ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Montaż drzwi wewnętrznych: czym się kierować wybierając piankę montażową i jak z nią pracować by uniknąć rozczarowań

Drzwi wewnętrzne to ten element wyposażenia wnętrz, który zapewnia mieszkańcom wysoki komfort, intymność oraz spokój. Jednak oprócz samej użyteczności i funkcjonalności, drzwi wewnętrzne to także ważny element aranżacyjny, który wpływa na styl oraz charakter całego pomieszczenia. Wybierając te, najbardziej nam odpowiadające, skoncentrujmy się nie tylko na ich atrakcyjnym wyglądzie, ale także na poprawnym montażu. Jakiej piany będziemy do niego potrzebować?

Na wyjątkowy klimat danego wnętrza składają się nie tylko meble czy wymyślne dodatki. Ważnym elementem są również drzwi wewnętrze – drewniane, przypominające beton, aluminiowe, ze szklanymi wstawkami czy ozdobione wymyślnym wzorem. Dzięki tej dopasowanej i często przyciągającej wzrok prezencji, nie tylko ułatwiają życie codzienne, ale także doskonale uzupełniają indywidualny charakter pomieszczenia. Jednak trzeba pamiętać, że aby drzwi wewnętrze mogły prezentować się pięknie, muszą być odpowiedni o zamontowane.

Jak wykonać montaż drzwi wewnętrznych?

Montaz drzwi wewnetrznychMontaż drzwi wewnętrznych nie należy do zaawansowanych prac budowlanych – zwłaszcza jeśli nie wymaga kucia, a jedynie osadzenia ościeżnicy w gotowym otworze, jest zadaniem dość prostym i możliwym do wykonania samodzielnie. Jednak gdy taka praca zostanie nieprawidłowo wykonana, rzutuje na funkcjonalność stolarki oraz całościowy odbiór wyglądu danego wnętrza. Jakie zatem produkty wybrać, aby montaż drzwi wewnętrznych był przeprowadzony bezbłędnie? W takiej sytuacji, najważniejsza jest wysokiej jakości pianka montażowa.

Myśląc o wyborze odpowiedniej pianki montażowej do osadzenia drzwi wewnętrznych pamiętajmy, aby była ona przede wszystkim niskorozprężna. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że bezpośrednio po aplikacji pianka montażowa nie uszkodzi futryny drzwiowej. Pianka montażowa do drzwi powinna być także rozwiązaniem o regularnej strukturze komórkowej – co wpływa na dobrą izolację. Z kolei niską wodochłonność wybranego rozwiązania chroni przed obniżeniem parametrów termoizolacyjności i powstawaniem grzybów oraz pleśni, spowodowanych zbieraniem się w porach wody w trakcie użytkowania. 

Jak pracować z pianką montażową, by uniknąć rozczarowań? 

Osadzając drzwi wewnętrzne przy użyciu odpowiedniej piany montażowej pamiętajmy o tym, by wykonywać prace zgodnie z informacją umieszoną na opakowaniu. W przypadku pian najpierw musimy porządnie wstrząsnąć produktem, następnie zainstalować na nim pistolet oraz zrosić obficie szczelinę montażową. Pamiętajmy, aby przy nanoszeniu pianki wolna przestrzeń, którą wypełniamy, nie przekraczała dwudziestu milimetrów.

A który produkt będzie do tego najbardziej odpowiedni? Ekspert Bostik wskazuje na pianki montażowe z linii Perfect Seal OKNA & DRZWI. Do wyboru mamy wydajną i precyzyjną pianę pistoletową oraz gotową do użycia bez konieczności posiadania dodatkowych narzędzi pianę montażową (wężykową). Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie na szybkie i wyjątkowo trwałe rozwiązania do zastosowań montażowych, izolacyjnych oraz uszczelniających w obrębie stolarki drzwiowej. Pianki montażowe Perfect Seal od Bostik zapewniają trwałe i stabilne osadzenie drzwi wewnętrznych, idealnie sprawdzając się na podłożach wykonanych z PVC, drewna lub materiałów drewnopochodnych, betonu, tynku, ceramiki budowlanej, kamienia, stali, metalu, EPS czy XPS. Sama aplikacja produktów jest tak prosta i precyzyjna, że z powodzeniem mogą po nie sięgać nawet mniej doświadczeni majsterkowicze – nie tylko przy montażu drzwi wewnętrznych. 

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE