ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Jak kłaść klej na styropian?

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych. Ma szerokie zastosowanie, jest stosunkowo tani, lekki i łatwy w obróbce. Jednak, aby właściwie spełniał swoje funkcje, musi zostać poprawnie zamontowany. Prace ułatwia specjalny klej do styropianu, który aplikuje się przy pomocy pistoletu. Chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie powinno wyglądać nakładanie kleju na styropian? Opisujemy to dalej krok po kroku - przeczytaj tekst i dowiedz się jak skleić styropian, by uniknąć błędów.

KLEJENIE STYROPIANU - MONTAŻ TRADYCYJNY

Tradycyjną metodą mocowania płyt styropianowych jest montaż na zaprawę klejową. Zamiast rozrabiać tradycyjną masę klejową, można zastosować nowoczesny klej na bazie pianki poliuretanowej (np. Montagefix-ST Gun Den Braven), który sprzedawany jest w wygodnych, lekkich puszkach. To szybszy i bardziej komfortowy sposób na klejenie styropianu nie tylko ze względu na to, że do jego aplikacji potrzebujemy jedynie pistoletu, ale również na to, że kołkowanie można wykonywać już po 2h, kiedy to w przypadku tradycyjnych metod powinniśmy odczekać aż 48h.

Tego typu jednoskładnikowy produkt do klejenia styropianu powinien charakteryzować się niską rozprężnością, wysoką stabilnością wymiarową i dobrą termoizolacyjnością. Można użyć go do ocieplenia ścian zewnętrznych metodą bezspoinową, termoizolacji fundamentów, ścian piwnicznych i innych podziemnych części budynku, a także izolacji dachów i stropodachów, eliminując przy tym ryzyko powstawania mostków termicznych (piana jest sama w sobie doskonałym izolatorem). Środek jest dedykowany do płyt XPS i EPS, w tym styropianu szarego z dodatkiem grafitu. Jednoskładnikowy klej poliuretanowy wykazuje dobrą przyczepność do betonu, gazobetonu, bloczków silikatowych, zapraw tynkarskich i murarskich, drewna, stali i metali. Dzięki temu nakładanie kleju na styropian jest proste i skuteczne!

Zanim przystąpimy do klejenia styropianu na piankę, należy odpowiednio przygotować podłoże. Od tego w dużej mierze zależy bowiem trwałość warstwy ociepleniowej. Należy upewnić się, że powierzchnia jest nośna, czysta, pozbawiona grzybów i pleśni. Ze względu na to, że klej utwardza się pod wpływem pary wodnej, przed rozpoczęciem prac montażowych podłoże dobrze jest zwilżyć wodą za pomocą rozpylacza. Należy też pamiętać, że płyty izolacyjne formowane mogą zawierać środki antyadhezyjne. Warto więc na początek wykonać próbę przyczepności na niewielkim fragmencie, a w razie potrzeby przeszlifować powierzchnię płyty. Również bardzo gładkie, równe, nieprzepuszczalne podłoża zaleca się zmatowić.

Depositphotos 98967358 m 2015

OCIEPLENIE ELEWACJI - METODA BEZSPOINOWA

Jak powinno przebiegać nakładanie kleju przy ocieplaniu elewacji metodą bezspoinową? Wyjaśniamy to krok po kroku: 

 1. Bezpośrednio przed użyciem puszkę z klejem należy wstrząsnąć w celu wymieszania zawartości i zamontować na pistolecie. Początkową partię kleju (ok. 30 cm) skierować na bok aż do wyrównania ciśnienia.

 2. Oklejanie ściany rozpoczynamy od dołu. Właściwie zamontowana listwa startowa pomoże równo wyprowadzić warstwę styropianu.

 3. Klej nakładamy jednostronnie na płytę po obwodzie z zachowaniem dystansu 2 cm od krawędzi. Środek płyty pokrywamy pasmem w kształcie litery M.

 4. Płytę przykładamy do ściany nie później niż 10 minut od aplikacji kleju i lekko ją dociskamy.

 5. Korektę równości można przeprowadzać w ciągu maksymalnie 25 minut od nałożenia kleju.

 6. Po stwardnieniu kleju, zaleca się płyty styropianowe dodatkowo zamocować za pomocą kołków tworzywowych.

KLEJENIE PŁYT STYROPIANOWYCH - KROK PO KROKU

Jak powinno wyglądać idealne klejenie płyt styropianowych na fundamenty? Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję!

 1. Płyty styropianowe można kleić dopiero po całkowitym wyschnięciu powłok hydroizolacji.

 2. Po przygotowaniu pianki w pistolecie, nakładamy klej jednostronnie na ocieplane podłoże pionowymi pasami z zachowaniem odstępów 20-30 cm.

 3. Płyty przykładamy do podłoża po ok. 10 minutach od naniesienia kleju.

 4. Równomiernie i mocno dociskamy.

 5. Złącza między płytami wypełniamy, stosując ten sam klej poliuretanowy.

Zachowanie tych kilku zasad pozwala nam sprawnie ukończyć prace i co ważniejsze - uzyskać satysfakcjonujący efekt. Klejenie styropianu wykonane według tych wskazówek jest łatwe i skuteczne. 

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE