ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

LVT I SPC - nowa era okładzin elastycznych

Okładziny podłogowe typu LVT i SPC zyskują na popularności, stanowiąc innowacyjne i estetyczne rozwiązanie dla domu. Są one nie tylko praktyczne w użytkowaniu, ale - co najważniejsze – gwarantują szerokie możliwości projektowe, odzwierciedlając kolorystykę i strukturę drewna, kamienia oraz ceramiki. Jakie zalety posiadają te rodzaje wykładzin elastycznych? W jaki sposób je kleić? Wyjaśniamy!

Okładziny elastyczne to wygodna, praktyczna, ekonomiczna i trwała alternatywa, którą możemy zastosować niemalże w każdym pomieszczeniu. Są proste w montażu, a także w późniejszej konserwacji. Spośród innych materiałów posadzkowych, okładziny elastyczne wyróżniają się mnogością wzorów, kolorów i faktur.

Szukając nowoczesnych rozwiązań podłogowych, często spotykamy się z dwoma skrótami– LVT oraz SPC. Co one oznaczają? LVT to Luxury Vinyl Tiles, czyli – w dosłownym tłumaczeniu - luksusowe płytki winylowe. Natomiast SPC jest skrótem od Stone Plastic Composite, czyli jest to kompozyt z kamienia i tworzywa sztucznego. Elastyczne panele podłogowe są ulepszoną generacją, dzięki którym położymy je w łatwiejszy i szybszy sposób. Występują zarówno w postaci płytek, jak i paneli imitujących faktury drewna, gresu czy kamienia. Gdzie najczęściej spotkamy takie podłogi? W gabinetach kosmetycznych, butikach, hotelach oraz biurach, a także - coraz częściej - i w domach.

Czym jeszcze różnią się od siebie te dwa rodzaje podłóg? Przede wszystkim konstrukcją desek. Wykładziny LVT mają prosty rdzeń z PCV, nadający im miękkość i elastyczność. Z kolei wykładziny SPC posiadają rdzeń z kompozytem ze skały wapiennej, przez co mają sztywniejszą konstrukcję. Kolejną różnicą są wymiary. Wykładziny SPC posiadają większą grubość od wykładzin LVT – te pierwsze mają od 4 do 6mm grubości, a panele LVT do 4 mm. Jeśli chodzi o montaż, tradycyjne panele LVT są klejone lub z zamkiem typu „click”. Okładziny SPC to podłogi z zamkiem „click” na pióro i wpust.

Same wykładziny winylowe to cała gama zalet. Najważniejszą z nich jest fakt, że są antystatyczne, ciepłe oraz przede wszystkim bardzo trwałe, a przy tym odporne na rysy i wszelkie plamy. Można układać je w każdym pomieszczeniu - w salonie, kuchni, a nawet w łazience, ponieważ charakteryzują się 100% odpornością na wodę i wilgoć. Co więcej, wykładziny winylowe są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu będą prezentować się ponadczasowo oraz bardzo efektownie. Ich dodatkowym atutem jest to, że są bardzo łatwe w myciu i czyszczeniu, a przy odpowiedniej konserwacji pozostaną jak nowe przez lata. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają w planach częstych remontów i marzą o podłodze, która pozostanie w domu na długo.

Jak zamontować wykładziny winylowe?

Bostik blog 2 mAby montaż wykładzin winylowych w pomieszczeniach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej był przeprowadzony prawidłowo, należy używać produktów ściśle przeznaczonych do tego typu prac – takich jak na przykład STIX A800 PREMIUM. Jest to wysokiej jakości klej akrylowy o bardzo dużej sile klejenia. Klej zapewnia wysoki chwyt początkowy oraz wysoką przyczepność końcową, jak i szybką kohezję. Sprawdzi się on w przypadku klejenia paneli LVT, unieruchamiając je i pozwalając na stosunkowo szybkie korzystanie z nowej podłogi.

Przed użyciem kleju STIX A800 PREMIUM należy sprawdzić wilgotność szczątkową podłoża. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej normy, zaleca się zastosowanie bariery odcinającej wilgoć pod wylewką. Natomiast płyty betonowe oraz jastrychy cementowe przed klejeniem muszą zostać przygotowane za pomocą masy samopoziomującej. Wszystkie powierzchnie klejone za pomocą kleju akrylowego muszą być czyste, suche i odtłuszczone. Klej akrylowy STIX A800 PREMIUM należy nakładać równomiernie za pomocą pacy zębatej (pacę dobieramy zależnie od typu spodniej części wykładziny), a po ułożeniu podłogi należy docisnąć ja do podłoża za pomocą ciężkiego wałka około 50 kg. Pozwoli to usunąć powstałe pęcherze powietrza. Pełne schnięcie podłogi trwa do 24 godzin.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE