie łaty są zintegrowane z klejem, a ich przymocowanie trwa kilka chwil – wystarczy docisnąć je do uszkodzonego miejsca i poczekać, aż dwie warstwy szczelnie się ze sobą połączą. Alternatywą dla łatek jest tzw. klej do klejenia pod wodą, który charakteryzuje się dużą lepkością i który stosować można bez konieczności opróżniania basenu.

Basen w wersji de luxe

Ostatnim zbiornikiem wodnym, który weźmiemy dziś pod lupę jest klasyczny basen, wyłożony płytkami ceramicznymi. Skupmy się jednak nie na samej budowie czy wykończeniu obiektu, ale na jego naprawie już w trakcie eksploatacji. Nie każdy bowiem wie, że naprawa uszkodzonych kafli na dnie czy ścianach basenu wcale nie musi wiązać się z koniecznością spuszczania wody ze zbiornika. Na rynku dostępne są preparaty o natychmiastowym działaniu, które można stosować na mokro. Taki klej do klejenia płytek pod wodą charakteryzować się musi oczywiście dużą odpornością na wilgoć, a do tego być bardzo lepki, wysokoelastyczny i szybkoschnący. Zastanawiacie się zapewne, jak z nakładaniem takiego preparatu. Otóż specjalistyczny klej do basenu aplikuje się równie prosto jak klasyczny silikon, ponieważ zwykle dostępny jest on w formie wygodnego kartusza. Po nałożeniu preparatu ważne jest natomiast mocne dociśnięcie kafli do podłoża, a najlepiej dociążenie ich przez jakiś czas odważnikiem lub innym ciężkim przedmiotem. Dzięki temu „klej podwodny” lepiej i mocniej zwiąże, a pod płytkę nie dostanie się więcej wilgoci niż powinno.

Zobacz także:

SERWISY PRODUKTOWE